Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Ocak 2012 | Geyve, Gündem, Manşet, Videolar, Yaşam

12 Eylül döneminde gördüğü işkencelerin ardından görme yetisini büyük oranda kaybeden Fethi Tekin, kendisine işkence yapan asker ve polislerin isimlerini vererek suç duyurusunda bulundu.

Sakarya’da yaşayan Fethi Tekin, 12 Eylül’de gördüğü işkenceler için Geyve Cumhuriyet Savcılığı aracılığıyla Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başsavcılığı’na kendisine işkence yapan asker ve polislerin isimlerini vererek suç duyurusunda bulundu.

‘Suçluların cezasını çekmesi en büyük isteğim’

Geyve’li Mehmet TOKTA 1980 İŞKENCELERİNİ ANLATIYOR ile serefelma


Geyve’li Fethi TEKİN 1980 İşkencelerini Anlatıyor ile serefelma

1980 yılında Bursa Cezaevi’ne konulan Fethi Tekin, daha sonra değişik cezaevlerine nakledilip her türlü işkenceyi gördüğünü ifade etti. Tekin, verdiği dilekçede hangi cezaevinde kimler tarafından işkenceye tabi tutulduğunu isim vererek belirtti. Tekin, gecikmiş de olsa, herkesin yaptıklarının cezasını çekmesinin acıların bir nebze olsun hafifleteceğini belirterek, “12 Eylül’de benim gibi yaka paça götürülen insanlardan birçoğu işkencelerde hayatını kaybetti. Analar çocuklarını bir daha göremedi. Suçluların cezasını çekmesi en büyük isteğim” dedi.

İşkence sonrası komaya girdi

Yaşadığı kabus dolu günleri anlatırken halen büyük korku yaşayan Tekin, değişik cezaevlerine nakledilip her türlü işkenceyi gördüğünü ifade etti. O yıllar götürüldüğü İzmit’te yapılan işkence sonrası komaya girdiğini ve 4 gün sonra kendine geldiğini belirten Tekin, Eskişehir’de sorgulamasının tamamlanmasının ardından hakkında yine 6136 sayılı kanuna muhalefetten Eskişehir Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından 17 yıl 6 ay ceza verildiğini, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığının kendisine verilen bu cezayı az görüp, Mamak Cezaevi’ne koyduğunu ve 4. Kolordu 4 nolu Askeri Mahkemesi’nde yargılandığını söyledi.

‘Arkadaşımı döve döve öldürdüler’

24 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığını belirten Tekin, Mamak Cezaevi’nde 13 ay kaldığını ve sürekli işkence gördüğünü söyleyerek, “Koğuşta arkadaşım olan gemi kaptanını döve döve öldürdüler. Tedavi için bile doktora gidemiyorduk. Yattığımız yerlerde döşek, yorgan olarak askerlerin eski elbiseleri vardı. Eski asker elbiselerinde ise tahtakurusu, bit ve pireden uyumak mümkün değildi. Bütün vücudumuz kaşıntıdan kızarıyor derilerimiz yolunuyordu. Her 15 günde banyoya çıkarıyorlardı. 5 dakika içinde banyo yapıp dışarı çık diyorlardı. Zaten 5 dakika soyunup giyinmemiz sürüyordu. Banyodan çıkınca neden yıkanmadın diye copluyorlardı. Yani Mamak Cezaevi’nde 13 ay kaldım. Her gün devamlı işkence yapıyorlardı” şeklinde konuştu.

‘Burada insanlık dışı bir işkenceye tabi tutuldum’

Daha sonra Çanakkale R tipi cezaevine nakledildiğini kaydeden Tekin, “Burada rahatımız çok iyiydi. Verilen 24 yıl cezam Askeriye Yargıtay tarafından onaylanmıştı. Burada 55 aylık mahkumken Ankara Kaçakçılık Dairesi Cezaevi beni 15 gün süreyle aldı. Burada insanlık dışı bir işkenceye tabi tutuldum. 15 gün nezarette kaldığım sürece çeşitli işkencelere maruz kaldım” dedi.

Tekin, işkence gören herkesi hesap sormaya davet ediyor

12 Eylül döneminde yapılan işkencelerden dolayı sağlığını ve gözlerini kaybeden Fethi Tekin, şimdi yıllar sonra gelen adaletin gerçekleşmesini umut ediyor. Darbe dönemi ve darbe zihniyeti ile hesaplaşılması gerektiğini ifade eden Tekin, o dönemde hapishanelerde tanıdığı ve kendisi gibi işkence gören herkesi; kendilerine bunları yaşatanlardan hesap sormaya davet ediyor.

Foto-Haber-Video:Şeref ELMA

2439 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Tekin ve Tokta’nın 12.Eylül Dramı için 1 yorum

  1. semih dedi ki:

    fethi amcanın anlattığı 4.cü kolordu komutanlığında bulunan mamak cezaevinin yeni yapılan koğuşlarında 16 gün cezada kaldım eski cezaevine yani fethi amcanın kaldığı bölüme şans eseri malzeme koymak için girdim ve koğuş ve koridorları gördükten sonra bir hafta kendime gelemedim gerçekten çok kötü ve insanlık dışı biryer

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle