Mahalle girişine bu pankartı astılar! Sosyal Medyada gündem oldu..

Mahalle girişine bu pankartı astılar! Sosyal Medyada gündem oldu..

Akyazı İlçesi Topağaç Mahallesi’nin girişine çok konuşulacak pankart asıldı.

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesinde Akyazı İlçesi Topağaç mahalle girişine asılan pankart sosyal medyada gündem oldu.

Mahalle girişine asılan pankartta şu ifadeler yer aldı;  “1982 anayasasına hayır oyu veren demokrasi olan Topağaç Mahallemize 1-Hurdacı 2-HDP 3- CHP 4- İYİ Parti 5-Saadet Partisi 6-Deva Partisi 7-Gelecek Partisi giremez.”

1982 ANAYASASI ÖZELLİKLERİ KISACA NEDİR?

1982 Anayasası, 9 Kasım 1982 tarihinden itibaren geçerli olan bir anayasadır. Bu anayasa 12 Eylül Darbesi sonrasında hazırlanmıştır. Askeri yönetim emri ile Danışma Meclisi bu anayasayı hazırlamıştır. 18 Ekim 1982 tarihinde de Danışma meclisi tarafından anayasa kabul edilmiştir. 7 Kasım 1982 tarihinde de anayasa halk oylamasına sunulmuş ve %91.37 ile kabul edilmiştir. Bu anayasanın ilk üç maddesi değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez. İlk üç madde şu şekildedir:

Devletin Şekli: Türkiye Devleti bir cumhuriyettir.

Cumhuriyetin Nitelikleri: Adalet ve milli dayanışma içerisinde, insanların haklarını koruyan ve bunlara saygı duyan, Atatürk milliyetçiliğine bağlı bir devlettir. Laik ve sosyal bir devlettir.

Devletin bütünlüğünü, resmi dilini, milli marşını, başkentini ve bayrağını değiştirmek teklif edilemez. Dili Türkçe, bayrak kanunlarda belirtilen beyaz ay yıldızlı bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı, başkenti ise Ankara’dır.

Yayınlama: 03.04.2023
1.847
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.