Dolar 18,0988
Euro 18,2013
Altın 1.018,16
BİST 3.020,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 30°C
Açık
Sakarya
30°C
Açık
Cts 31°C
Paz 32°C
Pts 30°C
Sal 30°C
geyve nöbetçi eczaneler
SAÜ’den Haşim Gürdamar’a Fahri Doktora

SAÜ’den Haşim Gürdamar’a Fahri Doktora
A+
A-
24 Ekim 2019 11:32
868
ABONE OL

Sakarya’da faaliyet gösteren Alifuatpaşa’dada tesisi bulunan Şenpiliç firmasının kurucusu ve Onursal Başkanı Haşim Gürdamar’a, eğitime katkılarından dolayı Sakarya Üniversitesi Senatosunca fahri doktora unvanı verildi

Saü Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Nevzat Kor Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, iş adamı Haşim Gürdamar, Kaymakamlar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Belediye Başkanları, daire amirleri, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, iş dünyasının temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

“Üniversiteler Başarı İçin Çalışıyorlar”

Sakarya Üniversitesinin tanıtım videosu ile iş adamı Haşim Gürdamar’ın hayatını anlatan filmin gösteriminin ardından törenin açılış konuşmasını yapan SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Yumuşak, dünyanın ancak örnek insanların davranış ve başarı hikâyeleri ile değişeceğini belirterek, üniversitelerinin de başarıya ulaşmak için akademisyenler ve öğrencileri buluşturan önemli bir konumda bulunduğunu söyledi.

“SAÜ’nün Tarihçesini Anlattı”

Yarım asrı geride bırakmak üzere olan SAÜ’nün tarihçesi ve çalışmalarını anlatan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Savaşan, çok sayıda bilim insanı yetişirmiş olan üniversiteye her alanda destek veren devlet adamları ile iş insanlarına teşekkür ettiklerini ifade etti.

Programın sonunda Fahri Doktora Unvanına ilişkin Senato kararını okuyan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, hayırsever iş adamı Haşim Gürdamar’a cübbesini giydirdikten sonra Üniversiteye sağladığı katkı ve desteklerden dolayı Fahri Doktora Belgesini takdim etti.

“Onur Duydum”

Üniversite Senatosunun teveccüh göstererek kendisini onurlandırdığını, bunun için de üniversite yönetimine teşekkür ettiğini dile getiren hayırsever iş adamı Haşim Gürdamar, yaşamı boyunca eğitimin önemini her yerde vurguladığını, tüm değerlerini Sakarya’da kazandıklarını, yine Sakarya’nın her alanda ilerlemesi için hep birlikte çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

“Her Başarı Takdir Edilmelidir”

Her güzelliğin görülmek ve gösterilmek istendiğini, her başarının da takdir edilmesi gerektiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bir başarının takdiri olarak, bir kadirşinaslık eseri olarak, eğitim-öğretim yılı başındaki bu programda hayırsever bir iş adamımıza fahri doktora unvanının verilmesini sizlerle birlikte kutlamaktan memnuniyet duyuyorum. Üniversitemize yeni eğitim-öğretim yılında bundan önceki başarılarını katlayarak artıracağı bir dönem diliyorum.

“Başarıyı Her Alanda Hedeflememiz Gerekiyor”

Biz her alanda başarılı olmak zorundayız, yalnızca eğitim alanında değil; üretimimizle, istihdamımızla, katma değerimizle, ihracatımızla, döviz girdimizle sanayi alanında da başarılı olmak zorundayız. İnsanımızın ihtiyaç duyduğu her ürünü dışarıya muhtaç olmadan, en iyi tohum seçiminden en iyi verim elde edilmesine, işlenmesine, muhafazasına kadar, tarım alanında da başarılı olmak zorundayız. Ülkemizin bütün değerlerini tarihi, turistik, doğal yerlerini en iyi şekilde tanıtıp ondan da istifade ederek, gelen turistlerin memnuniyetini sağlayacak şekilde turizm alanında da başarılı olmak zorundayız. ‘Dört başı mamur’ bir başarıya yönelmeliyiz, ülkemizin ihtiyacı olan tam olarak da budur. Bu başarıda da işbirliğinin önemi çok büyüktür. Üniversitelerimiz yalnızca eğitimdeki başarıları hedeflemeleri yeterli değildir, aynı zamanda sanayi ve ticaretle, turizmle de iç içe olup onların başarılarını da takip ederek gayretlerini ortaya koymalıdırlar.

