Dr.Saraç Ayva’yı Anlattı, Başyayla En Güzelini Seçti

Dr.Saraç Ayva’yı Anlattı, Başyayla En Güzelini Seçti

Ender Saraç çok özel tariflerini Geyve’de paylaştı, sağlıklı yaşamın sırlarını anlattı.

Dr.Saraç Ayva’yı Anlattı, Başyayla En Güzelini Seçti

Türkiye’nin dört bir yanından geldiler

Geleneksel Geyve Ayva Festivali’nin son gününde lezzet ustası Dr. Ender Saraç, çok özel tariflerini Sakaryalılarla paylaştı. Geyve Belediyesi önünde düzenlenen ‘En Güzel Ayva Yarışması ise Turgay Başyayla’nın renkli sunumuyla gerçekleşti.

“OBEZİTEDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ”

Birbirinden renkli programların yer aldığı Festivale konuk olan lezzet ustası Dr. Ender Saraş, Geyve Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda kendisini dinleyen vatandaşlara çok özel tarifler verdi, sağlıklı yaşamın sırlarını paylaştı. Dr. Saraç, obeziteden korunma ve sağlıklı beslenmeyle ilgili olarak önemli noktalara değinerek, “Ülkemiz tembellikte aldı başını gidiyor. Avrupa’nın en şişko ülkesi olduk. Türkiye obezitede Avrupa’da 5’inci sıradayken basamakları teker teker yükselmeye başladı. Bugün Türkiye, maalesef Avrupa’da obezitede 1’inci sırada. Obezite; kalp krizi, inme, felç, Alzheimer, kanser, karaciğer yetmezliği, yüksek tansiyon ve şeker gibi hastalıkları tetikliyor. İnsan ölümüne yol açan 22 hastalığın temeli göbek ve bel civarındaki yağlanmadır” dedi.

“GENÇLERİMİZ TEMBEL”

Gençlerde tembelliğin bir hastalık gibi yayıldığını ifade eden Saraç, “Türkiye olarak özellikle gençlerde acayip bir şekilde şımarma ve tembellik oluştu. Türkiye’de erkeklerin 78, kadınların 83 olarak açıklanan ölüm yaşını incelediğimizde şunu görüyoruz; sigara ve alkol tüketimi kadınlarda daha az olduğu için ortalama olarak kadınlar 5 yıl daha fazla yaşıyorlar. Ayrıca önceden erkekler kas güçlerini kullandıkları işlerde daha fazla çalışırlardı. Kadınlar ev işi yaparken, erkekler daha az kas çalıştırmaya başladı. Erkekler pamuk prenses, kadınlar kraliçe olunca yaşam süreleri kısaldı” ifadelerini kullandı.

“BİLİNÇSİZ TÜKETİM”

Sağlıklı beslenme için bilinçsizce yapılan tüketimlerin aslında sağlığı olumsuz yönde etkilediğini belirten Saraç, “Eskiden yediğimiz her şey doğaldı, insanlar doğal yiyeceklerle besleniyordu. Şuan köylerdeki insanlar dahi yiyeceklerini mağazalardan, şehir merkezlerinden alıyor ve köylerine öyle gidiyor. Gerçekten eskiden kadınların yaptığı ekmekler, yiyecekler artık zamanımızda bulunmuyor. Herkes Fast Food sebebiyle kilo alıyor, yaşam kalitesini kendi kendine düşürüyor. Yediğiniz her hazır gıda aslında sağlığımıza oldukça zararlı olan mısır şurubu ve soya fasulyesi içeriyor. Önceden tavuklar en az 2 saat tavada haşlanırdı ve öyle yenirdi. Ancak günümüzde neredeyse 15 dakikada tavuk pişiriliyor ve bu sağlıklı bir yiyecek gibi önümüze konuluyor. Fakat bilinmelidir ki bu kesinlikle sağlıklı bir beslenme yöntemi değildir. Tüm hayvansal gıdalar faydalıdır. Bunların en önemlisi ise balıktır. Balıkla beslenen her insan hem daha zeki, hem de daha sağlıklı olur. Biz denizden çıkan balığı sağlıklı zannediyoruz. Ama biz Karadeniz’den çıkan balıklardan aslında çevre ülkelerinin ağır metal atıklarını tüketiyoruz” şeklinde konuştu.

“YARIM AYVA SARI LEBLEBİ”

Konuşmasının sonunda kilo sorunlarına değinen ve kendisini dinlemek için salonu tamamen dolduran vatandaşlara çok önemli tarifler veren Saraç, “Kilo vermek için ayvanın yarısı ve 1 avuç sarı leblebiyi rezene çayıyla birlikte tüketirseniz bu sizi tok tutacak ve sizin kilo vermenizi sağlayacaktır. Hatta yanında 1 adet haşlanmış yumurta yerseniz bu bir öğün yerine geçer. Bu sağlıklı beslenme şeklini yaşam tarzınız olarak belirleyin ki sağlıklı bir ömür geçirin.

