Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 29 Ağustos 2013 | Alt Haberler, Fotoğraflar, Geyve, Köyler, Manşet

Muhtarların Batum Yolculuğu…

 

batum.10“Geyve Muhtarlar Derneği” tarafından düzenlenen “Doğu Karadeniz Gezisi”nin son durağı Gürcistan Devletinin Batum Kenti oldu.

Adı ile özdeşleşen SARP geçiş noktasına gelindiğinde ilk görev 15 TL verilerek geçiş belgesi almak. Nüfus kimliği ile sıraya giren muhtarlardan eskimiş kimlik taşıyanlar zor anlar yaşadı. Gürcistan Gümrük Görevlilerinin taviz vermez görüntüleri dikkatlerden kaçmadı. SARP geçiş noktasından Gürcistan topraklarına geçtikten sonra muhtarlar 2 ayrı minibüs ile Batum kentine doğru yola çıktı.

Batum kentinin çevresinde, Stalin ve Lenin dönemlerinden kalma eski köprüler, askeri hava alanı kalıntıları, fabrikalar ve taş evler dikkat çekti. Halkın büyük bölümünün eski işçi bloklarında ve çok eski evlerde yaşamını sürdürdüğü görüldü. Petrol ürünleri çok ucuz, mazot fiyatı 2.02 Lari.

Kentin ortasını kaplayan meydan, bir birinden güzel eski taş binalar ve kiliseler ile çevrili. Merkezde ACARİSTAN denilen özerk bir bölüm var.

Sahil kenti olması, her ülkeden turistleri çekmiş. Müslümanlar tarafından işletilen iş yerlerinin bulunduğu sokakta; Arhavi’li Recep Ustanin işlettiği kahvede içilen çaylar ile muhtarlar yorgunluk giderdi. Kentin tek camisinde kılınan öğle namazı sonrası geziye devam edildi. Sahile inen caddenin iki yanı, ünlü sanatçılar tarafından yapılmış heykeller ile donatılmış. Gece konserler düzenleniyormuş bu sahil yolunda.

Geziye katılanlan muhtarların yaşadıkları tek sıkıntı öğle yemeğinin yenileceği yerdi. Yemek molası biraz geriye sarkıtıldı ve  Kent gezisine devam edildi.

Dönüş yolunda buluna satış noktalarında yapılan ucuz alış – verişlerde tek tercih oldukça ucuz olan sigara oldu.

Gezi anıları dinlendiğinde, muhtarların BATUM kentini beğendikleri anlaşıldı.

 

 

Namık Cihan. Geyvemedya.com

2161 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle