Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine yeni rektör atandı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine yeni rektör atandı.

Prof. Dr. Sarıbıyık atandı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 15 Üniversitemize yeni rektör ataması gerçekleştirildi.Yeni kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinede yeni rektör atandı.

Geçtiğimiz yasama döneminde TBMM de onaylanan ve Geyve’de de Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi adı altında fakültesi kurulacak olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık atandı.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya sosyal medya hesabından “Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü olarak ataması yapılan Sayın Sayın Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’a yeni görevinde başarılar diliyorum.Yeni kurulan üniversitemiz ilçemize ve Sakarya’mıza hayırlı olsun” diyerek atanmayı duyurdu.

Sakarya Uygulama Bilimler Üniversitesi 

Kurulacak Olan Yeni Fakülte ve MYO’lar

Fakülte – MYOKurulacağı İlçe
Tarım Bilimleri ve Teknolojileri FakültesiGeyve
Ulaştırma ve Lojistik FakültesiFerizli
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Batı Karadeniz Deniz Bilimleri FakültesiKarasu
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon YüksekokuluAkyazı
Karapürçek MYOKarapürçek
Söğütlü MYOSöğütlü
Taraklı MYOTaraklı

Taşınacak Olan Fakülte ve MYO’lar

 

Fakülte – MYOTaşınacağı İlçe
Eğitim FakültesiHendek’te Kalacak
Spor Bilimleri FakültesiSöğütlü’ye Taşınacak
Teknoloji FakültesiArifiye’ye Taşınacak
Turizm FakültesiSapanca’da Kalacak
Yabvancı Diller YüksekokuluAdapazarı İlçe Merkezine Taşınacak
Uygulamalı Bilimler YüksekokuluKaynarca’da Kalacak
Turizm Meslek YüksekokuluSapanca Turizm Meslek Yüksekokulu adıyla Kırkpınar’da kalacak
Sakarya Meslek YüksekokuluAdapazarı Meslek Yüksekokulu adıyla Camili’de Kalacak
Ali Fuat Cebesoy MYOGeyve MYO İle Birleşecek
Geyve MYOGeyve’de Kalacak
Akyazı MYOAkyazı’da Kalacak
Arifiye MYOArifiye’de Kalacak
Ferizli MYOFerizli’de Kalacak
Hendek MYOHendek’te Kalacak
Karasu MYOKarasu’da Kalacak
Kaynarca Seyfettin Selim MYOKaynarca’da Kalacak
Pamukova MYOPamukova’da Kalacak
Sapanca MYOSapanca’da Kalacak
Kocaali MYOKocaali’de Kalacak

Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık kimdir?

1969’da Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde doğan Mehmet Sarıbıyık, 1985 yılında Adana İsmet İnönü İnşaat Teknik Lisesi’nden mezun oldu. 1990 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. 1990-1993 yılları arasında Eskişehir- Yunus Emre Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. Lisansüstü eğitimi için YÖK bursu ile Sakarya Üniversitesi adına İngiltere’ye giden Mehmet Sarıbıyık, 1996 yılında Newcastle Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans’ını, 2001 yılında aynı üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Doktora çalışmasını tamamladı. 2001 yılında Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Eğitimi Bölümü’ne Öğretim Görevlisi olarak atanan Sarıbıyık, 2003 yılında Yardımcı Doçent, 2007 yılında Doçent oldu. 2011 yılında Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne Doç. Dr. olarak atanan Sarıbıyık, 2013 yılında Profesör oldu.  

2004-2011 yılları arasında Teknik Eğitim Fakültesi, 2010-2011 yıllarında Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2011 yılında Sakarya Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü görevlerine atanan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, 2013 yılında Teknoloji Fakültesi Dekanlığına atandı. Halen Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığı ve MEYOK Koordinatörlüğü görevlerine devam etmektedir. Prof. Dr. Sarıbıyık, “Nitelikli işgücü yetiştirmek” amacıyla oluşturulan ve Türkiye’de ilk defa Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokullarının tüm programlarında uygulanmaya başlanan “3+1 Eğitim Modeli”ne öncülük etti. Teknoloji Fakütesi Dekanlığına atanmasından sonra 7+1 Eğitim Modeli’ni de uygulamaya koyan Prof. Dr. Sarıbıyık, gerek 3+1 gerekse 7+1 Eğitim Modeli çalışmalarıyla “Üniversite – İş Dünyası İşbirliği”ne önemli katkılar sağladı. Akademik olarak çok sayıda ulusal ve uluslararası yayın ve bilimsel projeler gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık evli ve üç çocuk babasıdır.

Yayınlama: 06.09.2018
Düzenleme: 12.09.2018 15:25
2.355
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.