Şehit Çoban Geyve’de anıldı

Şehit Çoban Geyve’de anıldı

Geyve Boğazı’nda düşmana “Türklerin ışıklısı bu kadar ise, ışıksızı ne kadardır” deyip kaçırtan “Şehit Mehmet Çobanı Anma” yürüyüşü ve etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Her yıl Nisan ayının ilk pazar günü Geyve ilçesine bağlı Akıncılar Köyü halkı tarafından Işıklı Çobanı anma etkinlikleri düzenleniyor. Etkinliğine bu yılda Akıncı, Kaşlar, Dere, Kadirler, Hacılar, Hocalar ve Kuzyaka Mahallelerinin sakinleri ile Adapazarı ve civar ilçelerden çok sayıda vatandaş katıldı.

Çok sayıda vatandaşın yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve doğa tutkunlarının katıldığı anma etkinliğinde konuklara tavuklu  pilav, yumurta, salçalı ekmek, ayran ve çeşitli ikramlar yapıldı. Yürüyüş sonrasında düzenlenen etkinliklerde Akıncılar Köyü sakinlerinden Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan “Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği olarak 2011’den beri siz Geyve Boğazı dostlarıyla birlikte organize ettiğimiz Şehit Mehmet Çoban’ı Anma Etkinliği 5 km doğa yürüyüşü ve Şehit Çoban Şelalesi alanında ıhlamur çayı, tavuklu pilav, yumurta, köy Ekmeği ikramıyla gerçekleştirdik. Dernek yönetimi ve Akıncı muhtarlığı olarak, buraya kadar gelerek katılımda bulunan tüm Geyve Boğazı dostlarımıza teşekkür ederiz” dedi. Gün boyu süren etkinliklerde vatandaşlar hem doğanın tadını çıkardı, hem de keyifli bir gün geçirdi.

Şehit Çobanın hikayesi şöyle;
Kurtuluş Savaşı esnasında Geyve Boğazı mevkinde karargah kuran düşman birliğini fark edip, ilerleyişlerini yavaşlatmak amacıyla sürüsündeki keçilerin boynuzuna çıra bağlayıp yakarak, keçilerini Kocatepe sırtlarında dolaştıran ve düşmana ‘Türklerin ışıklısı bu kadarsa, kim bilir ışıksızı ne kadardır’ dedirterek destek kuvvet gelene kadar düşmanın ilerleyişini durduran ve sonrasında şehit düşen Mehmet çobanın anısına her yıl düzenleniyor.

Yayınlama: 15.04.2024
428
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.