Marketlerde yeni dönem! Artık böyle…

Marketlerde yeni dönem! Artık böyle…

Marketten süt ve süt ürünlerine ilişkin alışveriş yapanlar dikkat! Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık resmen değiştiği açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Detaylar haberimizde..

Fermente süt ürünleri için bakanlık değişiklik yapma kararı aldı. Buna göre yayımlanan tebliğde fermente süt ürünlerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, ambalajlanması, depolanması, taşınması ve pazarlanması için gereken ürün özelliklerini belirliyor.

BU İFADELER OLMAYACAK

Aynı zamanda fermente süt ürünlerinin etiket kısmında bundan sonra köy, ev, geleneksel, yüzde 100 ve çiftlik gibi ibarelerin yer almayacağı açıklandı.

HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİ AMAÇLANIYOR

Piyasada bulunan ve satılan ürünlerin tebliğe uyum sağlamaları amacı ile bu karara 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçilmesine karar verildi. Düzenlemede Avrupa Birliğine uyumun dışında taklit ve tağşişin önlenmesi, tüketicilerin korunması ve haksız rekabetin engellenmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Yayınlama: 11.12.2022
1.309
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.