90 bin taşeron işçi müjdeli haber bekliyor

90 bin taşeron işçi müjdeli haber bekliyor

90 bin taşeron işçiye kadro verilmesine öngören düzenlemenin Meclis’e gelmesi bekleniyor.

90 bin taşeron işçiye kadro verilmesine öngören düzenlemenin Meclis’e gelmesi bekleniyor. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Meclis’te kabul edilen ve yasalaşan geçici işçiye kadro düzenlemesinin ardından 90 bin taşerona kadro düzenlemesinin tamamlanacağını ifade etmişti. 1 Temmuz da tatile girmesi beklenen TBMM mesaiye devam edecek. Bununla birlikte işçiler taşerona kadro konusunun gündeme gelmesini ve verilen sözleri hatırlatarak düzenlemelerin yapılmasını bekliyor.

“DEPREMDEN DOLAYI YETİŞMEDİ”

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Her bir dosyayı çözerek ilerliyoruz. Bu dosyaların birçoğunu çözdük. Önümüzde çözülecek dosyalar var. Mesela taşeron işçiler meselesi var, onu sonuçlandıramadık ama çözeceğiz. Önümüzdeki dönemde de biz varız. Bizim hükümetimiz çözecek. Türkiye’de Sosyal devlet politikaları devam edecek” açıklamalarında bulundu. Kadro bekleyen taşeron işçilerin beklediği çalışmalar için 14 Mayıs seçimleri öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin katıldığı bir TV programında, “Depremden dolayı taşeron düzenlemesi yetişmedi meclis açılır açılmaz bu sorunu çözeceğiz” dedi. Meclis açıldı fakat Sayın Bilgin, Milletvekili olması nedeniyle görevi devretti. Seçim sonrası taşeron hakkında bir çalışma gündeme gelmedi.

“TALEPLERİMİZDEN SADECE TAŞERON KALDI”

Katıldığı TV programında TÜRK-İŞ Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay, taşerona kadroyu tekrar gündeme taşıdı.Kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro sorunun devam ettiğini belirten Atalay, “Çalışma hayatıyla ilgili taleplerimizin tamamına yakını halloldu taşeron işçiler kaldı.Kamuda kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro beklentisi devam ediyor.” dedi.

“SOSYAL MEDYADA HER GÜN ETKİNLİK DÜZENLENİYOR”

Sosyal medya platformlarında etkinlik düzenleyen işçiler yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor.1 Temmuz da tatile girmesi beklenen TBMM mesaiye devam edecek. Bununla birlikte işçilertaşerona kadro konusunun gündeme gelmesini ve verilen sözleri hatırlatarak kadroya geçiş haberlerini bekliyor.

“2018’DE KAPSAM DIŞI KALINDI”

2018 yılında yayınlanan ve 696 KHK’nın 83. maddesinde yer alan ‘Hizmet alım sözleşmesi kapsamında niteliği birbirinden farklı hizmet türlerinin bulunması halinde personel çalıştırılmasına dayalı olup olmama yönünden yapılacak değerlendirme her hizmet türü için ayrı ayrı yapılır. Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez.’hükmü konulmuştu ve yaklaşık maliyetinin en az %70’lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dahil işçilik giderinden oluştuğu, yıl boyunca devam eden ve niteliği gereği süreklilik arz eden işlere ilişkin hizmet alımlarını ifade eder”maddesinde yer alan yüzde 70 işçilik maliyetinden dolayı çok sayıda taşeron personel kadroya geçemedi.

Yayınlama: 27.06.2023
494
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.