Alaçatı Yat limanını Sapancalı iş insanı kazandı

Alaçatı Yat limanını Sapancalı iş insanı kazandı

Çeşme Belediyesi, mülkiyeti kendisine ait olan Alaçatı Yat Limanı tesisinin 10 yıllığına kiralama ihalesini gerçekleştirdi. İhaleyi Sapancalı iş İnsanı Fatih Fil’in sahibi olduğu Filoğlu Grup kazandı. İhaleyi kazanan Fatih Fil kimdir? İşte ayrıntıları..

1997 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından Çeşme Belediyesi’ne devredilen, deniz tarafından 70 bin, kara tarafında ise 33 bin metrekare alana sahip, çeşitli tesis ve taşınmazların bulunduğu yat limanının kiralama ihalesi Çeşme Belediyesi’nde gerçekleştirildi.

12 firma arasından aldılar

İhaleye Filoğlu Grup, Ulusoy, Anadolu Göcek Marina, Batı Liman, Ceynak, Trio, Tekart Setur, Doris Gemi, Mersin Yat Limanı, Resort Albatros, Alaçatı A.Ş., Ziber İnşaat firmaları katıldı.

12 firmanın katıldığı ihalede en yüksek teklifi, Sapanca merkezli Filoğlu Grup verdi. Kapatılan Kırkpınar Belediyesi’nde Başkan Yardımcısı ve Sapanca Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapan Fatih Fil’in sahibi olduğu Filoğlu Grup, 10 yıl boyunca işletmenin kazancının yüzde 90’ını Çeşme Belediyesi’ne aktaracak.

 

SAYIŞTAY RAPORUNA KONU OLMUŞTU
Çeşme Belediyesi’nin 2021 yılı raporuna da konu olan Alaçatı Yat Limanı ile ilgili raporda kiralama süresinin 2017 Ocak itibariyle bitmesine rağmen Belediye tarafından ihaleye çıkılmadığı ve ihalesiz olarak işletildiği belirtilmişti.

Fatih Faruk FİL kimdir?

25 Kasım 1970 yılında Sakarya’nın Sapanca ilçesine bağlı Kırkpınar beldesinde ailesinin dört çocuğundan ilki olarak doğdu. Babasının adı Erdem, annesinin adı Sabriye’dir. Ailesi Kafkas kökenli olup, Kırkpınar beldesinin en eski ailelerinden biridir. Büyükannesi Çerkez, büyük dedesi ise Çerkez, Laz melezidir. İlkokulu Kırkpınar’da okuduktan sonra orta eğitimini Adapazarı İmam Hatip Lisesinde, lise eğitimini ise Sapanca Meslek Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra Türkiye’de temsilciliği bulunan ve uzaktan eğitim veren ABD Newport International University inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Melek Fil ile evli ve Ayyüce isimli bir kız çocuğu babasıdır.

Genç yaşlarında Kırkpınar Spor kulübü başkanlığı yapmış, yine otuzlu yaşlarından önce beldesinde Doğru Yol Partisinden belediye başkan adayı olmuş, sonrasında ilçesinde bir dönem DYP sonraki dönem ise Ak Parti Meclis Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

 

1993 yılında kendi kurduğu nalburiye dükkanı ile ticaret hayatına başlamış ilerleyen yıllarda eğitimlerini tamamlayan kardeşlerini de yanına alarak ticari faaliyetlerine aile şirketi olarak faaliyet alanlarını da genişleterek devam etmiştir.

Bünyesinde sekiz şirket bulunan Sakarya , Kocaeli ve İzmir basta olmak üzere birçok şehirde inşaat, hafriyat, otomotiv, madencilik, turizm ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Filoğlu Group’un yönetim kurulu başkanıdır. Yöneticisi olduğu Filoğlu Group ile büyük projelere imza atmıştır.

MEDYABAR.COM’un haberi

Yayınlama: 22.01.2023
1.709
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.