Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 28°C
Az Bulutlu
geyve nöbetçi eczanelerSEDAŞ Kesintiler Doğa Olaylarından Oluyor!

SEDAŞ Kesintiler Doğa Olaylarından Oluyor!
09.01.2015
219
A+
A-

Kesintiler Doğa Olaylarından Oluyor!

timthumbSedaş Yaşanan Elektirk kesintileri ile ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklama da “Yaşanan elektrik kesintilerine çok üzüldük. Ancak bunlar doğa olayları sebebi ile oldu” diyen Sedaşın açıklaması şu şekilde :
Ülke genelinde yılın son gününde etkisini göstermeye başlayan ve son 8 günden bu yana şiddetini artırarak devam eden kar yağışı ve soğuk hava, bulunduğumuz bölgede de yaşam şartlarını zorlaştırdı. Özellikle köylere ve yüksek kesimlerdeki yerleşim birimlerine her türlü ulaşım yolu kapandı. Zirvede bulunan bölgelere ulaşımda yaşanan sıkıntı, kar kalınlığı ve hatların arazi içerisinde olması, SEDAŞ’ın dağıtım hizmetinin yanı sıra, arızaların ve kesintilerin hızlıca giderilmesi hususunda engel teşkil etmeye devam ediyor.

Ağırlıklı olarak kar ve buz yükü, trafolarda aşırı yüklenme ve ağaç devrilmeleri sonucu meydana gelen arızalara müdahale etmek için dağıtım bölgemizin tamamında şu an itibarıyla 193 aracımız, 173 SEDAŞ ekibi ve 409 personelimiz çalışmaya devam etmektedir.

Yaşadığımız kötü hava koşulları ile ilgili vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gerçekleştirdiğimiz çalışmaları kısaca şöyle özetleyebiliriz:

SEDAŞ olarak, 6 Ocak Salı gününden itibaren bölgeyi yeniden etkisi altına alan soğuk hava dalgası için sizlerin de bildiği gibi bölge ve il sorumlularımız ile bir araya gelerek, bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantı neticesinde, elektrik dağıtım hizmetlerinin zorlu kış şartlarında aksamadan sürdürülmesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için alınacak önlemleri artırdık. Bazı bölgelerde ağaç devrilmeleri ile yıkılan direklerin yeniden tesis edilmesi için çalışmalar yaptık. Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce de tüm ekiplerimizi, araç parkındaki araçlarla birlikte alarma geçirdik. Bununla birlikte, arızalara müdahale edilmesinde kullanılan araç, vinç ve iş ekipmanlarını sayıca artırdık. Saha da görev alacak sorumluların ve ekiplerin 3 vardiya çalışması sırasında izlenecek görev dağılımını en ince ayrıntısına kadar belirledik. Oluşacak elektrik arızaları hakkında 4 saatte bir illerdeki Afet Kriz Merkezi’ne, Valiliklere ve TEDAŞ Kriz Merkezi’ne bilgi vermek üzere personellerimizi görevlendirdik. Yine, oluşacak elektrik kesintilerinde İlçe Kaymakamlarına ve Belediye Başkanlarına bilgi verilerek, özellikle yolu kapalı olan yerlerin açılması konusunda personeli bilgilendirdik. Bölgemiz milletvekili ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’ın da yoğun hava koşullarını bölge tüketicileri açısından yakından takip etmesi nedeniyle, kendisine de çalışmalarımız hakkında bilgi aktarımı yapılmıştır. Malzeme ve ambar operasyonunda görev yapan arkadaşlarımızın da zorlu hava koşullarının yaşandığı günlerde 24 saat çalışarak, ekiplerimizin malzemelere daha hızlı ve kolay ulaşmasını sağladık.

Bu hazırlıklar yapıldıktan sonra 06-07-08 Ocak 2015 tarihlerinde kar yağışı etkili oldu.

