İşte Süleyman Soylu’nun yerine geçecek isim!

İşte Süleyman Soylu’nun yerine geçecek isim!

İşte Süleyman Soylu’nun yerine geçecek isim!

Türkiye yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52,17 ile cumhurbaşkanı seçildi. Seçimin ardından gözler yeni kabineye çevrildi.

T24’ün haberine göre 14 Mayıs Pazar günü yapılan genel seçimde, yemin töreni yapılmaması nedeniyle bakanlar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna kadar görevlerini sürdürdü. TBMM’de bu hafta yemin töreninin yapılması bekleniyor. Törenle birlikte bakanların görevi sona erecek ve Erdoğan, yeni kabineyi, seçim sonuçları kesinleştikten sonra açıklayacak.

SÜLEYMAN SOYLU’NUN YERİNE KİM GELECEK?
Anayasa’ya göre, milletvekilleri bakan olamıyor, kabineye atanacak isimler parlamento dışından seçiliyor. İstanbul’dan milletvekili seçilen Süleyman Soylu yerine İçişleri Bakanlığı koltuğu için kulislerde farklı isimler konuşuluyor. AK Parti’de, Soylu’nun vekillikten istifa ederek bakanlık koltuğuna oturması ihtimali hâlâ bütünüyle dışlanmıyor.

Ancak Erdoğan’ın tercihini Soylu’dan yana kullanmaması durumunda en çok güvendiği isimlerden, 2014’ten bu yana Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevini yürüten Seyfullah Hacımüftüoğlu’ndan yana kullanabileceği de konuşuluyor.

Daha önce Erdoğan’ın memleketi Rize’de valilik yapan Hacımüftüoğlu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevinin ardından MGK Genel Sekreterliği’ne atanmıştı. İçişleri Bakanlığı için konuşulan bir diğer isim de eski İçişleri Bakanı Efkan Ala.

SEYFULLAH HACIMÜFTÜOĞLU KİMDİR?

1960 yılında Trabzon Çaykara’ da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. 1985 yılında Trabzon Valiliğinde Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Sırasıyla,

Sakarya – Taraklı Kaymakamlığı,
Hakkari – Şemdinli Kaymakamlığı,
Kastamonu – Doğanyurt Kaymakamlığı,
Şanlıurfa – Ceylanpınar Kaymakamlığı,
Denizli – Serinhisar Kaymakamlığı,
Manisa – Akhisar Kaymakamlığı,
görevlerinde bulundu.

2005 yılında Devlet Personel Başkanlığı Başkan Yardımcılığına atandı. Daha sonra 2007-2009 yılları arasında Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu. Bu görevi ile birlikte Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüttü. 29 Ağustos 2009 tarihinde Rize Valisi olarak atandı. 19 Mayıs 2012 tarihli kararname ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirilen Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU, 16 Eylül 2014 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevine atanmıştır.

Yayınlama: 30.05.2023
1.622
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.