Aracı olan acele etsin: Bu araçlar 1 Şubat’tan sonra trafikten men edilecek

Aracı olan acele etsin: Bu araçlar 1 Şubat’tan sonra trafikten men edilecek

Trafikte yeni dönem 1 Şubat’ta başlıyor ve SEDDK, araç sahiplerine önemli bir değişiklik duyurdu. Artık zorunlu trafik sigortası prim ücretlerinde yüzde 10’luk bir artış olacak ve bu artışa uymayan araçlar trafikten men edilecek.

Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 1 Şubat’tan itibaren araç kategorisine ve kullanım tipine bağlı olarak zorunlu trafik sigortası prim ücretlerinde yüzde 10’luk bir artış yapılacağını duyurdu.

Bu yeni düzenleme ile trafikte yeni bir dönem başlıyor ve belirli kurallara uymayanların araçları trafikten men edilecek.

SEDDK’dan devreye alınacak zam kararı ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

14 Temmuz 2007 tarihinde yayımlanan ve Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin Geçici 11. maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde, 2024 yılı Ocak ayında belirlenen araç grupları ve kullanım türlerine göre uygulanan baz primler, Şubat 2024 itibarıyla %10 oranında artırılarak yürürlüğe girecektir.

 

1 Şubat Perşembe günü itibariyle geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren genelge hükümleri, SEDDK tarafından yürütülecek.

YAPTIRILMAZSA NE OLUR?

Trafik sigortası, diğer sürücülerin ve üçüncü şahısların maddi zararlarını karşılamayı hedeflediği için, bu sigortayı yaptırmamak potansiyel bir risk oluşturabilir ve genellikle caydırıcı cezai yaptırımlarla desteklenir. Bu nedenle, trafik sigortası yaptırmamanın cezaları, trafik güvenliğini sağlama amacı güder.

Trafik sigortası yaptırmamanın cezai yaptırımları genellikle para cezası şeklinde uygulanır. Ancak, daha ciddi durumlarda, aracın trafikten men edilmesi veya plakasının alınması gibi daha ağır sonuçları da içerebilir.

Bu cezai yaptırımların amacı, sürücüleri trafik kurallarına uymaya ve sigorta yükümlülüklerini yerine getirmeye teşvik etmek, böylece trafikte olası zararları minimize etmektir.

Eğer aracınızın sigortasını yaptırmamışsanız ve trafik kontrolünde bu durum tespit edilirse, aşağıdaki adımlar izlenir:

Ehliyet, Ruhsat ve Trafik Sigortası Kontrolü: Trafik kontrolü sırasında polis, aracın sürücüsünden ehliyet, araç ruhsatı ve güncel trafik sigortası poliçesini talep eder.

 

Poliçe Eksikse Araç Trafikten Men Edilir: Eğer güncel bir trafik sigorta poliçesi bulunmuyorsa, aracınız trafikten men edilir. Trafikten men cezası hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için araçlara trafikten men cezası sayfasını inceleyebilirsiniz.

Araç Park Alanına Çekilir: Men edilen araç, özel bir park alanına çekilir.

Sigorta Yaptırılana Kadar Tutulur: Aracınız, trafik sigortası yaptırılana kadar park alanında bekletilir.

Sigorta İşlemi Tamamlandıktan Sonra Araç Teslim Alınır: Trafik sigortası işlemi tamamlandıktan sonra, aracın park ve çekici ücreti ödenerek teslim alınabilir.

Bu süreçte, sigorta işlemlerinin ve diğer gerekli işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanması, aracınızın tekrar trafiğe çıkmasını sağlayacaktır.

Yayınlama: 27.01.2024
2.417
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.