Geyveliler Bu Kış Ayvayı Yiyecek Gibi..

Erdinç TUNA Kimdir? 1968 yılında Geyve ilçesinde doğdum.İlk ve ortaokulunu Geyve’de okuduktan sonra liseyi Sakarya End. Meslek ile Fatih Endüstri Meslek Lisesinde birlikte tamamladım. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ile devamında Ziraat Bölümünü bitirdim. Meslek hayatıma 1988 yılında TZDK traktör fabrikasında başladım. Daha sonra Karayolları, ile Adalet Bakanlığındaki çalışma döneminden sonra Sakarya İl Özel İdaresinde Ziraat Teknikeri olarak görevime devam ediyorum.Evli ve iki çocuk babasıyım..

Bu kış, ayvayı yiyeceğiz!

Türkiyenin ayva üretiminin yüzde seksenini karşılayan Geyve ve Pamukovadaki ayva rekoltesinin yüksekliği şimdiden kışı düşündürmeye başladı.

Geçtiğimiz kış hafif geçti, geçtiğimiz yaz ise güneşten çok yağmuru gördük…Ancak bu kış, oldukça çetin geçeceğe benziyor.Eskiler, ayva bol olduğu zaman kışın sert geçeceğini söyler ve bu mevsimde ayva dalları kıracak boyutta bol.Doğalgazın sürekli zamlanmasıyla birlikte bu kış Geyveliler, ayvayı yiyecek gibi görünüyor…

Küresel ısınma nedeniyle mevsimlerde beklenmedik değişiklikler yaşanıyor son yıllarda. Mesela geçtiğimiz yıllarda, nisan ayında dahi kar gören Geyveliler, geçtiğimiz kış mevsiminde ise kar yağışına neredeyse hasret kaldı. Kış mevsiminde yüksek kesimlerin dışında beyaz örtü oluşmadı. Geçtiğimiz yaz ayında ise güneşten çok yağmuru gördü Geyveliler. Ve son bahar ayı eylülün son haftasına girdiğimiz şu günlerde hava her ne kadar güneşli olsa da soğumaya başladı. Yazlıkların üzerine yazlık montlar da artık soğuğu bastırmaya yetmiyor.

Peki, bu kış nasıl geçecek?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Geyveliler yine kar yağışına hasret mi kalacak, yoksa kış çetin mi geçecek?

Yaşlı çiftçiler, bu kışın çok çetin geçeceğini düşünüyor. Bunu da ayvadaki bolluğa bağlıyor. Eskiler, eğer ayva çok olursa kışın çok sert ve çetin geçeceğini söylerler. Bugüne kadar da pek yanılmadılar. Bu yıl Türkiyenin ayva üretiminin neredeyse yüzde seksenini karşılayan Geyve ve Pamukova’da ayva bir  hayli bol. Öyle ki en küçük ayva ağacında bile dallar kırılacak noktaya gelmiş durumda. Ayvalar, bolluktan dalları kırıyor. Doğalgazın üst üste zamlandığı günümüzde, görünen o ki Geyveliler, bu kış hem mecazen hem de gerçekten ayvayı yiyecek!

 

Yayınlama: 24.09.2019
Düzenleme: 28.09.2019 08:40
62.463
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.