Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 16 Temmuz 2013 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Yaşam

Zaviye Gerçek kimliğine kavuşacak

imajes2Geyve İlçemizde bulunan ve Sakarya İlinin Osmanlı Dönemine ait tek önemli eseri olan “Elvan Bey Zaviyesi”nin Müze olması için gerekli tüm hazırlıklar, Geyve Belediye Başkalığı tarafından tamamlandı.

Elvanbey Zaviyesi:

Zaviye, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin oğlu Sultan Veled’in Kızı Mutaharra Hatundan doğan Germiyan Beyi Süleyman Şahın kızı Devlet Hatun’u I.Yıldırım Beyazıt’a gelin götüren atı yedekleyen Çeşnigirci Başı Paşacık Ağa’nın oğlu Sinan Bey tarafından 1452 yılında yaptırılmıştır.
Giriş kapısı önündeki 3 kemerli revak, 20-25 Temmuz 1476 yılında eklenmiştir. Bostancı Başı Mustafa ağa tarafından 1696 yılında onartılmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1968 yılında onarımı yaptırılmıştır.
Osmanlı Devletinin ilk dönemlerinde gezici din adamlarının kalması için; zaviye veya tophaneli-çok işlevli cami adı verilmiştir.

Belediye’ye Kiralandı:

14.06.2013 tarih ve 89243403.399/2072… sayılı Başbakanlık izni çerçevesinde, 2886 sayılı yasanın 71. maddesi uyarınca Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onaylı restorasyon projesi doğrultusunda; restorasyon yapmak, sosyal – kültürel faaliyetlerde bulunmak üzere Geyve Belediyesine kiraya verildi.
T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğü Vakıf Taşınmaz Kira Sözleşmesini Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğü Yatırımlar ve Emlak Şb. Bşk. Fethi Koç tarafından imzaladı.

Zaviye Gerçek kimliğine kavuşacak:

Başkan Murat Kaya yaptığı açıklamada “ Zaviye Gerçek kimliğine kavuşacak, İlimizin ve özellikle İlçemizin tarihi mirasına hakettiği önemin verilmesi için harcadığımız çabalarımızın sonuna geldik. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında malzeme deposu olarak kullanılan ve yakın zamanda da Halk Kütüphanesi olarak hizmet veren Zaviyenin tarihsel konumuna döndürmek için gerekli tüm projelerimiz tamamlanma noktasında. Bizlere inanan üst düzey yöneticilerimizin destekleri ile kısa zamanda sonuca ulaşacağımızdan hiç kuşku duymuyorum. Son 2 yıldır ilçemizin köylerinde araştırmalarda bulunan Marmara Üniversitesi Tarih Böl. Öğr. Üyelerinden oluşan Heyetten de destek talep edeceğiz elbette. Geyve İlçemizin tarihsel konumunu geleceğe taşımak adına, ve konuklarımıza kendimizi daha iyi anlatabilmek için Zaviye “Etnoğrafya Müzesi”ne dönüştürülecektir. Bana güvenerek, gerçekleştirmek istediği düşüncelerini paylaşan ve Zaviyenin Müzeye dönüştürülmesi aşamalarında yanımda olan, bilgilerini paylaşan ve bu konudaki yol arkadaşım-rehberim değerli hocam Namık Cihan’a güveni, paylaşımları ve destekleri için çok teşekkür ederim. En kısa sürede vatandaşlarımıza destekleri için ulaşacağız. Her şeyin en iyisine layık olan Geyveli hemşerilerime hizmet etmekten onur duyuyorum. İlçemiz için hayırlı olur inşallah.”

 

imajes2

981 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle