Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 08 Eylül 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem

Alkolle ilgili yeni düzenlemeler başlıyor.

turkiyede-alkole-sok-yasak-2013-05-24_mSatış 06.00- 22.00 arası yapılabilecek. Tekel bayileri vitrine içki koyamayacak, içki dolapları kapalı veya kuytu bölüme alınacak.

Vatan’ın haberine göre, kamuoyunda tartışmalara neden olan alkol düzenlemesi yarından itibaren yurt genelinde uygulanmaya başlayacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 10 Haziran’da onayladığı alkol yasası ile birlikte yarın akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında Tekel bayii ve marketlerde alkol satışı yapılamayacak. Düzenlemeler şöyle:

– Tekel bayii veya marketlerdeki içki markalı tabelalar bir yıl içinde değiştirilecek.

– Market veya tekel bayiler, alkol içeren ürünleri vitrinlerde halkın göreceği şekilde sergileyemeyecek. İçki dolapları ise işletmelerin kapalı veya kuytu bölümlerine konulacak.

– İçki satan yerler, örgün eğitim kurumları, dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethanelere en az 100 metre mesafede olması zorunlu olacak. Mesafe şartı turizm belgeli işletmeler için uygulanmayacak. Eski ruhsat sahipleri bu yasaktan etkilenmeyecek.

– Yeni açılacak işletmelerde 100 metre sınırını ihlal eden olursa, ruhsatını üçüncü kişilere devredemeyecek. Mesafe kuralına takılan yerlerin ruhsatları ise sadece anne, baba, kardeş, torun, büyükanne ve büyükbaba gibi akrabalara devredilecek.

– Alkollü içkilerin reklam ve tanıtımı yapılamayacak. Ayrıca televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içki görüntülerine de yer verilemeyecek.

– 18 yaşın altındakilere içki satılamayacak. Reşit olmayanlar bireyler, alkollü içkilerin üretim, pazarlama ve satışında çalışamayacak.

– Alkollü içki markalarının yurtiçinde düzenledikleri festivallere de yasak getirildi. Şarap firmalarının tanıtım gezileri de yapılmayacak. Alkollü içki firmaları şirket adıyla kulüplere sponsor olabilecek. Ancak bira, şarap veya rakı markaları kullanılarak sponsorluk yapılmayacak.

– Otomatik satış makinalarından içki alınamayacak. Bahis oyunlarında içki ödülü yasaklanırken, basın-yayın yoluyla da satış yapılmayacak. Posta yoluyla satış ve gönderim de yasak.

Parkta yasak

– Park, bahçe, piknik alanı, sahil, mesire yerleri, bank ve sokaklarda alkollü içki tüketimi yasak. İçki içilecek yerlerin kararını ise duruma göre illerin valileri belirleyecek.

– Karayolları ve şehiriçi yollardaki tesislerde içki satılamayacak.

– Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti sunulan yerler, stadyum, kapalı spor salonları, eğitim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, bezik-briç salonları, akaryakıt istasyonlarının mağaza-lokanta bölümlerinde alkol satışı yapılmayacak.

– 10 ay içerisinde sigaralarda olduğu gibi içki şişeleri ve ambalajlarının üzerinde “alkol dostunuz değildir, sağlığa zararlıdır” ibaresi konması zorunlu hale getirildi. 10 ayın sonunda üzerinde uyarı yazısı olmayan içki şişelerine el konabilecek.

alkolu_yasakladik_cunku_basbakandan_alkol_yasagi_aciklamasi_h49927

Alkolü yasakladık çünkü.. Başbakan’dan alkol yasağı açıklaması!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan ‘alkol yasağı’yla ilgili de açıklamalarda bulundu ve “Çocukların gece gündüz içip kafa kıyak dolaşmasını istemiyoruz” dedi.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:
ALKOL DÜZENLEMESİ
Dün gece sabah saat 7’ye kadar süren alkolle tütünle uyuşturucuyla ilgili bir yasal düzenleme yaptık. Ve bu yasal düzenleme ile ilgili MHP’nin desteği CHP’nin ise kösteği vardı.
Neler söylüyorlar neler. ‘Siz Türkiye’de alkolü yasaklıyorsunuz’ diyorlar. Biz Türkiye’de alkolü yasaklamıyoruz. Anayasanın gereğini yapıyoruz. Ve bunu yaparken de camiye, eğitim kurumlarına yüz metre mesafede olması gerekir. Ve reklamını yasaklıyoruz. Neden? Bir devlet insanını kötü alışkanlıklardan koruyacak…
Bu ilk defa Türkiye’de yapılmıyor. ABD’de Avrupa’da da örnekleri var bunun… İçebileceğiniz yerler bunlar da belli.  Hele hele bir tanesi çıkmış ‘Bunlar Tekirdağ’ın ismini de unutturmak istiyor’ diyor. Böyle bir anlayış olabilir mi. Nerden bulmuşlar bunları böyle. Özel sipariş versen bulamazsın. Kimlerle uğraşılıyor görüyorsunuz değil mi?
Biz ufacık çocukların gece gündüz içip kafa kıyak dolaşmasını istemiyoruz. Uyanık olacak. Bilgiyle doluş olacak. Malatya vekillerinden biri ayran getirin diyor. Ayrana çok hasretsen özel misafirim ol sana getiririm. Ama unutma anan da, ninen de hep ayranla büyüdüler. Zaten şair de öyle diyor: “Unuttu ayranı matuda döndü kör olası.”
2573 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle