Onlara Her Zaman İhtiyacımız Var..

Erdinç TUNA Kimdir? 1968 yılında Geyve ilçesinde doğdum.İlk ve ortaokulunu Geyve’de okuduktan sonra liseyi Sakarya End. Meslek ile Fatih Endüstri Meslek Lisesinde birlikte tamamladım. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ile devamında Ziraat Bölümünü bitirdim. Meslek hayatıma 1988 yılında TZDK traktör fabrikasında başladım. Daha sonra Karayolları, ile Adalet Bakanlığındaki çalışma döneminden sonra Sakarya İl Özel İdaresinde Ziraat Teknikeri olarak görevime devam ediyorum.Evli ve iki çocuk babasıyım..

BEYAZ MELEKLERE HER ZAMAN iHTİYACIMIZ VAR..


ERDİNÇ-TUNA-GEYVE-SAĞLIK-MESLEK-LİSESİ-KÖŞE-YAZISI-Üstad Ahmet Kutsi Tecer o dillere destan olmuş şiiri “Orada bir Köy var, O Köy Bizim Köyümüzdür” şiirini  yazarken bu kadar beğenileceğini, yüreklerde dolu dolu hissedileceğini nereden bilebilirdi…

Orda bir köy var, uzakta,

O köy bizim köyümüzdür.

Gezmesek de, tozmasak da

O köy bizim köyümüzdür.

Evet böyle diyor üstad Ahmet Kutsi..

Belki de şiirinin ana teması olan ilk dörtlüğünü günün birinde bir köşe yazarının eğitim binası hizmeti isteği için kullanabileceğini belki de hiç bilemezdi.

BİZ DE DİYORUZ Kİ

Orda bir okulumuz var..

Adı Geyve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

O okul bizim okulumuzdur.

Gezmesek de , tozmasak da

Yolu tozlu, Binası yetersiz olsa da

O Okul bizim okulumuzdur..

19144052_img_5744

Burası öyle bir okul ki

*Sakarya ve bölgesinde en yüksek puanlı öğrenci profiline sahip okul,

Burası öyle bir okul ki

*Mezunları arasında iş derdi olmayan tek okul,

Burası öyle bir okul ki

*Geyveli gençlere önlerindeki iş ve yaşam dolu hayatlarında yön gösterebilen Tek okul

İşte Bu okulumuz yani adı ile Geyve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 6 derslik, 11 öğretmen ve 205 öğrencisi ile sıkışmış bir ortamda, Kapanan Köy Hizmetleri Müdürlüğünden kalmış tek katlı binasında adeta Geyvelilere sitem ediyor.

19144052_img_5743

Kanun da;

Sağlık meslek Liseleri toplumun her kesimine ebelik/hemşirelik bakımı verebilecek ebe ve hemşire  yetiştirmek amacında olan , ortaokula dayalı olarak lise düzeyinde 4 yıl eğitim sürelidir. Lise dengi diploma sağlanan bireyler, mezun olduktan sonra arzu ederlerse yüksek öğretim programlarına katılabilirler. Millî Eğitim Bakanlığının programlarını uygulayan liselerde haftalık öğrenim süresi 40-44 saat arasında değişmekte olup Meslek dersleri  teorik ve uygulamalı olarak yürütülmektedir .Meslek dersleri uygulamalarının   5  hastanede ya da diğer tedavi kurumlarında yapılması, öğrencilerin gerçek bir iş ortamında mesleki davranışlar kazanmasına olanak sağlamaktadır.

diyor ama iştesi var….

Okulumuzda Sıkıntı var…

*Kuruluşu eğitim yuvası planlanmamış bir yapıda eğitim uygun olmuyor.

*Yüksek puanlı öğrencilerin tercihi ile çoğu il dışından gelen ve öğrencilerin okulun konumu itibariyle Geyve ve Geyve de eğitime verilen önem hakkındaki olumsuz düşünceleri

*Eğitim yuvaları bir bütündür, bir sosyal komplekstir. Eğitim derslikleri, sosyal donatıları, spor salonları vb… Bizim Okulumuzda  bu saydıklarımız hepsi düne kadar mezbelelik olan kara çay boyunda ..

sml.2

Bu yazdıklarımızdan sonra artık

Geyve Sağlık Meslek Lisesi

Alarm veriyor desek

kimse kızmaz herhalde..

Eğitim ortamları; mimarisiyle, biçimiyle ve geniş aktivite çeşitliliği ile öğrencileri araştırmaya, keşfetmeye, deney yapmaya, tartışmaya, oyun oynamaya, sosyalleşmeye, hayal güçlerini ve düşünme kabiliyetlerini geliştirmeye yöneltmeli ve öğrencileri yeniliklere teşvik etmelidir. Eğitim programlan ne kadar geliştirilirse geliştirilsin, bunların uygulanacağı yerler okul binalarıdır.

