Kurbanlık alırken bunlara dikkat edin

Kurbanlık alırken bunlara dikkat edin

Sakarya Veteriner Hekimler Odası yönetim kurulu üyesi Bekir Taşdemir Kurban Bayramına sayılı günler kala Kurbanlık hayvan alımı sırasında ve kesim sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin bilgi verdi.

“SAĞLIKLI OLMASI GEREKİR”

Bekir Taşdemir, “Kurban olarak seçilen hayvanın sağlık durumu çok önemlidir. Veteriner hekimler olarak bizi ilgilendiren boyutu hayvanın sağlıklı olmasıdır. Dini açıdan zaten diyanet gerekli açıklamaları yapıyor. Seçilen kurbanlığın yaşı ile ilgili konuyla ilgili diyanet gerekli açıklamaları yapıyor. Öncelikle seçilen hayvanın normal şartlarda tüy yapısının, genel durumunun, besi durumunun her şeyinin normal nizami olması lazım. Tüyleri bozuk, derisi bozuk, gözünde, kulağında ve vücudunda yuvarlak lekeler, tüy dökülmeleri ,tümoral yapıların olmaması gerekir. Kaburgalarının zayıf durumda olmaması, yürürken normal yürüyor olması gibi özelliklere dikkat etmeleri gerekir” şeklinde konuştu.

“ORGANLAR EKSİK OLMAMALI”

Taşdemir, “Sağlıklı bir insana baktığımız zaman nasıl normal görünüyorsa. Büyükbaş hayvanın da böyle bir görüntüye sahip olması gerekir. Vatandaşın dikkat etmesi gereken diyer etken hayvanın öksürüyor olmaması, ağız, burun akıntısının olmaması gerekir. Gözle görülecek bu tür durumlara dikkat edilmesi geremektedir. Hayvanın yürüyüşünde ve hareket kabiliyetine eksiklik olmaması gerekir. Hayvanın organlarının üçte birinden fazlasının eksik olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle meme körlüğü, boynuz kırıklığı, kesik kulak olmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

“VÜCUTTA KAN BİRİKMEMELİ”

Taşdemir, “Kurbanlık hayvanın sağlıklı olarak kesilebilmesi için işkence edilmeden düzgün nizami bir şekilde kesilmesi gerekir. Mesela koyunu keserken üç bacağını bağlayıp bir bacağını boş bırakırsınız. Büyük baş hayvanı keserken hareketini kısıtlamamak gerekir. Bizlere kesim yapılırken bazı vatandaşlar genel anestezi talebiyle geliyorlar. Hayvana genel anestezi yaptığınız zaman vücutta bulunan kanın boşalmasında sıkıntı yaşanacaktır. Hayvan vücudunda kalan kan bakteri oluşumuna neden olacaktır. Ayrıca hayvanın et kalitesinin düşmesine neden olacaktır” şeklinde konuştu.

“DİKKATLİ DAVRANILMALI”

Taşdemir, “Kurban hayvan eğer dikkat edilmeden kesilirse kemik kırıkları, kas yırtılmaları, morarmalar ve kan oturmaları etin kalitesini bozacaktır. Dikkatsiz davranıldığında hayvanın ani tepkileri ile insanlarda yaralanmalar olabilir. Özellikle Tarım Bakanlığı’nın onayladığı, pasaport ve kulak numarası olan hayvanlar seçilmelidir. Vatandaşlar bunları bakanlığın sisteminden kontrol ettirebilir. Sorunsuz şekilde kesim yerine getirilen kurbanlıkların, stressiz ve ideal bir dinlendirme devresini takiben uygun şartları taşıyorsa kesime alınabilir” ifadelerini kullandı.

Yayınlama: 12.06.2023
174
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.