Muhtarın evine yıldırım düştü!

Muhtarın evine yıldırım düştü!

Dün akşam saatlerinde Boğazköy Mahallesi Muhtarı Ayhan Ömer Odabaş’ın evine yıldırım düştü.

Dün akşam yaşanan gök gürültülü yağmur esnasında Arifiye ilçesi Boğazköy Mahallesinde muhtar Ayhan Ömer Odabaş’ın evine düşen yıldırım korkuya neden oldu.

Muhtar Odabaş o anları anlattı.

Odabaş” Ben evin çevresinde dolaşıyordum.Yıldırım sesi ile gürültü koptu incelemelerim sonucunda Çatıdaki güneş enerjisi çelik su delosuna yıldırım isabet etmesi sonucu evin üst kattaki odamın avize elektrik kablosuna isabet etmesi sonucunda elektrik ve internet hatları zarar gördüğünü belirterek Allah korudu evde yangın çıkabilirdi ” dedi.

Muhtar Odabaş eşi de ” Çok korktuk. Evimize yıldırım düştü ve sonrasında üst kattaki odaya çıktığımızda avizenin yerde olduğunu ve açma tuşu yanmış halde bulduklarını belirterek Allahtan gelen bir şey bu buna da şükür” ifade etti.

Pazartesi günü evde onarım çalışmalarına başlayacaklarını ifade eden Muhtar Odabaş Paratoner’in önemini hatırlattı.

Odabaş ”Paratoner yıldırımsavar olarak kullanılan araçtır. Hava olaylarında yıldırım, şimşek gibi elektrik yüklü olayların gerçekleşmesi sonucunda kendine doğru çeker. Elektriğin bir yere boşalması gerektiğinden paratonerler kendi üzerine çekerek düzenek doğrultusunda toprağa iletilir. Şimşek ve yıldırımların yapılara çarparak hasar vermesinin önüne geçilir. Yıldırım düşmesinde elektrik yükleri hızlı şekilde toprağa iletilir. Paratonerler yüksek binalar, yapıların, köprülerin tepesine sivri uçlu cisim yerleştirilerek kurulur. Tepeden toprağa kadar düzenek kurulur. Çevredeki yıldırım ihtimaline göre sayıları arttırılabilir. İletken cisim olmasından dolayı yıldırım paratonere düşerek hasar vermesinin önüne geçilir. Coğrafi koşullara bağlı olarak hava olaylarının yoğun yaşandığı bölgelerde özellikle paratoner kullanılır. Yüksek yerlerde yıldırım düşmesini önlemek amaçlı paratonerler yerleştirilir. Yüksek voltajda elektrik akımının yapılara zarar vermemesi için kurulmaktadır. Yağmur bulutların sık görüldüğü yerlere kurulur. Hava olaylarına bağlı yıldırım düşmesinde zarar vermesini önler” açıklamasını yaptı.

Yayınlama: 14.08.2022
Düzenleme: 14.08.2022 13:30
3.042
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Geyveli dedi ki:

    Muhtarım paratorkonusundaki geniş açıklamayla bizi aydınlattığı için sagol