Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 01 Ağustos 2013 | Gündem, Sakarya

Valilere büyük yetki! 
Vali-Mustafa-Buyuk-Anneler-Gunu04Yeni çıkan Büyükşehir Yasası ile valiler, ildeki tüm yatırımların planlanmasından ve denetlenmesinden sorumlu olacaklar. Hatta gerek görürlerse belediyelerde teftişte yaptırabilecekler.

Yatırım izleme

Önümüzdeki yerel seçimlerin yapılacağı 29 Mart 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Büyükşehir Yasası ile valiliklerin bünyesinde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) kuruluyor. Vali başkanlığındaki, koordinasyon başkanlığı bir ildeki tüm kamu yatırımlarının planlamasını yapacak ve ilgili bakanlıklar adına da yürütülmesini sağlayacak.

Özel İdare

Yasa gereği kapatılan il özel idarelerinin tüm görevleri de, Valilik İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na geçiyor. Büyükşehir belediyeleri, sadece imar ve köylere hizmet götürme konularında sorumlu olacaklar.

Belediyeleri denetleme

Yasa gereği valilikler, planlama birimleri aracılığı ile belediyelerin yapacakları yatırımları, yine bünyelerinde kurulacak denetim birimi ile gerek görüldüğünde belediyelerin denetim ve teftişlerini de yapabilecekler.

YİKOB Erenler’e

Valilik, yasa gereği kurulacak olan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek, “YİKOB hizmet binası, Erenler’deki İl Özel İdaresi hizmet binası olacak” dedi.

Bina Büyükşehir’e            

Vali Büyük, yasa gereği kapatılacak olan İl Özel İdaresi’ne ait SAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin karşısındaki eski Köy Hizmetleri binası ile arsalarının Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edileceğini de belirtti.

 

1452 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle