Hoşgeldiniz  

Sadettin ARMAĞAN | 26 Şubat 2017 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, YAZARLAR

BİRLEŞMENİN ÖNEMİ AYRILMANIN KÖTÜLÜĞÜ

Geyveli Emekli İmam Sadettin Armağan

Aziz Dostlarım

Vahdet dini, birlik, beraberlik dini olan dinimiz Müslümanım diyen herkese birliği beraberliği emreder. Peygamber efendimiz (S.A.V.) ‘’ Allah C.C. birdir, birliği sever.’’ Buyurmuşlardır. Bir olmakla birlikte olmakta rahmet vardır. Tefrikada ayrılıkta felaket vardır. Birlikte, beraberlikte sevgi, kuvvet, üstünlük vardır. Ayrılıkta, tefrikada, düşmanlık, zayıflık ve düşüklük vardır.

Aziz dostlarım

Müslümanlar olarak bizlerin çok ortak değerlerimiz vardır. Maddi ve manevi sayamayacak kadar mevcut olan bu değerler etrafında birleşmek bir ve beraberlikte olmak bize şereflerin en büyüğünü kazandırır. Rabbim buyuruyor ki: ‘’ Ey iman edenler, eğer siz Allah’ın dinine yardım ederseniz, yardımda bulunanlardan olursanız ve ayaklarınızı yere sağlam bastırırız. Sizi kimse yıkamaz.’’ Süre-i Muhammed.

Haşa Rabbimizin yardıma ihtiyacı yok. Fakat bizleri dine, kitaba kutsal olan her şeye hizmet etmeyi, onlara sahip çıkmayı teşvik ediyor. Vatan, bayrak, ezan, Kuran, namus bizim en büyük manevi değerlerimizdir. Onları şerefli ve değerli yapan, onların uğruna canını hiç düşünmeden verebilendir. Onların etrafında bir ve beraberliği sağlamaktır. Rengimiz, milletliğimiz, mezhebimiz, meşrebimiz, kabilemiz ne olursa olsun biz aynı Allah’a C.C. aynı peygambere inanan, yüzünü günde beş defa aynı kıbleye dönen Müslüman kardeşiyiz. Ayrılığa düşmeyelim. Düşmanların ekmeğine yağ sürmeyelim. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun parçalanmayalım. Çünkü Rabbimiz : ‘’ Muhakkak inananlar kardeştir. Kardeşleriniz arasında bir ayrılık olursa kardeşleriniz arasını bulunuz. Ümit ediniz ki, Allah’tan korkunuz. Rahmet bulacaksınız.’’ Hucurat

Bakın müminim, Müslümanım diyenlere birleşmenin kardeş kalmanın yollarını Peygamberimiz S.A.V. nasıl anlatıyor: Müslüman kardeşinin suçunu affet, gözyaşına acı, kusurunu ört, onu arkadan çekiştirme, gıybet etme, edene de izin verme.’’ Enes R.A. dan bir hadisi şerif. ‘’ Din kardeşine buğz etme, haset etme, arkanı dönme, sırt çevirme, Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.’’ Buyuruyor. Yine Peygamber efendimizden: ‘’ Size oruç ve namazdan daha sevaplı bir ibadetten haber vereyim mi? Namazına orucuna devam et, dargını barıştır, bu konuda barıştırmak için yalan söyleyen yalancı değildir. Çünkü yalanla hayıra hizmet ediyor.’’ Buyuruyor.

Hadisi şerifleri eğer ki özetleyecek olursak: şayet inanç kardeşliğimizin devamını istiyorsak birbirimize kin yok, haset yok, sırt dönme yok, gıybet yok, merhametsizlik yok, affetme, güler yüzlülük, acımak, acılara ve sevgilere ortak olmak var.

Hızır A.S. Hz. Musa A.S. a nasihat ediyor:

1-) Güler yüzlü ol.

2-) Zarar verici olma.

3-) Kardeşinin hatasını ayıplama. İşte bütün bunlar birliği beraberliği sağlamış olur.

Birbirimizi Allah C.C. için seversek, menfaate dayalı sevgiyi terk edersek Allah C.C. bizlere her türlü huzuru nasip eder. Bu konuda sevgili Peygamberimiz S.A.V. şöyle buyuruyor: ‘’ Kim ki cehennemden uzak, cennete yakın olmak, ölürken şehadet getirerek ölmek isterse kendi için istediğini din kardeşi için de istesin. Kendisinin sevmediği şeyi de din kardeşi için de istemesin.’’ Birbirimizi sevmesek ayrılık meydana gelir. Buda düşmanımızın işine iyi gelir. Zira lokmalara ayrılan taneleri yutmak çok kolay olur.

Aziz dostlarım

Son olarak diyelim ki: Her zaman birlikten yana olalım bir olalım, beraber olalım. Ayrılık dağılmayı, düşmanlığı ve sevgisizliği getirir. Rabbimizin bir emri ile yazımızı bitiriyorum: ‘’ Cümleten beraber Allah’ın C.C. kopmaz ipine “KURAN’A” tutununuz, asla ayrılmayınız.’’ Ali-imran süresi

Selam ve sevgi ile kalınız.

1160 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle