SGK’dan Primlerin Geri İadesi

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ kimdir? Gülsüm Çakmak Güneri 28.03.1990 Geyve doğdu. Geyve Meslek Yüksek Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun oldu.Akabinde sırasıyla Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. işletme bölümünden ve Trakya Üniversitesi İ.İ.B.F. iktisat bölümünden başarı ile mezun oldu.Yüksek Lisans Eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı Finans ve İktisat Bölümünde tamamladı. Kasım 2013 tarihinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını aldı.Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak İş yaşamına devam etmektedir. Ayrıca; mali ve finansal konularda bilirkişilik, yenilenen mevzuat ve finansal yönetim konularında da eğitim hizmeti sunmaktadır.

  SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NDAN PRİMLERİN GERİ İADESİ 

  Emeklilik için primlerinin tamamlanmasını bekleyen, yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlama ihtimali olmadığını düşünen sigortalılar, ödedikleri parayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geri iade isteyebilirler. Biliyoruz ki emekliliğin gerçekleşmesi için şartlardan biri belli gün sayısında prim ödemeleridir. 

  Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için geren prim gününü dolduramayıp; emekli olmaları için askerlik, doğum borçlanması gibi imkanları değerlendirirler. Yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan bir çok vatandaşımız var. Güzel olan haberde şu; bu vatandaşların ödedikleri primler boşa gitmiyor. 

  SGK primleri toplu olarak sigortalıya iade ediyor!! 

  Toplu parayı iade alabilmek için 2 şartın yerine gelmiş olması gerekiyor. 

  • Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (bağkur) yürütüyor olmamak, 
  • Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan ikisini yani yıl( erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. 
  • Parayı talep etmek için SGK’na dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. 

  Mirasçılar da toplu para talebinde bulunabilirler! 

  Vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçıların ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor. 

  Hangi Primlerin Ödemesi Yapılıyor? 

  Eski SSK’lı (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi,2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-kur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Sağlık için ödene primler ve yapılan doğumlar, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. 

   Saygılarımla 

  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir 

  Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ 

   

   

  Yayınlama: 18.10.2019
  937
  A+
  A-
  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.