Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Eylül 2017 | Alt Haberler, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Videolar, Yaşam

Mezarlık Satışına Köylülerin Tepkisi

Pamukova Belediyesi Özbek Mahallesinde bulunan mahallenin mezarlığını ve merasını satınca mahalleliler isyan etti..

Pamukova’nın Ak Partili Belediye Başkanı Cevat Keser, İlçeye 7 km mesafede 35 hanelik Özbek Mahallesinin yüz elli senedir kullandığı mezarlığı ve mera arazisini satınca mahalle sakinleri isyan etti.

Olay Sakarya’nın Pamukova İlçesinde meydana geldi. Pamukova Özbek Mahallesinde mahalleye ait 150 yıllık 104parsel numaralı 3.400 metre kare mezarlık ve yine aynı mezarlığın yanında bulan 107 parsel numaralı 1000 m karelik mezarlık alanı Pamukova belediyesi ile tapu kayıtlarında tarla olarak görününce, mezarlık yerleri Pamukova Belediyesince bir firmaya ve bir şahsa tarla olarak satıldı. Özbek Mahallesi sakinleri 150 yıldır mezarlık olarak kullandıkları ve dedelerinin mahalleye bağışladığı yaklaşık 4.400 metre karelik mezarlığın belediye tarafından satıldığını öğrenince isyan ettiler.

Özbek Köyü sakinlerinden İbrahim Solak Pamukova Belediyesinin mezarlıklarını sattığını, başkan Cevat Keser’in kendilerine yanlışlıkla sattıklarını söylediğini iddia ederek “ Bunun yanında ikinci mezarlığımız da ilk mezarlığı alan firmanın muhasebecisi tarafından satın alınmış. Biz bunu kabullenemiyoruz. Biz belediyemize güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz. Dedelerimizin camiye bağışladığı yerleri belediyemizin üzerine geçidiler bunu kabullendik. Sattılar bunu kabullendik. Ama mezarlıklarımızın satılmasını kabullenemeyiz. Dedemin mezarının satılmasını kabullenemem “ dedi.

Pamukova Özbek Mahallesi sakinleri mahalle muhtarı Müjdat Özden ile satılan mezarlıklara giderek yakınlarının mezarlarını temizleyip mezarlıklarının satan Pamukova Belediyesine isyan edip gözyaşı döktüler.

Özbek Mahallesi sakinleri Büyükşehir Belediyesi yasası ile yanlışlıkla Pamukova Belediyesine geçen 10.800 metre kare çayır vasfındaki meralarının Pamukova Belediyesi encümen kararı ile tarla vasfına çevrilip bir firmaya satıldığını iddia ettiler. Mahalle sakinlerinden Vedat Tekin “ Yıllardır bu araziyi hayvanlarımızı otlattığımız mera olarak kullanıyoruz. Elimizde 1974 yılında verilmiş olan tapu var ve burası çayır gözüküyor. Ama bu çayır nasıl olduysa tarla olaraktan el değiştirmiş bir firma tarafından satın alınmıştır. Bu araziyi satarlarken bize haber vermediler, hiçbir tebligat yapılmadı ilan yapmadılar. Bu vatandaş hayvanını nerde otlatacak ? Arazisine nasıl gidecek ? Başbakanımız bağırıyor, Cumhurbaşkanımız bağırıyor, hayvancılık yapın diye. Sen benim meramı satmışsın ben ne yapayım şimdi? Bu köyün 204 dönüm mera arazisi bir firma tarafından işgal edildi. Kaymakamlık burası mera buradan çık diye firmaya tebligat yaptı. Bir ay geçti firma çıkmadı. Bunun gibi işgal edilen meralarımızı var biz kime gideceğiz. Hakkımızı nasıl nerde arayacağız “ diyerek tepki gösterdi.

Pamukova Özbek Mahallesinde mezarlıkların ve meraların satılması ile ilgili bunlar yaşanırken aynı gün akşam saatlerinde Pamukova Belediyesi Şube Müdürü Soner Dönmez, Özbek Mahallesinden Oğuz S. tarafından Pamukova kent meydanında silahla kolundan vuruldu.(PAMUKOVAHALK)

3364 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle