Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 21°C
Gök Gürültülü
geyve nöbetçi eczanelerAPEK Dünden Bugüne FETÖ Kumpasını Anlattı

APEK Dünden Bugüne FETÖ Kumpasını Anlattı
09.10.2016
183
A+
A-

APEK Dünden Bugüne FETÖ Kumpasını Anlattı

apek-basin-aciklamasiAdapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK), son günlerde çıkan haberlerle ilişkin, geçmişte APEK’te yaşananları ve Şeker Fabrikası sürecini anlattı

APEK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya imzalı yapılan açıklama şu şekilde:

Ülkemizin zor günler yaşadığı bu günlerde, Kooperatifimiz ve Yönetim Kurulumuz üzerinden, gerçekler çarpıtılarak siyaset yapılmaya çalışılması nedeniyle, bu yazılı basın açıklamasını yapmak istedik. Zira gerek yazılı ve görsel medyada, gerekse sosyal medyada gerçekler çarpıtılarak yazıldığından, Sakarya halkı gerçekleri öğrensin istedik.
Önce, geçmişte neler yaşandı, bu günlere Kooperatifimizi nasıl getirdik, hatırlatmak istiyoruz:

Kooperatifimize, 31.03.2004 tarihinde, Sakarya Mahkemeleri tarafından kayyum tayin edilerek, o tarihteki yönetim kurulu başkan ve yönetim, denetim kurulu üyeleri Mahkeme marifetiyle görevlerinden el çektirildiler, Sakarya Ağır Ceza Mahkemesinde Kooperatife zarar vermekten yargılandılar. Ceza davaları zaman aşımına uğraması nedeniyle ortadan kaldırıldı.

Haklarında cezai ve hukuki soruşturma başlatılan eski yönetim ve denetim kurulu üyeleri nedeniyle, Kooperatif kayyumuna, Kooperatife Genel Kurul toplantısı yapılması, bu genel kurul toplantısında yönetim ve denetim kurulu üyesi seçiminin yapılması Mahkemece istenmiştir. Mahkemenin kararındaki gibi kayyum da, Kooperatife, yönetim ve denetim kurulu üyeleri seçiminin yapılması için ortakları genel kurul toplantısına çağırmış, 06.03.2005 tarihinde Kooperatif Genel Kurul Toplantısı yapılmıştır.

Ahmet Aya, Sebahattin Karasakal, Ferda Özten, Yılmaz Er ve Ahmet Mülayim Yönetime aday olmuş, oy birliği ile seçilerek göreve gelmişlerdir. Bir kısım yerlerde yazıldığı gibi, Ak Parti Milletvekili Sayın Ayhan Sefer Üstün’ün müdahalesi ile ortaklarımız olan çiftçilerin genel kurula katılmasının engellenmesi veya salona alınmaması söz konusu değildir.

Zira bu genel kurul toplantısı Kayyumun çağrısı ile Tarım Bakanlığı’nın denetim ve gözetiminde yapılmış, sadece Kooperatife ortak olanların oy kullanmasını sağlamak için sadece ortaklarımız salona alınmış, bunun için kimlik ve ortaklık kontrolü yapılmış, ortak olmayanlar veya ortak olduğunu belgeleyemeyenler salona güvenlik güçleri tarafından alınmamıştır.

Kaldı ki, bu genel kurul toplantısı için, salonun dolu olması nedeniyle salona giremediğini iddia eden bir kısım ortak tarafından dava yoluyla iptali istenmiş, nitekim bu dava da Kooperatifi zarara uğrattıkları için görevden el çektirilen eski yönetim kurulu tarafından açtırıldığını da tüm kamuoyu bilmektedir.

Salonun kapasitesinin, Hazirun Listesini imzalayan ortaklarımızı alacak kapasite olmadığı gerekçesiyle, bu genel kurulumuz iptal edilmiş, yeniden 16.08.2006 tarihinde genel kurul toplantısı yaptığımızda da Ahmet Aya, Sebahattin Karasakal, Ferda Özten, Recep Şevket Kökçü ve Ahmet Mülayim yine oy birliği ile seçilmiştir. Bu genel kurul toplantısının iptali için de yine iptal dava açtırılmış, ancak davaları red edilmiştir.

