Geyve’de 10 dönüm arazi icradan satılacak

Geyve’de 10 dönüm arazi icradan satılacak

Geyve’de 10 dönüm arazi icradan satılacak..

İlan.gov.tr’den yayımlanan habere göre Geyve’de 10.183 m2 tarım arazisi icradan satılacak.

İŞTE İHALE İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR :

T.C.
GEYVE
İCRA DAİRESİ
2019/26 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri : 1 NO’LU TAŞINMAZIN
Özellikleri Sakarya İl, Geyve İlçe, Düzakçaşehir Mahalle/Köy, Ovalar Mevkii, 123 Ada, 147 Parsel, Taşınmaz Geyve ilçesi Düzakçaşehir Mahallesinde kalmakta olup, tapu kayıtlarında 101 ada 147 parsel ve Müfrez Tarla vasfı ile Ovalar mevkiinde tam şekilde kayıtlıdır. Taşınmazın yüzölçümü 10.183,70 m2dir. Taşınmazın toprak yapısı killi-tınlı ve organik maddece istenilen düzeydedir. Drenaj problemi olmayıp, tarımsal açıdan yeterli toprak derinliğine sahiptir. Bölge mikro klima iklimine sahiptir ve bölgede yıllık ortalama m2’ye düşen yağış miktarı 750-800 mm kadardır. Taşınmazın yüzeyi düzdür. Uygun bakım besleme, kültürel işlemler sağlandığında ve sulama şartlarında; Turunçgiller ve muz harici her türlü sebze ve meyve, hobi ve ticari amaçla yetiştirilebilir. Taşınmazın Güneyi Sakarya Nehri, batısı ANV Kum Ocağı Ltd Şti ve diğer tarafları tarım parselleri ile çevrilidir. Kadastral yola cephesi yoktur. Taşınmaza ulaşım zemin yolu sağlanmaktadır. Taşınmazın yakınından elektrik hattı geçmekte, kanalizasyon, petrol ya da doğal gaz hattı geçmemektedir. Taşınmazın güney sınırında Sakarya Nehri bulunmaktadır, bu sebepten taşınmaz sulu tarım arazisidir. Taşınmazın bulunduğu Geyve İlçesinde Organize Sanayi bulunmamaktadır. Yetiştirilen ürünler İlçe içerisindeki Ürün toplama merkezine veya İl ve yakın illerdeki hal ve pazarlara gönderilmektedir. Taşınmaz Geyve ilçe Merkezine 5 km Sakarya il merkezine ise 25 km mesafededir. Taşınmazın değerine etki edecek irtifa veya kamulaştırma şerhi bulunmamaktadır ancak taşınmaz üzerinde 5403 sayılı Kanunun 14. Maddesi gereğince Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen büyük ova koruma alanında kalmaktadır. Tarım ve orman bakanlığının izni olmadan bitkisel üretim dışında kullanılamaz beyanı bulunmaktadır. Geyve Belediye Başkanlığının 21.02.2019 tarih ve 1158 sayılı yazılarında parselin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı dışında mutlak tarım alanında kaldığı ifade edilmektedir. Taşınmaz ilanındaki görsel ile taşınmazın ilgisi bulunmayıp, taşınmazın evsaf ve muhdesatı bakımından bilirkişi raporu dosyasında olup, ihale katılımcılarının ihale öncesi taşınmazı gördüğü kabul edilir. Ayrıca taşınmaz bakımından ihalenin feshi davası mevcut olup (Geyve İcra Hukuk Mahkemesi 2023/10 Esas sayılı dosyası), ihale alıcısı bakımından mahkemenin kesinleşmesi beklenecek ve ihale bedeli nemalandırılacaktır. Taşınmaz hali hazırda yetişkin kavaklık olarak kullanılmaktadır. Taşınmazın 1 m2’sinin 70,00 TL olduğu; buna göre taşınmazın değeri 712.859,00 T’dir.
Adresi Taşınmaz Geyve İlçesi Düzakçaşehir Mahallesinde Kalmakta Olup, Tapu Kayıtlarında 101 Ada 147 Parsel ve Müfrez Tarla Vasfı İle Ovalar Mevkiinde Tam Şekilde Kayıtlıdır.
Yüzölçümü 10.183,70 m2
İmar Durumu Taşınmaz 1/1000 ölçekli uygulama imar planı dışında mutlak tarım alanında kalmaktadır.
Kıymeti 712.859,00 TL Damga Vergisi Oranı : ‰ 5,69
KDV Oranı %8
Kaydındaki Şerhler Dosyasındaki takyidat raporunda olduğu gibidir.
1. Satış Günü 13/06/2023 günü 10:33 – 10:38 arası (mezatta satış yapılacak olup, öncesinde arttırma e satış portalı üzerinden başlayacaktır.)
Satış Yeri : Geyve Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Giriş Kat Konferans Salonu Camikebir Mah. Uzun Çarşı Sok. No:34 Geyve/SAKARYA
———————————————————————————————————————–
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa İİK’nun 133. maddesi gereğince satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (7) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâliye resmi, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli, KDV ve Damga vergileri, Tapu Harcı hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İİK’nun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir.
5- Satışa konu taşınmazın tamamı veya bir kısmı tarım arazisidir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı kişilerin ihaleye iştirak edebilmeleri için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan uygun görüş almaları gerekmektedir.
Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca daha fazla ve ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 2019/26 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur. 02/05/2023
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

Yayınlama: 23.05.2023
2.594
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.