Ev yapımı konserve yiyen kadın hayatını kaybetti: Bu şekilde görünüyorsa ağzınıza değdirmeyin

Ev yapımı konserve yiyen kadın hayatını kaybetti: Bu şekilde görünüyorsa ağzınıza değdirmeyin

Evde yaptıkları sebze konservesini yedikten sonra zehirlenen kadın hayatını kaybetti. İşte uzmanlara göre vatandaşların dikkat etmesi gereken detaylar…

Iğdır’da yaşayan 68 yaşındaki H.Y. ve 67 yaşındaki C.Y. çifti, geçen ay ev tipi sebze konservesi tüketti. Bir gün geçtikten sonra C.Y, çift görme, konuşma bozukluğu ve solunum sıkıntısı nedeniyle Iğdır Devlet Hastanesi acil servisine başvurdu.

ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİYOR

Tetkiklerde botulizm (toksinden kaynaklanan zehirlenme türü) teşhisi konulan ve konserveden zehirlendiği anlaşılan C.Y, yoğun bakımda yapılan müdahaleye karşın hastanedeki 3. gününde hayatını kaybetti.

Hastaneye kaldırılan eşinden 2 gün sonra benzer şikayetlerle Iğdır’daki hastaneye başvuran H.Y ise daha sonra Erzurum Şehir Hastanesi’nin acil yoğun bakım servisinde tedaviye alındı. Burada 4 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren H.Y, enfeksiyon hastalıkları servisindeki tedavisinin ardından geçen hafta taburcu edildi.

Erzurum Şehir Hastanesi’nin acil yoğun bakım doktorlarından Nurda Öztürk Gündoğdu, H.Y.’yi yoğun bakımda 4 gün takip ettiklerini söyledi.

 

BU İŞARETLERE DİKKAT EDİN

Hastanın konserve yeme öyküsü sonrasında ağız kuruluğu, yutmada güçlük gibi şikayetlerle dış merkezden kendilerine sevk edildiğini belirten Nurda Öztürk Gündoğdu, şöyle konuştu:

“Hastalar genelde ağız kuruluğu, çift görme, yutma ve konuşma bozukluğu ya da solunum sıkıntısı gibi semptomlarla geliyor. Hastamızın eşi Iğdır’da yoğun bakım takibinin 3. gününde vefat ediyor. Hastamız ilk geldiğinde hayati tehlikesi olması sebebiyle yoğun bakımda takip ettik.”

Yayınlama: 18.09.2023
1.103
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.