Düzce depremi stresi batıya yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul’a çevirdi!

Düzce depremi stresi batıya yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul’a çevirdi!

Gece yaşanan depremden bu yana kendisine ulaşılmaya çalışılan dünyanın ve Türkiye’nin sayılı jeologlarından olan Celal Şengör, Avusturya Jeoloji Derneği’nin büyük ödülü Suess Madalyasını almak için Viyana’da olduğu ortaya çıktı. Kendisine ulaşan gazeteci Fatih Altaylı deprem ile ilgili aldığı görüş ise ağızları açık bıraktı.

Türkiye gece saatlerinde merkez üssü Düzce olan depremle sarsılırken herkes büyük korku ve panik içinde kaldı. Yataklarından fırlayan vatandaşlar konu ile ilgili araştırmalar yaparken sosyal medyada Celal Şengör’ün bir türlü ortaya çıkmaması merak edilmişti.

Dünyanın ve Türkiye’nin sayılı jeologlarından biri olan Celal Şengör’e ise gazeteci yazar Fatih Altaylı ulaştı.

Fatih Altaylı Celal Şengör’ün  Avusturya Jeoloji Derneği’nin büyük ödülü Suess Madalyasını almak için Viyana’da olduğunu öğrendiğini bir kaç saat içinde hocadan açıklama alacağını sosyal medya hesabından paylaştı.

Şengör, Fatih Altaylı’ya gönderdiği değerlendirmede ise şok ifadeler vardı.

”SANA TAVSİYEM EVİNDEN TAŞIN”

Şengör yaptığı değerlendirmenin sonunda yazdıkları ise ağızları açık bıraktı. Şengör Fatih Altaylı’ya gönderdiği yazıda ” İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

”BU DEPREM JEOLOGLAR TARAFINDAN KUZEY ANADOLU FAY HATTININ TAM ANLAŞILMADIĞININ GÖSTERGESİDİR”

Şengör Altaylı’ya yaptığı değerlendirmede ”Fatih, bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük.” dedi.

”BUNUN ANLAMI ŞU;”

Şengör’ün değerlendirmesinin devamında Bunun anlamı şu. İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış. Stres birikimi had safhaya yaklaştı.

Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil. Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu.”

”VE O KORKULAN SÖZCÜK ŞENGÖR’DEN GELDİ: ADAPAZARI…”

Şengör asıl tehdidin odluğu 3 yer arasında Adapazarı’nı da saydı. Şengör stres birikiminin Adapazarı, Gölcük ve İstanbul’a doğru olduğunu ifade etti.

Yayınlama: 23.11.2022
Düzenleme: 25.11.2022 07:47
2.971
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.