Geyve’de deprem seferberliği! Alınan kararları başkan canlı yayında açıkladı..

Geyve’de deprem seferberliği! Alınan kararları başkan canlı yayında açıkladı..

Asrın felaketinin yaşandığı deprem bölgesinde görev alan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ilimize döner dönmez Geyve için deprem seferberliğini başlattı. Başkan Kaya olası bir deprem için Geyve ilçesinde alınacak önlemleri Basın Kulübü’nde açıkladı.

Türkiye’de yaşanan deprem felaketi 11 ilde büyük bir yıkıma yol açtı. 50 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybederken onbinlerce vatandaşımız enkazdan çıkarıldı. Birinci derece deprem bölgesi olan Sakarya, beklenen Marmara depreminden etkilenecek iller arasında ilk sırada yer alıyor.

Asrın felaketinin yaşandığı deprem bölgesinde görev alan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ilimize döner dönmez Geyve için deprem seferberliğini başlattı. Başkan Kaya olası bir deprem için Geyve ilçesinde alınacak önlemleri Basın Kulübü’nde açıkladı.

İşte Başkan Murat Kaya’nın açıklamaları…

KURTAMA EKİPLERİ KURULACAK
“Deprem bölgesinde görev yaptım orayı görünce gözlerimiz faltaşı gibi açıldı. Coğrafya çok büyük. 10 vilayet, sonra Elazığ eklendi 11 vilayet. Depremin 11 vilayette olacağını hiç kimse düşünemezdi. Türkiye deprem bölgesi ve bundan sonra kötünün kötüsünü düşünmemiz gerekiyor. Başkan yardımcılarıma şu talimatı verdim. 65 muhtarımızla köylerin nüfus yapılarına göre bir kurtarma ekibi kuracağız. Ve başkan yardımcılarıma verdiğim talimatta deprem çantaları giysilerine kadar, hazırlama görevlerini Geyve Belediyesi olarak üstlendim. Yine 250 kişilik bir kurtarma ekibi kurmak istiyoruz. En azından 48 saat içinde kendi kendimize yetecek bir ekibimiz olmalı. Zaten Cumhurbaşkanımızın Adıyaman’da da söylemek istediği bu.”

ARTIK HER BİNA YAPIMI ZORUNLU DENETLENECEK

Başkan Kaya bir ilke imza atarak ilçede yapı denetim konusunda zorunlu belediye kontrolü getirleceğini açıkladı. Kaya, “Rektör hocamızla görüştüm. Perşembe günü İnşaat Fakültesi’nin profesörü ile toplantı yapacağız. Onların gözüyle bilimsel olarak bir eksiğimiz varsa onları tamamlayacağız. Bu birinci kısmı. İkinci kısmı ise, biliyorsunuz 200 metre karenin altında ki binalarda yapı denetim zorunlu değil. Tabi biz devletimizin ve hükemtimizin çıkarttığı kanunların üzerine kanun yapıcılar değiliz. Ben imar müdürüme talimat verdim. Belediye mecilisinde kararı alıyoruz. Ama aldığım kararda vatandaşlarımıza bir maddi külfet yüklenmeyecek. Vatandaşımız ev yaparken 200 metre karenin altındaki yapı denetim konusunda belediye kontrolü getiriyorum. Hem müteahhitleri toplayacağız, hem proje ekiplerini toplayacağız. Biz belediye olarak gelip ördüğünüz demiri görmeden işlem bitmiş saymayacağız. Yapı denetim firmalarının ücretli olarak yaptığı hizmeti biz Geyve Belediyesi olarak vatandaşımıza ücretsiz yapacağız” şeklinde konuştu.

Yayınlama: 02.03.2023
3.034
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.