Geyve Belediyesi ‘Türkiye Yüzyılının’ ilk kadın istihdam projesinde temel atıldı

Geyve Belediyesi ‘Türkiye Yüzyılının’ ilk kadın istihdam projesinde temel atıldı

‘Türkiye Yüzyılının’ ilk kadın istihdam projesi olarak nitelendirilen ve Eskişehir-Antalya D-650 kara yolu üzerinde 33 dönümlük alanda inşa edilecek ‘Geyve Mola’ tesisinin temeli atıldı. 33 dönümlük alan üzerinde 15 milyona mal olacak tesisin temel atma töreninde konuşan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı hedefler doğrultusunda ‘Türkiye Yüzyılının’ ilk kadın istihdam projesi olacak bu tesisimizde 80 tane kadın kardeşimiz çalışacak” dedi.

Geyve Belediyesi üretim, kadın istihdamına katkı ve markalaşma çalışmalarını hızla sürdürüyor. Belediye bünyesinde kurulan Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nin ardından şimdi de ihalesi tamamlanan Geyve Mola geliyor. Kadın istihdamında pozitif ayrımcılık yapılacak tesiste, ülkedeki kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünler, İpekyolu Mutfağı ile Sakarya Gastronomi Merkezi gibi nitelikli alanlar olacak. 33 dönümlük alan üzerinde kurulacak ve 15 milyona mal olacak tesisin temeli, gerçekleşen törenle atıldı. Beton döküm çalışmalarının başladığı tesis hakkında konuşan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, belediyecilik anlayışının sadece alt ve üst yapı olmadığını aynı zamanda vatandaşların ekonomik durumlarını düşünerek istihdam sağlamak olduğunu söyledi.

“Kadın istihdamına en fazla önem veren belediyeyiz”
33 dönümlük alan üzerinde kurulacak ve 15 milyona mal olacak tesisin temel atma töreninde açıklamalarında bulunan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, “Geyve Belediyesi olarak son 4 yıldır yaptığımız faaliyetlerde kadın istihdamına en fazla önem veren belediyeyiz. Şuanda yerel kalkınma ödülünü de Marmara Belediyeler Birliği tarafından almış bir belediyeyiz. ‘Geyva’ diye bir markamız var biliyorsunuz, ilçemiz Geyve başta olmak üzere Pamukova ve Taraklı’da yetişen ürünleri alıp burada işlediğimiz bir tesisimiz var. Bu tesiste geleneksel yöntemlerle beraber üretmiş olduğumuz 170’e yakın da ürünümüz var. İnsanlarımıza; temiz, helal ve güvenilir gıdayı hamdolsun ulaştırabiliyoruz. Amacımız sadece belediyecilik hizmetlerinin; doğalgaz, kanalizasyonculuk ve yol olmadığını göstermek. Kadın istihdamına ve çiftçilere ciddi bir destek sağlamamız gerektiğini bildiğimiz için böyle faaliyetlere girdik ve Rabbim’de bize bunları nasip etti” dedi.

“Gastronomi merkezi, İpekyolu Mutfağı ve mini üretim yerlerimiz olacak”
Tesisin detaylarını veren Kaya, “1994 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da başladığı belediyecilik ruhunu biz de AK Parti belediyeleri olarak sürdürmeye devam ediyoruz. Şuanda içerisinde bulunduğumuz ve temelini atmaya başladığımız bu tesis Sakarya-Antalya D-650 karayolu üzerinde önünden günlük 26 bine yakın aracın geçtiği bir bölgede. 33 bin metrekare alanda, içerisinde bin metrekare yapıların bulunacağı muhteşem bir tesise inşallah hem Geyveli hem Sakaryalı hem de ülkemizdeki vatandaşlarımızın karşısına çıkıyoruz. Bu tesiste bir gastronomi merkezi, İpekyolu Mutfağı ve mini üretim yerlerimiz olacak” diye konuştu.

“’Türkiye Yüzyılının’ ilk kadın istihdam projesi olacak”
Kaya, “Burada asıl amacımız Cumhurbaşkanımızın açıkladığı hedefler doğrultusunda ‘Türkiye Yüzyılının’ ilk kadın istihdam projesi olacak bu tesisimizde 80 tane kadın kardeşimiz çalışacak. Ve ülke genelindeki tüm kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünleri biz burada alıp satmaya da talibiz. İnşallah o kadın kooperatiflerine de destek vereceğiz. Geyve Belediyesi sadece kendi kadınlarına değil, ülkemiz genelinde üreten, çalışan kadınlara ciddi anlamda destek olacak. Böyle bir sosyal tesis ve inşallah kadınımız, ilçemiz, üretimcimiz ve halkımız kazanacak. Buradan ürün alacak vatandaşlarımıza; temiz, helal ve güvenilir gıdaların da sunum imkanı olacak. Bundan dolayı kendimizi mutlu hissediyoruz. 2023 yılında ‘Türkiye Yüzyılının’ ilk kadın istihdam projesi inşallah ülkemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

Yayınlama: 01.01.2023
Düzenleme: 01.01.2023 21:44
1.975
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Pasali dedi ki:

    Alifuatpasa halkını hiçe sayan başkan ve Hasan cetinkaya.akp geyve se vil mi yor su nuz…