“İki Güzel Olayı Bir Arada Yaşıyoruz”

Bugün iki güzel hususu bir arada yaşıyoruz, hem Üniversitemizin 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı Akademik Genel Kurul Toplantısına şahitlik edeceğiz hem de İlimize ve Üniversitemize önemli katkıları olmuş hayırsever bir iş adamımıza verilecek olan Fahri Doktora Unvanı Törenini gerçekleştireceğiz. Sayın Rektörümüzden yeni bir eğitim-öğretim yılına giren üniversitemizin başarılarını dinlerken geleceğe olan güvenimiz de arttı. Üniversitemiz yalnızca kendi yerleşkesi içerisinde başarıyı yakalamakla kalmamış, dışarıdaki gündemleri de takip ederek İlimize istihdam olarak, üretim olarak katkı sağlamış, hayırseverlikleriyle de katkı sağlamış ve takdir edilmesi gereken bir büyüğümüze de önem verip, böyle bir fahri doktora unvanını senatodan geçirerek kendisini taçlandırmak istemişler.

Ben de bugün iki ayrı sevinci bir arada yaşıyorum. İlki, görev yaptığım şehirde üretim, istihdam, katma değer oluşturan böylesi bir hayırsever büyüğümüzün çıkması ve Fahri Doktora Unvanına sahip olacak olmasıdır. İkincisi, hayırsever iş adamımız ile aynı şehirde doğmuş olmanın bir Erzincanlı olarak gururunu yaşarken, bu unvanı kendim alıyormuş gibi heyecan da duyuyorum.

“Çocuklarımıza Güven ve Ümit Aşılamaya Çalışıyoruz”

Her hafta gerçekleştirdiğimiz okul ziyaretlerinde öğrencilerimize ümidi, geleceğe ait güveni aşılamaya çalışıyorum.Her gittiğim okulda da, ‘Hayat önünüze değişik engeller çıkarabilir, siz onu engel olarak görürseniz geri dönersiniz, ancak önünüze çıkan zorlukları engel olarak değil de, basamak diye düşünüp tırmanmaya çalışırsanız, başarı merdiveninin basamaklarını artırarak daha iyiyi elde edebilirsiniz’ diye söylüyorum.

“Başarı Dezavantajları Avantaja Dönüştürme Sanatıdır”

Biraz önce özgeçmişini dinlediğimiz hayırsever iş adamımız Haşim Bey de aynı hususları gördük. Elektriksiz bir köyde doğarak hayata başlaması ve küçük yaşta babasını kaybetmesi belki dezavantaj olarak görünebilir, ancak hayattaki başarılar dezavantajları avantaja çevirme sanatından geçiyor. Karşısına çıkan her zorluğu birer engel olarak değil, birer basamak olarak görmüşler, ‘Benim yükselmemi isteyen birileri var, önüme bunu koydu, bunun üstüne çıkmamı istiyor’ diye düşünmüşler, ikinci basamak, üçüncü basamak derken, başarı merdiveninin basamaklarını tırmanarak bugünkü duruma gelmişler. Bugün hem kendilerine hem de binlerce aileye ekmek ve aş imkânı sağlamalarının, kendilerine ayrı bir mutluluk verdiğini görebiliyoruz. Sanayicinin mutluluğu yalnızca kendi adına bir şeyler kazanmasıyla değil, kendi işletmesinden evlerine ekmek götüren kişilerin mutluluğunu da hissetmesiyle oluyor.

“İş Adamlarımızı Tebrik Ediyorum”

İlimize yatırım yapan, İlimize istihdam, üretim sağlayan bütün sanayicilerimizi kutlamak istiyorum, yine sanayicilerimizle güzel bir işbirliği sağlayan Üniversitemizi tebrik etmek istiyorum. Burada bir vefanın ve kadirşinaslığın örneğini görüyorum ve bu örneklerin artmasını diliyorum. Daha başarılı iş adamlarımızın, daha hayırsever iş adamlarımızın bu örneklere bakarak yetişmelerini umut ediyorum. İnşallah bu güzel coğrafyada güçlü olmanın hazzını hep birlikte yaşarız. Hayırsever iş adamımız, büyüğümüz Haşim Gürdamar beye tebriklerimi ifade ederken, böyle bir fikri gerçekleştiren Üniversitemize ve senatomuza teşekkür ediyorum” dedi.

Fahri Doktora Takdim Töreninin ardından program, SAÜ’nün 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Genel Kurul Toplantısı ile devam etti.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com


Abone Ol 


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.