2005 yılında yapılan genel kurul toplantısı ile Yönetim Kurulu olarak göreve geldik, o günden bu güne kadar farklı farklı yıllarda 4 kez daha yönetim kurulu olarak seçime katıldık, bir yönetim kurulu üyesi hariç aynı yönetim kurulu üyeleri olarak oy birliği veya ezici bir oy çokluğu ile yönetim kurulu başkan ve üyesi olarak ortaklarımız tarafından seçildik.

Kooperatifin yönetimine geldiğimiz 06.03.2005 tarihinden bu güne kadar sayısız taşınmazlar aldık, çok karlı yatırımlar yaptık. Adapazarı Şeker Fabrikası da yönetim kurulumuz döneminde satın alınmış, ancak FETÖ kumpası nedeniyle Fabrika, tüm kamuoyunun da bildiği gibi, elimizden zorla alınmıştır. Üzülerek belirtmek isteriz ki 1 numaralı FETÖ-PDY yapılanmasının suçlusu Asya Katılım Bankasının kumpasına devletimizin bir kısım Kurum ve Kuruluşu da Fabrikamızın elden çıkarılmasına çanak tutmuştur. Bu nedenle geldiğimiz son noktayı tüm Sakarya halkı ve tüm Türkiye bilmektedir.

Mağdur edilen Kooperatifimiz üzerinden bir kısım kişilerin, en önemlisi de yerel siyasetçilerin gerçeklere aykırı bilgi ile siyasi rant elde etmek isteyişini anlayamamaktayız. Zira Kooperatifimizin 55.000 ortağı bulunmaktadır ve Kooperatifimiz Sakarya’ya hizmet vermektedir. Yatırımlarımız ortadadır, paramız hesaplarımızda her zaman alenidir.

2005 yılından önceki yönetim kurulu gibi, Kooperatif parasını kendimize harcamadık, mallarını yağmalamadık, ona buna peşkeş çekmedik, her gün artırarak çok karlı yatırımlar yaparak bu günlere geldik, yatırımlarımızdan da hem ortaklarımızı hem de basın yoluyla Sakarya halkını bilgilendirdik.

Tüm bunlara rağmen, onları vardı sattılar, bu hisseleri vardı sattılar, taşınmazlarını sattılar, var olan taşınmazlarının üzerinde ipotek var diye haber yapmaya çalışanlar, Adapazarı Şeker Fabrikasında 14.07.2004 tarihinde % 35 olan hissemizin sermaye artırımı adı altında % 3,5’a düşürülmesinin peşine düşsünler, onu geri istesinler, bundan tam 14 yıl öncesine dönüp üstüne de gerçeklere aykırı hususları yazacaklarına, fabrikamızı elimizden alan FETÖ’cülerin peşine düşsünler, 2010-2011 yıllarında hem Kooperatifimiz hem de tamamına yakını Kooperatifimize ait olan Adapazarı Şeker Fabrikasının yanında durmayanlar, FETÖ’cülerin ekmeğine yağ sürmüşlerdir.

Bugün gelinen noktada, hala pancar kooperatifleri arasında en zengin en güçlü Kooperatif olmamızı çekemeyenlerdir bu yazıları yazanlar. Biz göreve geldikten sonra Kooperatif taşınmazlarını satmadık, bilakis taşınmazlar satın aldık. Bir kısım taşınmazlarımızın üzerindeki ipotek de FETÖ-PDY yapılanmasının 1 numaralı zanlısı Asya Katılım Bankasına aittir.

Bunun neden konulduğu bilinmektedir. Başka hiç kimseye ipotek vermedik, vermek zorunda kalmadık. Terörist olduğu devletin makamları tarafından belgelenen ve tescillenen Asya Katılım Bankasının ipoteklerinin devletimiz tarafından kaldırılacağına inanmaktayız. Zira Kooperatifimizin kimseye borcu yoktur.

FETÖ-PDY’nin Kooperatifimiz üzerinde kurduğu kumpasın bir uzantısı olan Adapazarı Şeker Fabrikasından dolayı üzerimizde bırakılan idari para cezalarının da bu süreçte Kooperatifimiz üzerinden kaldırılacağına inanıyoruz.
Biz Kooperatif olarak şahısların, onun bunun şunun değiliz. Kooperatifimiz, 55.000 Sakarya ve yöresindeki çiftçinindir.

Tüm kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunmaktayız. 11.10.2016

Ali Ulvi Deryaoğlu-Geyvemedya.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.