Hayatın İadesi

Berzah Güneş Kimdir? Yakın Doğu Üniversitesinde öğretim görevliliği yapmaktayım. Uzman Klinik psikoloğum. Aslen Sakarya'lıyım.

  Hayatın İadesi 

  Her an bize bir seçenek sunulur, iyi olanı ya da şeytani olanı seçmek, nazik ya da kaba olmak, yavaş ya da hızlı hareket etmek, sadeleştirmek ya da karmaşıklaştırmak ve benzeri birçok seçenektir önümüze çıkan… Yani nasıl davrandığımıza bağlı olarak karşılığını alırız. Hayatın iadesi. Bu kadar basit! Eğer çalarsanız, sizden de çalınır. Yalan söyler ve aldatırsanız, size de yalan söylenir ve siz de aldatılırsınız; gereksiz yere bazı alanlarda, örneğin iş dünyasında aldatırsanız, belki de eşiniz sizi evde aldatır ve kısır döngü sürüp gider…  

  Yine de tüm bu yenilgiler ve kayıplar sırasında, sonuçları kabullenmenin o kadar da kolay olmaması ilginç değil midir? Üstelik “Neden ben?” ya da “Bu nasıl mümkün olabilir?” gibi sorular sorma cüretinde bulunuruz. Peki, neden piyango kazandığımızda “Neden ben?” diye sormayız?  

  Sevgi ve saygı görmediğimde, bunun nedenini sorgular ve çoğu zaman da parmağımla karşı tarafı işaret ederim. Bir an için belki de suçlu tarafın kendim olabileceğini kabullenemem! Bir şeyleri olumlu hale getirmek için yeterince çok çalışmayan biri olup olmadığımı (kolay olanı seçip seçmediğimi) gözden geçiriyor muyum? ‘Kötü talihim’ diye dertlenmeden önce, niyetimin saflığı kadar, eylemlerimin niteliğine de bakıyor muyum?  

   Ne verdiysem, karşılığında sadece onu alırım; eğer domates tohumu ekersem, turp çıkmasını bekleyemem! Eğer bugün sıcak, sevgi dolu dostluktan hoşlanıyorsam, o zaman insan ilişkileri tarlasının toprağını iyi işlemişim demektir. Eğer ince ve sırım gibiysem, bunun nedeni, günlük egzersizlerim ve aldığım kalorileri düzenlememdendir. Eğer kariyerimde başarılıysam, muhtemelen yıllarca süren sıkı çalışma ve sürekli gayretten dolayıdır. Bugün yaşadığım hayat önceki eylemlerimin bir sonucudur, yani dünkü eylemlerimin… Ve bugün de, yarın da kısa zamanda geçmiş olacak!  

   İnsanların öğrenim ya da iş yaşamında aldatmaları şaşılacak şey! –hiç kimse görmese bile – evrensel adalet sisteminin her zaman işlemekte olduğunu idrak edemiyorlar mı? Tohumu ekmek ile meyve hasadı arasında nasıl uzun bir ara varsa, sergilenen eylem ile sonuçların oluşması arasında da, o kadar uzun bir ara vardır. Bu nedenle, insan, hareketlerinin üzerinde yarattığı zararı göremez. Polisten ya da sorgudan kaçtığımı zannedebilirim ancak bu, sadece tüm tohumlar ‘meyve’ vermeden önceki bir zaman meselesidir; insanın karması yaşamı boyunca onu daima takip eder. 

  Zihin toprağınızı işlemenin, arzu edilmeyen sonuçların ve istenmeyen hislerin yabani otlarını sökmenin ‘şimdi tam zamanıdır.’Zihninize hükmeden sizsiniz ve bu sebeple aradığınız sonuçları yaratmayı seçebilirsiniz; Yaşamınızın her alanında, güçlü ve yapıcı düşüncelerin sağlıklı tohumlarını ekin. Sonra arkanıza yaslanın ve görünen meyveleri izleyin… ancak, sabırlı olun… ham meyve sadece hazımsızlığa neden olur!  

  Berzah GÜNEŞ

   

  Yayınlama: 07.08.2019
  Düzenleme: 07.08.2019 09:08
  5.469
  A+
  A-
  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.