Çağımızda okullar bir öğrenme yeri olarak tanımlanmakta ve okullardaki öğrenmenin etkili bir biçimde gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Bütün okullar, gerekli ortam ve koşullar sağlandığında, uygun bir eğitim ve öğretim hizmeti sağlayabilir; iç ve dış çevrelerinde yapılacak iyileştirmelerle etkili ve başarılı bir öğrenmeyi gerçekleştirebilirler. Bu dinamizm ise, okullarda yeterli fiziki mekânların oluşturulmasıyla mümkündür

Şimdi gelelim Asıl Meselemize

Siyasi iktidarın uzun uğraşısından sonra Tepecikler Mahallesi Mehmet Akif Sokaktaki 8 dönüm arazisi istimlak edilip kamulaştırma bedeli mülk sahibine ödenerek Sağlık Meslek Lisesi için ilk adım atıldı.

ŞABAN DİŞLİ-MURAT KAYA

Burada Artık Sözler değil, kalemler değil büyüklerimiz devreye girecek.

Bölgemizin Mediha İftiharı, Çalışkan Sayın Dişli vekilim;

Geyvelinin gönlüne taht kurarak ustalık dönemine seçilen Sayın Belediye Başkanım;

Eğitime verdiği önem ile tanıdığımız sayın Kaymakam Beyim;

Bu sağlık Meslek Lisesi meselesi tüm Geyvelilerle birlikte sizlerin  kucağında..

Sizlerin gayreti ile arazi sorunu halledildi.

Sizlerden isteğimiz;

Yine sizlerin gayreti ile önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak Yeni Geyve Devlet Hastanesi İnşaatı ihalesi ile birlikte bu okulumuzun da projesinin çizdirilip yatırım programına alınmasıdır.

Burada Geyve’ye hizmet var, Geyveliye hizmet var daha doğrusu İnsanoğluna hizmet var….

Çünkü; insana hizmet görevlerin en kutsalıdır. Hele bu hizmet sağlık alanında olursa, daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Sağlık meslek liseleri diğer lise ve meslek liselerinin aksine insanı ve insan sağlığını hedef almakta olup yetiştirdiği beyaz melekler ile toplumun mihenk taşını oluşturmaktadırlar.

Bu kadar  anlattıktan sonra  Geyvelilerden bir isteğim var..

Nasıl şu andaki bir araya gelip İmam Hatip Lisesi için tek yumruk olup başarılabiliyorsak bunu aynı şekilde Sağlık Meslek Lisesi içinde tek yumruk olarak okulumuz için sonuna kadar mücadele etmeliyiz.

sml.11

EDİTÖR’ÜN ÖZEL İSTEĞİ;

Okulumuzu Yeni yerinde yükselmiş binasıyla , donanımları ile eğitim derslikleriyle, labaratuarları ile bölgenin en dolu eğitim yuvası halinde görmek ve adını da geçtiğimiz Aralık ayında kaybettiğimiz  rahmetli  Ahmet Şengül Hocamıza ithafen Geyve Ahmet Şengül Anadolu Sağlık Meslek Lisesi şeklinde açıldığını görmek  tüm Geyveliler ile şahsımın da en büyük arzusu olacaktır.

Saygı ve sevgiyle kalınız.

Erdinç TUNA/Geyvemedya

 

 

Yayınlama: 24.05.2014
Düzenleme: 25.05.2014 09:49
1.844
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. MEHMET AYDOĞAN dedi ki:

    Erdinç Bey, Geyve’de yetişen güzide insanlardan biri olan AHMET ŞENGÜL için düşünceleriniz destekliyor ve size de teşekkür ediyorum.

  2. Ahmet Akkuş dedi ki:

    Erdinç bey, fikirlerinize candan katılıyorum. Alınan o güzel arsaya iyi bir bina Geyve’ye yakışır.

  3. Adnan DİNÇER dedi ki:

    Geyve nin her bir ihtiyacına objektif yaklaşarak ışık tuttuğunuz için teşekkür ederim.İlçe kaymakamımıza ve gerekli ilgiyi gösteren tüm birimlerede desteklerinden ve duyarlı olan tüm yayın kurumlarına da çalışmalarında başarılar ile konuya hassasiyetle yaklaşmalarını beklerim.Eğitime katkılarını esirgemeyen MEM NE DE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.YAPILAN HER HİZMET GEYVE İÇİN OLACAKTIR.Şimdiye kadar hizmet eden tüm idari birimlere sonsuz teşekkürler.Adalet,eğitim ve sağlık toplumun temelidir.En derin saygılarımla.