Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Ocak 2013 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Yaşam

Geyve Antakyalı Ali Efendi Eviİpekyolu üzerinde bulunan İlçemiz Geyve’deki tarihi konaklar aslına uygun restore edilecek…

Geyve deki Antakyalı Ali Efendi Konağı  ve diğer konaklarımızda bir süredir gündemde olan İpek yolu üzerindeki  tarihi konakların restarasyonu projesinde kendi sıralarını bekliyorlar.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Mustafa Midilli, “İpek Yolu üzerinde bulunan Nallıhan, Mudurnu, Göynük, Taraklı ve Geyve gibi ilçelerde bulunan tarihi konaklar, aslına uygun olarak restore edilecek” dedi.

 

Midilli, yaptığı açıklamada, Meslek Yüksek Okulunda yeni açılan Mimari Restorasyon bölümü ile tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Nallıhan, Mudurnu, Göynük, Taraklı ve Geyve gibi ilçelerde bulunan tarihi konakların aslına uygun olarak restore edileceğini ifade etti.

 

Midilli, “Meslek Yüksek Okulumuzda 7 programımızda 383 öğrencimiz eğitim görmekte. Önümüzdeki yıl öğrenci sayımızın 450 olacağını tahmin ediyoruz. Okulumuzda son olarak Mimari Restorasyon bölümünü faaliyete geçirdik” diye konuştu.

 

 

 Mimari Restorasyon Bölümünü açma nedeni olarak ilçede bulunan restorasyona ihtiyacı olan 400 adet konak olduğunu kaydeden Midilli, “Mudurnu’ya destek olacak ve ihtiyacının da olduğunu düşündüğümüz bir program açılsın ve uygulama alanı da bulunsun’ diyerek bu programı düşündük. Mudurnu’da 400 adet tescilli restorasyon olacak evin olduğunu söylediler. Biz sadece bu bölgeyi düşünmedik yakın komşu kasabalardan Nallıhan, Göynük ve İpek Yolu üzerindeki Taraklı ve Geyve kadar olan bölgede bin 500 – 2 bin kadar restore edilmeyi bekleyen tarihi yapı olduğunu tespit ettik. Neden Mimari Restorasyon bölümünden mezun olacak gençler buradaki yapıların restorasyonunda çalışmasın diye düşündük” ifadesini kullandı.

 

Midilli, bölgede bulunan tarihi yapıların öğrencilerin uygulama sahası olarak kullanacağını dile getirerek, “Bu tarihi bölge bizim uygulama sahamız. Bizim atölyelerimiz bu yapıların bizzat kendisi. Bu yapılara destek olalım. 2 yılda bir yapının restore edilmesine katkıda bulunsak çok büyük bir katkı olacaktır. Bu okuldan mezun olan öğrencimiz burada kendi atölyesini kurabilir. Restorasyona bu şekilde bir başlangıç yapılabilir” şeklinde konuştu.

 

Mimari Restorasyon bölümüne bu sene 30 öğrenci kabul edildiğini ifade eden Midilli, “Mimari restorasyon bölümünde 30 öğrenci var. Gelecek yıl 30 öğrenci daha gelecek okulumuza. Bu öğrenciler yapıların geleceği açısından büyük bir katkıda bulunacaktır. Üç öğretim görevlisi ile çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 

Diğer taraftan restorasyon denilince insanların aklına süslü binaların geldiğini de sözlerine ekleyen Midilli, restorasyonda önemli olan konunun gösterişten ziyade binayı en az yabancı madde ile ayakta tutmak olduğunu belirtti.

 

“Bölümde ahşap koruma dersi uygulamalı yapılabilir” diyen Midilli, şunları kaydetti:

 

“Ancak burada en önemli konu vatandaşların bilgilendirilmesi. Doğru restorasyonu göstermek onları daha mutlu edecektir. Restorasyonun amacı binayı olabildiğince en az yabancı katkılarla ayakta tutmaktır. Bizim halkımızın düşüncesi süslenmiş binalardır. Şu an yapılan restorasyon çalışmaları da bu yöndeki çalışmalardır. İçi beton dış kısmı kaplama yapılan çalışmalardır. Bu işlem yanlıştır. Her binanın bir dönemi var.”

Geyve Antakyalı Ali Efendi Evi 1

3102 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Tarihi Konaklarımız Restore Edilecek.. için 1 yorum

  1. misafir dedi ki:

    SİZ HAZIR TARİHİ İMAMHATİP BİNASINI YIKIN ŞİMDİDE GÜNAH ÇIKARIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle