Milli tren Adapazarı-Gebze arasında yolcu taşımaya başladı

Milli tren Adapazarı-Gebze arasında yolcu taşımaya başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRASAŞ tarafından üretilen yerli ve milli tren setinin 27 Nisan’da gerçekleştirilecek törenle TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü’ne teslim edileceğini belirtmişti.

Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gerekli olan TSİ sertifikasına sahip olan setlerde yolcu konforu ön plana alınarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) tarafından üretilen yerli ve milli elektrikli tren yolculu seferine bugün saat 20.10′da Ada Ekspresi ile Adapazarı’ndan seferlerine başladı.
Adapazarı-Gebze güzergâhında günde 5 sefer yapacak milli elektrikli tren, günde yaklaşık 500 kilometre yol kat edecek. Ayrıca trende çay-kahve ve soğuk meşrubat satışı yapılacak. Tasarımından üretimine kadar yerli ve milli imkânların kullanıldığı milli elektrikli tren, 160 kilometre işletme hızına sahip olacak. Trenler işletme ihtiyaçlarına göre, bölgesel veya şehirlerarası trenlerde kullanılmak üzere 3’lü, 4’lü, 5’li ve 6’lı olarak üretilebiliyor ve 5’li araçlı konfigürasyonda 324 yolcu taşıyabiliyor.

Yolculardan Aybüke Şimşek trenle sık sık seyahat ettiğini belirterekmilli elektrikli trenin ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Yayınlama: 27.05.2023
302
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.