Dolar 18,8142
Euro 20,4543
Altın 1.164,15
BİST 5.115,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 12°C
Yağmurlu
Sakarya
12°C
Yağmurlu
Cts 7°C
Paz 7°C
Pts 7°C
Sal 5°C
geyve nöbetçi eczaneler
Geyve’de Havaya uçan havai fişek fabrikası icradan satılacak!

Geyve’de Havaya uçan havai fişek fabrikası icradan satılacak!
16 Mayıs 2022 13:40
1.580

Sakarya’da yıllar önce yaşanan patlama sonrasında kapatılan havai fişek fabrikası, iki yıl sonra bir kez daha icradan satılığa çıkarıldı.

Sakarya’nın Geyve İlçesine bağlı Gazi Süleymanpaşa Mahallesinde bulunan Venüs Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası, 30 Haziran 2013’te yaşanan patlamada kullanılamaz hale geldi.

8 işçinin yaralandığı patlama sonrasında dönemin Sakarya Valisi Mustafa Büyük, aynı yerin yeniden havai fişek fabrikası olarak açılmasını engelleyince fabrika sahipleri Mustafa, Hakan ve Arif Coşkun yatırımlarını İç Anadolu’ya kaydırdı.

NİĞDE’DEKİ FABRİKALARI DA PATLADI

Arif Coşkun, Niğde Bor İlçesi Kemerhisar Beldesinde bir fabrika kurarken; kardeşi Mustafa Coşkun ise Sivas’ta havai fişek fabrikası kurdu.
2018 Ocak ayında da bu kez Niğde’deki fabrikada yaşanan patlamada 2 işçi öldü.

AKRABALARININ HENDEK’TEKİ FABRİKASI TÜRKİYE’Yİ SARSTI

Aradan yıllar geçtikten sonra Türkiye, Coşkun ailesinin akrabaları Ali Rıza Ergenç Coşkun ve Yaşar Coşkun’un sahibi olduğu Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında yaşanan patlamayla sarsıldı.
3 Temmuz 2020’deki patlamada 7 işçi hayatını kaybederken 127 işçi de yaralandı.

GEYVE’DEKİ FABRİKA İÇİN “İCRADAN SATIŞ”

Gerek Hendek, gerekse de Geyve’de bulunan havai fişek fabrikalarındaki patlamalar Sakaryalıların hafızasından silinmezken, 2020 yılı eylül ayında dikkat çeken bir icradan satış ilanı yayınlandı.

2013’te faaliyetlerine son verilen Geyve’deki Venüs Coşkunlar Fabrikası Geyve İcra Dairesi tarafından 23 milyon 600 bin bedelle satışa çıkartıldı.
Kasın ve aralık aylarındaki iki satışta fabrikaya talipli çıkmadı.

İCRA DAİRESİ YENİ İLAN YAYINLADI

Geyve İcra Dairesi, artık çevresinde yeni fabrikalar da bulunan 52 bin 218 metrekarelik havai fişek fabrikası ve arsası için yeni bir satış ihalesi ilanı yayınladı.
Yeni ilanda fabrikanın kıymeti 23 milyon 260 bin TL olarak belirlendi.
Üzerinde 2013’teki patlamadan zarar gören tek katlı yapıların bulunduğu alan için ilk satış günü 26 Temmuz 2022 olarak açıklandı. Eğer bu tarihte talipli çıkmazsa, 23 Ağustos 2022’de ihale tekrarlanacak.

İHALE İLANININ AYRINTILARI ŞU ŞEKİLDE:

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO’LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Sakarya İl, Geyve İlçe, 16 Ada, 223 Parsel, Gazi Süleymanpaşa Mahalle/Köy, Soğanlıklar Mevkii, Yirmialtı adet tek katlı kargir havai fişek oyuncak ve kimya fabrika binaları ve tarlası vasıflı taşınmaz, sanayi bölgesi içinde, doğu yönünden kadastral asfalt sokak yoluna cepheli, topografik olarak %0-1 meyilli, geometrik olarak dikdörtgen bir yapıya sahip, hali hazırda; yaklaşık 25-30 yıllık, toplam 7.320,00 m² inşaat alanına sahip 22 adet çeşitli ebat ve büyüklüklerde tek katlı kagir yapı binalar bulunmakta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaat yapı maliyeti 2/B grubunda, sıvalı boyalı, çatısı demir doğrama üzeri ondülin kaplı, kapı ve pencereler demir doğrama, ıslak zeminler kalebodur fayans, kısmen kapı ve pencereleri kırık, bakımsız, boş ve metruk vaziyette, etrafı tel örgü ve ihata duvarı ile çevrili, bahçesinde muhtelif meyve ağaçları ile dış mekan süs bitkileri bulunmaktadır. Ayrıca Venüs Havai Fişek Fabrikasındaki makine ve ekipmanlar alınmış olup fabrika sahasında yaklaşık 1.000 kg karışık hurda demir bulunmaktadır. Her türlü kamu hizmetlerinden yararlanmakta, kuşbakışı doğu yönünde Geyve çarşı merkezine 1 km, kuzey yönünde D-650 Adapazarı-Bilecik karayoluna 1.7 km mesafededir.
Yüzölçümü : 52.218,84 m2 Kıymeti : 23.260.338,10 TL
İmar Durumu : İnşaat tarzı Belediye mücavir alanında 1/1000 ölçekli uygulama imar planı içinde Sanayi Alanı içinde kalmakta olup Emsal:0.80, Yençok=Serbest yapılaşma şartlarına sahiptir.
KDV Oranı : %18 Damga Vergisi Oranı : ‰ 5,69
Kaydındaki Şerhler : Dosyasındaki takyidat raporunda olduğu gibidir.
1. Satış Günü : 26/07/2022 günü 10:00 – 10:05 arası
2. Satış Günü : 23/08/2022 günü 10:00 – 10:05 arası
Satış Yeri : Geyve Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Giriş Kat Konferans Salonu Camikebir Mah. Uzun Çarşı Sok. No:34 Geyve/SAKARYA
———————————————————————————————————————–

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50’sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50’sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli, KDV ve Damga vergileri hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İİK’nun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca daha fazla ve ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 2019/30 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.
(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

Kaynak : https://medyabar.com/haber/10229335/havaya-ucan-havai-fisek-fabrikasi-icradan-satilacak


Abone Ol 


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.