İşte Sakarya’daki vaka sayısı!

İşte Sakarya’daki vaka sayısı!

Koronavirüs salgınında vakaların yeniden artmasıyla birlikte yapılan testlerin neredeyse yarısı pozitif sonuç veriyor. Sakarya’da son bir hafta 4 bin 750 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının Türkiye’de alınan önlemleri kaldırılmıştı. Ancak son günlerde salgında yeniden artış yaşanmaya başladı. Vaka sayıları her hafta bir önceki haftaya göre iki katına çıkıyor. Son dört haftaya bakıldığında ise büyük artış yaşandığı görülüyor.

SAKARYA’DAKİ VAKA SAYISI

Ülke genelinde olduğu gibi Sakarya’daki vaka sayısındaki artış dikkat çekiyor. Salgının etkisini yeniden göstermesiyle vatandaşlar hastanelere koşuyor.

Yapılan testlerin neredeyse yarısının pozitif çıktığı görülürken, şehirde son 1 haftada yaklaşık 10 bin kişi PCR testi yaptırdı. Test yaptıranlardan 4 bin 750 kişinin test sonucunun pozitif çıktığı öğrenildi.

DAHA HAFİF GEÇİYOR

Vaka sayıları hızla artarken, salgının eskisi gibi tehlikeli boyutlarda olmadığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde haberlisin.com’a konuşan Sakarya Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay’dan geldi. Prof. Dr. Karabay, vaka sayılarında bir artış yaşandığını ancak bunun korkulacak durum olmadığını belirterek; “Koronavirüs baya azalmıştı fakat son zamanlarda koronavirüs kaynaklı enfeksiyon sayısında belirgin bir artış var. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her tarafında bir artış yaşanıyor ancak eskisine göre semptomları ağır geçiren hasta sayısında azalma görüyoruz. Birçok insan basit bir soğuk algınlığı basit bir halsizlikle, burun akıntısı ile geçiriyor. Hastaneye yatma gereksinimi olan hasta sayısının delta varyantına göre çok daha az olduğunu görüyoruz. Omicron varyantı ile enfekte olanlar hastaneye yatacak kadar ağır geçirmiyorlar” demişti.

Yayınlama: 29.07.2022
2.285
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.