Geyve’de beklenen depremi hatırlattı

Geyve’de beklenen depremi hatırlattı

Pamukova’daki depremin büyüklüğü değil ama yeri çok önemli! Deprem uzmanı “Bölge yakından izlenmeli” dedi. Jeoloji Yüksek Mühendisi, Paleosismoloji uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş; Sakarya’da gece saatlerinde meydana gelen 3 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede son büyük depremin 958 yıl önce yaşandığını ve bu bölgenin yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Merkezi verilerine göre Pamukova’nın Ahiler mahallesinde saat 01.30’da 3.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
11 kilometre derinlikte yaşanan deprem Sakarya’nın güney ilçelerinin yanı sıra Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli’de de hissedildi.

Depremin büyüklüğü fazla olmasa da yaşandığı yer deprem uzmanları ve depremlerle ilgilinen kişilerin dikkatini çekti.

Pamukova’daki deprem; Kuzey Anadolu Fayının güney kolu olarak bilinen Geyve-Mekece-İznik hattında yaşandı.

ÜNLÜ DEPREM UZMANI: “YAKINDAN İZLENMELİ”
Jeoloji Yüksek Mühendisi, Paleosismoloji uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda bölgenin yakından izlenmesi gerektiğine dikkat çekerek; “Deprem en son 958 yıl önce 1065 depremini üreten Demirtaş ve Yılmaz 1996 tarafından sismik boşluk olarak tanımlanan İznik-Mekece segmentinde oldu. Geyve-Mekece-İznik-Gemlik fayı yakından izlenmeli” ifadelerini kullandı.

SAÜ RAPORUNDA YER ALMIŞTI
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, 2021 yılında yayınladığı raporda KAF’ın güney kolu işaret edilmişti.

1419’DA GEMLİK’TE KIRILDI
Söz konusu raporda,”Kuzey Kol”un Doğu Marmara Denizi içinde kalan kısmının 1766’dan beri deprem üretmediği, Marmara Bölgesi içinde Kuzey Kol üzerinde 250 yıldır kırılmamış tek kesim ve sismik boşluk olarak özellikle İstanbul için büyük tehdit arz ettiği anlatılan raporda, “Doğu Marmara Denizi altındaki sismik boşluğun Sakarya’da hasar oluşturması uzak olasılık değildir. Geyve-Mekece-İznik hattından geçen Güney Kol, büyük olasılıkla en son 1419 depremi (Gemlik) ile kırılmıştır. Bu fay Kuzey Kol’a göre çok daha az hareketli olmasına rağmen uzun süredir sessiz olmasıyla M 7 büyüklüğü ya da biraz üzeri deprem üretecek enerjiye sahiptir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

GEYVE’DEKİ 1000 YILA YAKLAŞTI
KAF’ın güney kolundaki dair depremlere ilişkin daha önce başka uzmanların yaptığı araştırmalarda Geyve’deki kırılmanın son olarak 1065 yılında gerçekleştiği kayıtlara geçmişti.
Yani Geyve’deki fayın kırılmasının üzerinden neredeyse 1000 yıl geçmesi tehlikenin daha büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

Geyve’de beklenen depremi hatırlattı

Yayınlama: 05.09.2023
Düzenleme: 11.09.2023 16:18
1.682
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.