Ana Baba Olmak

Geyveli Emekli İmam Sadettin Armağan

Yüce Rabbimiz bizleri bir ana,babadan Dünyaya getiriyor.

İnsanlığın  ana ve babası Nuh A.S Tufanına kadar. Adem A.S ve Havva anamızdır.Nuh tufanında insanlık toptan helak oldu. Sadece gemiye binenler hariç.Ondan sonra tekrar insan nesli yeniden başlayarak devam etti.

O ,halde bizim insan olarak ister Adem A.S olsun isterse Nuh A.S olsun babamız peygamber  soyudur.Kesin bir kaideyi sizlere  haber vereyim.Bir kimse bir insanın geçmişine söverse bu terbiyesiz sövme sözü ta Adem peygambere ve Nuh peygambere kadar gider. Bu sözü söyleyen kadar edepsiz başka kimse yoktur.Bizim ümmet olarak kökümüz ise İbrahim A.S dır.

Bir müslümanın geçmişine söven ise İbrahim peygambere kadar sövmüş olur. Bunu yapanda ne din kalır,nede iman kalır.İşte bizde nesil bu kadar asildir mukaddestir. Anne ,Baba olmak çok şereflidir.bir,o kadarda mesuliyeti fazladır. Sizlere  bir kıssadan bahsetmek isterim.7-8 yaşlarında bir çocuk babasına demişki: Baba ben sana bir, iki sual sormak istiyorum. Babası da sor evlad demiş. Çocuk demişki: Baba sen beni,anamı,evimizi,mallarımızı, seviyormusun? Babası da tabi ki seviyorum deyince son soru soruyorum? Baba sen Allah ı da seviyormusun ? Evet evlat seviyorum.diyen babasına çocuğu şu enteresan  cevabı vermiş.Yalan söylüyorsun baba.Senin kalbinde benim,anamın,malımızın,sevgilerinden yer kalmamış ki Allah sevgisini nereye koyacaksın.

İşte Ana-Baba  olmak çocuklara dini yönden örnek olmakla mümkündür.Dünyalık ihtiyaçlarına ne kadar cevap  veriyorsak Ahiret ihtiyaçlarına daha çok önem vermeliyiz.

Namaz kılmayan,haram yiyen,yalan söyleyen bir ana-baba evladına kötü örnek olur.Rabbimiz ‘’ehline(eşine evladlarına)namazı emret,sende emrettiğini yap’’buyuruyor.iyi netice almak iyi, örnek bir yaşantı ile olur.Hanefi mezhebinin imamı imam-ı Azamın  babası Numan b.ŞABİT başkasına ait bir elmayı ısırıyor suyu mideye gidiyor,hemen elmayı yemeden atıyor.Bunu duyan elma sahibi hakkını helal etmekiçin  kızıyla evlenmesini istiyor.

Diyor ki bir kızım var.Kör hemde sağır,hem de dilsiz,dahası kötürüm Ne dersin ŞABİT kabul ediyor.Kız görünüyor fakat sayılan kusurlar yok.Tertemiz ,sağlam kızın babası der ki: Kör dedim çünkü harama bakmaz,sağır dedim ,yalan gıybet,haram söz dinlemez.dilsiz dedim haram söz söylemez.kötürüm dedim haram yerlere gitmez.İşte böyle bir hatundan imam-ı azam Dünyaya geldi.şabit gibi baba olalım.     İmamı  Azam gibi evlatlarımız olsun    

Son sözümüz :eğer ki çocuklarımıza iyi örnek olan anne babalar olmak istiyorsak:

A)namazını kılarak dininin direğini diken

B)haram olan şeyleri yemeyen içmeyen

C)yalan söylemeyen,gıybet etmeyen

Böylece kuran ahlakını yaşayan anne babalar olmalıyız.atalarımız derler ki:ön teker nereden giderse arka teker onu takip eder etmiyorsa şase bozuk demektir. Her an araba uçurumdadır.                                                 

Selam ve Sevgi ile kalınız

Yayınlama: 12.12.2017
697
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.