Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Ağustos 2013 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Videolar

Taraklı İlçesi Aksu Deresi’nin Suyu Kesildi.

taraklı aksu deresinin sel sonrası suyu kesildi

Taraklı İlçesi Aksu Deresi’nin Suyu yağan yağışın ardından oluşan sel sonrası Kesildi.

Aksu Deresi’nin kaynağı Hark Kanyonu’nda bulunmakta ve asırlardır Davutlar, Demirciler ve Madenler Mahallesi’nden oluşan Aksu Köyü başta olmak üzere Hark, Tuzla, Dışdedeler, İçdedeler, Doğancıl ve Eskiciler Köyleri ile Taraklı İlçesinin arazilerine hayat veren dere olma özelliğine sahiptir.

Fakat, artık bu dere akmıyor;

18 Ağustos 2013 Pazar akşam üzeri yaylalara yoğun yağmur yağması sonucu aniden oluşan sel dere yatağından birkaç saat boyunca aktıktan sonra sabah kalktıklarında köylüler gözlerine inanamadı. Kaynağı Hark Kanyonunda bulunan ve Aksu Köyü’ne içme suyu sağlayan Aksu Deresi tamamen kesilmişti.

Yıllardır Taraklı Belediyesi’nin Aksu Deresinin tamamını ilçeye taşıyacak şekilde içme suyu projesi başlatması ve bu nedenle köy halkı ile anlaşmazlık bulunmaktadır.

Suyun kendiliğinden kesilmesi karşısında köylüler “Şimdi su kendiliğinden kesildi, size de kalmadı bize de kalmadı, “yorgan gitti, kavga bitti” ama olan Aksu Köyü’ne oldu, şimdi içme suyumuz yetersiz, hayvanlarımız ve arazilerimiz susuz kaldı..” yorumunu yapıyorlar.

Daha önce 10-15 yılda bir olmak üzere kendiliğinden kesilmeler yaşanmışsa da sudan direkt olarak faydalanan Aksu Köyü başta olmak üzere dolaylı olarak faydalanan çevre köyler su kaynağındaki Hark Kanyonu’na giderek kurban kesip dualar etmiş ve bir süre su kendiliğinden akmaya başlamıştı. Ancak bu sefer suyun tamamen kesilmesi kendiliğinden değil sel felaketinden sonra meydana gelmiştir.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, şöyle dedi:

“O bölgedeki suyu ilçeye getirmek için Sakarya Su Kanalizasyon İdaresi SASKİ’nin çalışması vardı. O çalışma sürerken Pazar günü yağış sonrası kanyondaki su akışı kesildi. Yapılan incelemede dere suyunun yerin zeminine kaydığını ve kanyondan 340 metre aşağıda tekrar çıktığnı gördük. Suyun azalmasında mevsimsel faktörle de var.” şeklinde konuştu

İŞTE SELİ GETİREN O SAĞANAK YAĞIŞIN VİDEOSU

AKSU DERESİNİN ESKİ HALİ

 

 

AKSU DERESİNİN SEL SONRASI GÖRÜNTÜLERİ

 

3586 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Taraklı İlçesi Aksu Deresi’nin Suyu Kesildi. için 1 yorum

  1. misafir dedi ki:

    deprem habercisi olabilirmi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle