Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 33°C
Az Bulutlu
geyve nöbetçi eczanelerPeygamber Efendimizin Vasiyetleri

07.05.2019
300
A+
A-

Peygamber Efendimizin Vasiyetleri

Bizim için en üstün ve en güzel örnek peygamberlerdir, Peygamberimiz (S.A.V) dir. Rabbimiz “Muhakkak Allah’ın cc. Peygamberinde üstün, güzel örnekler vardır.” Buyuruyor. Şimdi Alemlere peygamber olarak gönderilen ve Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) in bizlere ışık tutacak ve yolumuzu aydınlatacak vasiyetlerini kısa kısa da olsa anlatmaya çalışacağım. Bu vasiyetleri okumakla kalmayalım, evimizde, işimizde uygulayalım, işte böyle yaparsak bu vasiyetler bize faydalı olur. Şimdi vasiyetleri yazalım:

Alışverişte hile yapmayalım

Rabbimiz “Yazıklar olsun ölçü ve tartılarda hile yapanlara” buyuruyor. Şuayib Peygamberin kavminin helak olmasına sebep, alışverişlerine hile karıştırmaları, ölçü ve tartılarda hile yapmalarıdır. Pazarda darı satan ve darısının bulunduğu çuvalın üstü kuru, ortası yaş olduğunu gören Peygamberimiz (SAV) satıcıya şu önemli sözü söylemiştir: “ Alışverişinde hile yaparak, insanları aldatanlar bizden değildir.” buyurmuştur.

Gücünüz yetmediği yerde sabredin

Rabbimiz “Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir” buyuruyor. Sabır müminin en büyük silahıdır. Sabreden derviş, muradına ermiş diye güzel bir söz vardır. Kardeşlerim, şu anda sabredemeyip suç işleyenler hapiste pişmanlık içinde yatıyorlar.

Hakkınız olmayanı almayınız

Bizim olmayan bize haramdır. Böyle bir kazanç kul hakkına girer, üzerinde el emeği, alın teri olan bizimdir. Gayrısı bize ateş olur.

Sadakayı gizli veriniz

Peygamberimiz (S.A.V) “ Sadaka ömrü uzatır” buyurmuştur. Yani bereketlendirir, güzelleştirir. Fakat sadakayı ihtiyaç sahibine verirken onu rencide etmeden, utandırmadan vermeli. Onun için sadakayı ihtiyaç sahibine verirken sağ elinle ver, sol elin onu görmesin. Yani gizlice ver. Mahşerde gölge yok, Rabbimizin rahmet gölgesi var. Sadakayı gizli verenler o gölgede gölgelenecek.

Çocuklara ve yaşlılara şefkatli davranınız

Çocuk ve yaşlılar bakıma muhtaç oldukları için, güleryüz, merhamete muhtaçtırlar. Onların gönlünü almak kişiyi ALLAH’a cc. yaklaştırır. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) kuşu ölen bir çocuğa başsağlığı dilemiştir. Şefkatli olan şefkat bulur.

Zinadan ve haramdan kaçının

Rabbimiz “Zinaya yaklaşmayın” buyuruyor. Haramların hepsi imanın düşmanıdır. Gözün haramı, harama bakmak, dilin haramı yalan, gıybet, iftira yapmaktır. Ahiretimizi ebediyen kaybettirir.

NİKAH, BOŞAMA, YEMİNE DİKKAT EDİN.

BU üç şeyin esası da şakası da aynıdır. Şaka olsun diye nikah yaptık, şaka olsun diye boşadık, şaka olsun diye yemin ettim desen de bunu şakası olmaz. Boşama helaldir.fakat Rabbimiz “Benim sevmediğim helal boşamaktır” buyuruyor. Rabbimiz “Yemin ettiniz mi yemininize sahip çıkınız, yemininizi bozmayınız” buyuruyor.

Kimseyi kandırmayın, aldatmayın

Kardeşlerim, Müslüman ciddi olur, samimi olur. Geveze, cıvık cıvık şakalar yapan Kuran ve sünnet Müslümanı olamaz. Ciddi ciddi bir söz söylüyorsun ,aldatıyorsun sonra da şaka yaptım diyorsun. Peki seni ondan sonra kim ciddiye alacak. Şaka yapılır, ama ölçüsü vardır.

Günahlarınıza daima tevbe ediniz

Peygamber Efendimiz (S.A.V) “ben her gün Rabbime 70 kere Rabbime tevbe ederdim “ buyuruyor. O halde bizim de en azından her gün 70 defa Rabbimize tevbe etmemiz gerekiyor. Günahsız insan olmaz, fakat Müslüman tevbesiz ölmez. Peygamberimiz (S.A.V) “Ölüm gelmeden evvel tevbede acele edin” buyuruyor.

Kin gütmeyin, şeytana bile sövmeyin

Peygamberimiz (S.A.V) “Kin giren kalpde iman durmaz” buyuruyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V) kendini taşlayanlara bile kin beslemedi, onların helakini değil hidayetini istedi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Birbirinize kin beslemeyin, kardeş olun buyuruyor. Şeytan bizim en açık düşmanımızdır, ona dahi sövmek Müslümana yakışmaz. Ancak onun şerrinden Allaha cc. sığınırız.

Evinize BESMELE ile giriniz ve evinizden BESMELE ile çıkınız.

Allah’ın cc. adıyla girilen evde şeytan bulunmaz. Besmele ile evinden , işine gücüne gidene Rabbim merhametiyle yardım eder.

Yemekte besmeleyi unutmayınız.

Peygamberimiz (S.A.V) “Yemeğe besmele ile başlamayanın yemekteki arkadaşı şeytandır” buyuruyor. Allah’ımızın cc. nimetine onun Rahman ve Rahim olan ismiyle başlamak Müslümanın görevidir.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazımız haftaya devam edecek…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
9 Kasım 2017
2 Kasım 2019
23 Kasım 2016
29 Mayıs 2017
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.