Geyve’ye Yeni Adliye Binası

Geyve’ye Yeni Adliye Binası

Adalet Bakan Yardımcısı Yıldız Seferinoğlu ziyaret eden Baro Başkanı Burak, merkeze bağımsız bir Adliye Binası yapılmasını talep etti. Görüşmede Geyve’ye yeni bir adliye yapılması konusunda fikir birliğine varıldı

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, Adalet Bakan Yardımcısı Yıldız Seferinoğlu’nu ziyaret etti. Avukatların sorunlarının ele alındığı ziyarette Geyve’ye yeni Adliye Binası yapılması konusunda da fikir birliğine varıldı. Sakarya’nın müstakil Adliye Binası sorunu olduğunu dile getiren Burak, “Sakarya Adliyesinin fiziki olarak tükendiği ve hizmet veremez durumda olduğu herkesin malumudur. Adliye koridorları bölünerek, mahkeme kalemleri, hakim–cumhuriyet savcısı odaları oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu bakımdan bu sorun öncelikli olarak çözüme kavuşmalı ve yargının saygınlığına yaraşır mekânlarda hizmet vermesi sağlanmalıdır.

GEYVE ADLİYE SORUNU:

Geyve ilçemizde adliye hükümet konağı içerisinde bulunmaktadır. Ancak eski ve depreme dayanıklı olmayan bu binanın risk taşıdığı üniversite tarafından raporlanarak tespit edilmiş ve kaymakamlık bu binadan taşınmıştır. Adliye için yer tahsisi yapılan Geyve’de bir an önce adliye binasının yapılması ve mevcut binanın boşaltılması hayati önem taşımaktadır.

UYGUN BİR ARSADA

Sakarya Barosu olarak talebimiz, Adalet Bakanlığımızın kaynakları ile Adliye binasının Büyükşehir tarafından merkezin uygun arsalarında kısa sürede tamamlanarak hizmete sokulacak bir çalışma ile Sakarya’mızın gelişen yüzünü daha öne çıkaracak şekilde planlanması geleceğimiz açısından son derece önemlidir” dedi.

TİCARET MAHKEMESİ

Burak ayrıca Bakan Yardımcısı Seferinoğlu’nu ziyaretinde sunduğu dosyada ilimize bir Ticaret Mahkemesi bulunmamasının getirdiği eksiklikleri de dile getirdi. İdare Mahkemesi hakimlerinin hukuk fakültesi mezunlarından seçilmesi gerektiğini belirten Burak, “Ceza uyuşmazlıklarında hukukçu olmayanların uzlaştırmacı yapılması yanlıştır. Devlet memurlarının, uzlaştırıcı olarak görevlendirilmesine izin veren uygulama ise Devlet Memurları Kanunu’na açıkça aykırıdır” dedi.

BÜTÇE ARTTIRILMALI

Burak, “Adli Yardım Büromuza Adalet Bakanlığı bütçesinden ayrılan payın yeterli olmaması nedeniyle şehrimizde yaşayan ekonomik açıdan güçsüz ve hak arama imkanından mahrum bulunan kişilere yaygın ve yeterli hukuki yardım yapabilmek için adli yardım büromuzun gelirlerinin mutlaka arttırılması gerekmektedir” dedi.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

Yayınlama: 06.12.2018
Düzenleme: 10.12.2018 16:08
1.109
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.