Sakarya Şehir merkezinde büyük çaplı trafo arızalarından dolayı elektrik kesintisi olmadı. Arifiye, Serdivan ve Erenler İlçelerinde oluşan arızalar için her vardiyada ortalama 59 ekip, 148 personel ve 65 araç çalıştırılarak aynı gün içinde enerji verildi. Ancak, kar ve buz yükünden dolayı Alçak Gerilim şebekesinde tel kopukları, kısa devre oluşturarak belirli bölgelerde abonelerin enerjilerinin kesilmesine neden oldu. Bu bölgelere de hızla müdahale edilerek tel kopuklarının genel olarak aynı gün içerisinde giderilmesine çalışıldı.

Kırsalda, buz yükünden dolayı ana arterlerde oluşan arızaları öncelikle gidermeye çalışarak köylerdeki trafolara enerji aldık. Kapalı olan köy yollarını Belediyelerden yardım alıp açtırarak, köylere de ulaşmaya çalıştık. Yer yer 1 metreye varan karda kesintisiz çalışan ekiplerimiz bütün uğraşlarına karşın, Sakarya’da 428 köyden 1. gün 32 köy, 2. gün 73 köy 5 mahalleye enerji sağlayamadı. Şu an itibari ile Karaçam-Geyve arası 4 köy yolu, Geyve-Taraklı arası 15 köy yolu, Akyazı-Taşyatak-Yeniköy arası 2 köy yolu ve Pamukova’da 9 köy yolunun kapalı olması nedeni ile toplamda 49 köyde enerji bulunmamaktadır. Ulaşılabilen köylere enerji verilmeye çalışılmaktadır.

Normal arızaların dışında; Erenler İlçesi-Yeşiltepe Mahallesi, Arifiye İlçesi-Akçay Mahallesi, Serdivan İlçesi-Esentepe Mahallesi’nde TEİAŞ’ın hatlarındaki tel kopmalarından dolayı hatlarımızın üzerine düşen iletkenler arızalara neden olmuştur. Ayrıca, TEİAŞ’ın trafo merkezlerinden kaynaklanan kısa süreli arızalar da şebekemizi olumsuz etkileyerek abonelerimizin enerjisiz kalmasına neden olmuştur.

Şehrimizde orta gerilim şebekesinde; Adapazarı İlçesi-Mihatpaşa Mahallesi, Serdivan İlçesi-İstiklal Mahallesi ve Adapazarı İlçesi-Karaman Mahallesi’nde kablo patlakları tespit edilmiştir. Bugün (08 Ocak Perşembe) saat 17:00’a kadar bu bölgeler enerjilendirilmeye çalışılacaktır. Bunun dışında şehir merkezinde orta gerilim şebeke arızamız bulunmamaktadır. Tespit edilen alçak gerilim tel kopuklarının onarımı için ekiplerimizce yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Ekiplerimiz hastaneler, sağlık ocakları, emniyet birimleri ile resmi daireler başta olmak üzere bütün tüketicilerimizin bir an önce enerji almasını sağlamak için var gücüyle çalışmaya devam etmektedir.

2011-2014 arası Sakarya İli için yatırım ödeneğimiz 98.792.997 TL’dir. 2014 sonu itibarıyla bu miktarın %100 yatırım olarak gerçekleştirilmiştir.

SEDAŞ olarak, yaşanan elektrik kesintileri ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin bizleri de çok üzdüğünü belirtir, konuyu önemle bilginize sunarız.

Saygılarımızla,

SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü

sedas-elektrik-kesintisi-aciklamasi-

YORUMLAR

  1. vatandas54 dedi ki:

    Sedaş açıklama yapmış diyor ki “yaşanan olaylar doğa olayı ve biz bu duruma çok üzüldük” .sonrada devam ediyor ” 2011-2014 arası Sakarya İli için yatırım ödeneğimiz 98.792.997 TL’ dir. 2014 sonu itibarıyla bu miktarın %100 yatırım olarak gerçekleştirilmiştir.” Sanki bu parayı cebinden ödüyorsun da bana mal mı bağışlıyorsun? sen ki fatura yazanından tut da beceriksizliğinden veya korkaklığından tahsil edemediğin kaçak elektrik bedelini bile benden tahsil eden bir işletmesin hiç mi utanma,sıkılma yok sizde yaaaa.