“MEYVE KABUKLARINI ZIMPARALAYIN”

Özellikle meyvelerin kabuklarını tüketmemiz sağlık açısından çok önemli. Satın aldığınız meyvelerin ve sebzelerin üzerindeki ilaçlardan ve tarımsal zehirlerden kurtulmak için bu ürünleri sirkeye yatırmak çok bilinen bir yöntem olmasına rağmen yeterli değil. Kendi keşfettiğim yöntemi uygulamanızı öneririm. 1 adet sıfır numara zımpara ile tüm meyve ve sebzeleri zımparalayarak kabuklarında oluşan kir, kimyasal ilaç kalıntıları gibi zararlı şeylerden kurtulabilirsiniz” dedi.

Program sonunda Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Dr. Ender Saraç’a plaket ve tablo hediye etti.

DÜNYANIN EN GÜZELİ SEÇİLDİ

Geyve Belediyesi önünde hazırlanan stantlarda, yörede yetişen en güzel ayvalar sergilenirken yetişen ayvaların oylandığı ‘En Güzel Ayva Yarışması’ ünlü sunucu ve sanatçı Turgay Başyayla’nın renkli sunumuyla gerçekleştirildi.

TÜRKİYE’NİN DÖRTBİR YANINDAN GELDİLER

İzdihamın yaşandığı yarışmaya çok sayıda üretici katılırken, Türkiye’nin bir çok ilinden festival için Geyve’ye gelen vatandaşlarda programa yoğun ilgi gösterdi. Yarışmanın başlangıcında kısa bir konuşma yapan Turgay Başyayla, “Bugün burada birbirinden güzel ayvalar arasından en güzelini seçeceğiz ancak şu ayvalara bakınca görüyoruz ki aslında kazanan tüm ayva üreticileridir” dedi.

“GİTTİĞİM HERYERDE GEYVE AYVASINI TANITACAĞIM”

Başyayla, “O kadar yer gezdim ancak Geyve Ayvası gibi ayva görmedim diyebilirim. Kesinlikle boğazınıza takılmayan enfes bir lezzet. Bundan sonra da gittiğim her yerde Geyve Ayvasını tanıtmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK KAZANAN GEYVELİLER”

Başyayla’nın ardından konuşan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, “Bizim burada yaptığımız seçim tamamen rengi, şekli ve büyüklüğü ile ilgilidir. Görsel olarak yapılan bu seçime katılan tüm ayvalarımız lezzet olarak aynı tattadır, aynı kalitededir. Bugün burada yarışmaya katılan tüm ayva üreticilerimiz yıllık 70 bin ton üretimin gerçekleştiği Geyve’de gerçek kazananlardır” şeklinde konuştu.

“İYİ OLAN AYVA”

Düzenlenen yarışmaya jüri üyesi olarak katılan Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Taki Demir, “Yarışmamızda ayvanın boyutu, rengi önemli ama jüri üyelerimiz şekline ve parlaklığına da bakıyoruz. Ayva’nın standart olup olmadığını ve ekonomik olarak uygun olup olmadığını da bakıyoruz. Şuan bu yarışmamıza katılan tüm ayvalar gerçekten çok iyi ancak bazıları diğerlerinden daha iyi olmak zorunda, bizde onu seçmek için çalışıyoruz” dedi.

EN İYİLER ÖDÜLÜNÜ ALDI

Geyve Ayva Festivali kapsamında konuşmalar sonunda en güzel ayvanın üreticilerine ödülleri verildi.

Ayva Festivali jürisinin yaptığı tesbitler sonunda yarışmanın 3’üncüsü olan Naci Çoban’a hediyesini Turgay Başyayla, yarışmanın 2’ncisi Fatih Eren’e hediyesini Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, yarışmanın 1’incisi Ömer Dönmez’e ise hediyesini Geyve Kaymakamı İlyas Memiş takdim ederken, Geyve ilçe Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar’da dereceye giren ayva üreticilerine çeyrek altın hediye etti.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

Yayınlama: 14.10.2018
Düzenleme: 18.10.2018 20:11
1.270
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. GEYVELİ dedi ki:

    SONUNA KADAR BEKLEDİM BAKALIM KİM HATIRLAYACAK GEYVE’ YE MEYVACILIÜĞI KAZANDIRAN 2 DÖNEM BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPAN ZİRAAT MÜHENDİSİ MEHMET BALKANı I KİMSE HATIRLAMADI ANMADI SANKİ ŞİMDİYE KADAR MEYVACILIK YAPILMIYORDU SON İKİ YILDIR YAPILIYOR HAVASI VERİLMESE İYİ OLURDU GEÇMİŞTEKİLERİ YAD ETMEK GEREKİR