Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 28°C
Gök Gürültülü
geyve nöbetçi eczanelerİstikbal’de En Gür Seda İslamın Sedası Olacaktır

16.05.2019
164
A+
A-

İSTİKBALDE EN GÜR SEDA İSLAMIN SEDASI OLACAKTIR.

Bana sordular: “İsrail Gazzeye saldırıyor. Hadiseye hangi noktadan bakıyorsun?

Şu noktadan bakıyorum: Müslümanlar musibet mektebînde tahsil yapıyor. Allah cc İslam’ın şahlanması için Müslümanlara batılı musallat etti. Asr-ı Saadetteki İslamiyet’e ne kadar ihtiyacımız olduğu anlaşılsın diye…

El hakku yalu hadis-i şerifini hem Mehmed Akif, hem de Said Nursi işlemiştir. Buna bakarak 300 senedir devam eden gecenin sabahını, kışın baharını her ikisi de beklemiş ve müjde­lemiştir.

Akif’in Safahat’ından anla­dığımız şudur:

Hakikat mutla­ka galip gelecek­tir. Bu âtıl hal geçe­cek, Müslümanlar her bakımdan ilerle­yecek, bu yükselişe hiçbir şey mani ola­mayacaktır. Işığa perde çekil­se de hakikat güneşi batma­yacaktır.

Hata başka, hak başkadır. Müslüman başka, İslami­yet başkadır. Şu Müslümanlar İslamiyetle buluşunca İslam güneşi doğacak sabah olacaktır. Müslüman Müslümana dost olup, şahsi günahlarına düşman olduğunda gaflet bulutları dağılacak, Müslüman’ın Müslüman’a düşmanlığı biterse ümmet ortaya çıkacak, Müslümanlar bir millet olacak, o zaman kurtulacaktır.

Said Nursi, bu hadis-i şerifi şöyle açıklıyor

Mademki hak (İslamiyet) her zaman galiptir neden kâfir, Müslüman’a galiptir?

Her Müslüman’ın her vasfı İslam’a uygun olması gerekir­ken her zaman böyle olmuyor.

Her kâfirin her vasfı da İs­lam dışı olması gerekirken, bu da olmuyor.

Demek ki, kâfirdeki İslâmî prensipler Müslümandaki kafir prensiplerine galebe çalmaktadır.

Mesela ilim, teknik, çalışkanlık, beceriklilik İslam’ın malıdır; bu meziyetler İsrail’deki Yahudi’de olsa…

Cehalet, tembellik, beceriksizlik gibi gavur âdetleri de Mekke-i Mükerreme’deki Müslüman’da bulunsa…

İsrail’deki İslâmî prensip­ler, Mekke’deki gavur pren­siplerine galip gelir.

Eğer İslamiyet kitapta kal­mış, tatbikata çıkmamışsa, Müslümanlar hakla batılı karıştırmış, kuvvetsiz ve şaşkınsa Allah onlara bir düş­manı musallat eder ki, gaflet uykusun­dan uyansınlar!..

İlmin kendisi de­ğil, neticesi mühim­dir. Zafere ulaştır­mayan harp ilmi, şifa vermeyen tıp ilmi, neticeyi bulamayan matematik ilmi, ibret alınma­yan tarih ilmi ve yaşanmayan İslam ilmi kurtarıcı olamaz.

İlahiyat fakültesinde her ders var, ‘İslam’ın ticareti nasıl olur’ yok. Veya ders var, tat­bik eden yok. O kapı 200-300 senedir kapalı. O kapı açılma­dıkça ileri gidemeyiz. Secca­demizi düşman çiğner.

İslamiyet, dünyanın her yerinde üstünlüğünü de­vam ettirirken, Müslüman İslamiyet’le bütünleşin­ce, Müslümanların da galip geldiği görülecektir. Bu sebeple istikbalde en güçlü seda İslam’ın sedası olacak, Asya’nın yeri göğü İslam’ın eline geçecektir.

Bedir muharebesinde alı­nan esirlere şöyle bir teklif ya­pılmış: “On Müslüman’a oku­ma yazma öğretenler serbest kalacak.”

İşte İslam ve ilim!

Bu din, adamı geri bıra­kır mı?

Sizlere yazımı bitirmeden şu mübarek Ramazan gününde bir müjde vereyim. Allah’ın izniyle Kudüs Müslümanların eline ve idaresine geçecek.

Hiç kimse korkmasın Kudüs Müslümanların eline geçince bütün insanlık kurtulacak. Sadece Müslümanlar değil bütün insanlık huzura erecek İnşaAllah.

Selam ve Sevgi ile kalınız.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.