Sakarya’da o balıkları tutmak yasaklandı!

Sakarya’da o balıkları tutmak yasaklandı!

Sakarya’da baraj, gölet ve akarsu gibi alanlarda bazı balık türlerinin avlanması 15 Mart Salı günü itibariyle yasaklanacak.

Sakarya Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Başkanı Sedat Bıçakçı , baraj, gölet ve akarsularda sazan, yayın, tatlı su kefali (tatlısu kefali avı sadece akarsularda serbest), kadife ve şiraz gibi balık türlerinin avlanılmasının 15 Mart Salı gününden başlayarak, 16 Haziran tarihine kadar yasak olduğunu belirtti. Ayrıca Sudak ve Tatlısu Levreği gibi balıklar da Türkiye genelinde 15 Mart ile 30 Nisan tarihleri arasında avlanılması yasak olduğunu ifade etti.

KAMADER Başkanı Sedat Bıçakçı , 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümlerine göre, bahsi geçen balık türlerinin av yasağının başlama tarihlerinin iklim şartlarına göre belirlendiğini söyleyerek, “Örneğin Akdeniz ve Egenin bazı illerinde 1 Mart-31 Mayıs olarak belirlenirken, nispeten daha soğuk olan Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin çoğu illerinde 1 Nisan- 30 Haziran, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş ve Van illerinde ise 15 Mayıs-15 Ağustos olarak belirlenmiştir” dedi.

Yayınlama: 14.03.2022
Düzenleme: 15.03.2022 08:04
2.056
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.