Safıbey Muhtarı Tur; Sel Felaketini Yeniden Yaşamak İstemiyoruz

GEYVE- SAFİBEY MAHALLESİ

Gazeteci emekli öğretmen Mehmet Aydoğan, Safibey mahallesi muhtarı Mustafa Tur ile görüştü.

Geyve Safibey muhtarı Mustafa Tur:”Akdoğan’dan gelen derenin taşması nedeniyle, 1979 yılında yaşadığımız sel felaketini yeniden yaşamak istemiyoruz. Bu derenin ıslah edilmesi ve yollarımızın sıcak asfalt yapılmasını istiyoruz.” dedi.

MUHTARIM SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Geyve- Safibey mahallesi muhtarı Mustafa Tur. 1958 yılında doğdum. İlkokul mezunuyum. İstanbul’da uzun yıllar çalıştım. Özel bir işten emekli oldum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Muhtarlıkta ilk yılım. Hizmet etmeyi sevdiğim için muhtar oldum. Azalarım İbrahim Kersu, Hüseyin Bayat, Orhan Sönmez ve Veysel Ateş ile vatandaşa hizmet etmeye çalışıyoruz.

SAKARYA İLE GEYVE’NİN SEBZE ve MEYVE BORSASI SAFİBEY

Safibey mahallesi, 1200 yıllarında yaşamış olan Hüsrev-i Salih Cerrahi hocaefendinin yol üstündeki türbesinin kitabesine bakılırsa çok eskiden kurulmuştur. Geyve’ye 5 km. Adapazarı’na 40 km. uzaklıktadır. 200 hanedir. Ana sınıfı ve İlkokulda eğitim devam ediyor. İki tane camimiz var.

Safibey, Geyve ile Sakarya’nın sebze-meyve borsasıdır, özellikle kereviz yetiştirmek… Stresten tansiyona, böbreklerden karaciğere kadar bir çok derde deva olan en iyi kerevizi biz yetiştiririz. Halkımız elma, ayva, kiraz, üzüm; domates, biber, karnabahar, şalgam gibi her çeşit meyve ve sebze yetiştirerek geçimini sağlar. İstanbul- Ankara gibi büyük şehirlere her gün 10-12 kamyon sebze ve meyve göndeririz.

YETKİLİLERDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

Sakarya Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Ekrem Yüce’nin çalışmalarından memnunuz. Kendisine görevinde başarılar diliyorum. Allah, ömrüne ömür katsın.

Sayın Yüce, komşu mahallemiz Çengelli olduğu için Safibey’i de yakından bilir. Geyve’ye giden yolumuzun onarımı için Başkan Yüce talimat verdiği halde, müteahhit gerekli şekilde yapmadı. Geyve-Bayat yolunun, AKGIDA tarafına giden yolun, Alacapınar’dan Yukarı Safibey camisine kadar 1.400 m olan yolun ve okul bahçemizin sıcak asfalt yapılmasını istiyoruz.

Muhtarlık odası, köy konağı, arazi yollarının düzeltilip malzeme dökülmesini, mezarlığın düzenlenmesini, çevresine ihata duvarının yapılamasını, kanalizasyonun yeniden yapılmasını, içme suyu borularının değişmesini istiyoruz. Depo yeniden yapılsın.

Akdoğan’dan gelen derenin taşması nedeniyle, 1979 yılında yaşadığımız ve 15 kişinin boğulmasına sebep olan sel felaketini yeniden yaşamak istemiyoruz. Bu derenin ıslah edilmesi gerekiyor. AKGIDA kavşağına mobese kamerası konulsun. Sebze- meyve satış yeri ve kereviz yıkama tesisi yapılmasını istiyoruz.

Mehmet AYDOĞAN-Geyvemedya.com

Yayınlama: 05.12.2019
Düzenleme: 29.12.2019 17:44
65.021
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.