Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Ocak 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Sağlık, Sakarya

SÜT ÜRÜNLERİNDE SKANDAL

sütü ürünlerinde skandal sakaryaSakarya’da son kullanma tarihi geçmiş süt ve süt ürünlerini piyasadan toplayan vijdansızların ürünleri yeniden işleyerek yeni ambalajlarla vatandaşa yeniden sattığı belirlendi. Süt ürünleri üretim tesisinde çekilen görüntüler insan sağlığının nasıl hiçe sayıldığını gözler önüne seriyor.
Sakarya’da bir vatandaşın kamerası tarafından çekilen ve özel bir Televizyon kanalında yayınlanan görüntüler büyük bir skandalı ortaya çıkardı.
KÜFLÜ YOĞURTLARI SÜZME YOĞURT YAPIYORLAR
Vatandaş kamerasına geri dönüşüm safhasını anlatan firma yetkilisi ” Şu anda bu gördüğünüz yoğurtları açıyoruz. Böyle poşetleyip bu poşetlerle satıma hazır hale getiriyoruz” şeklinde konuşuyor.
Küflü yoğurtlar süzme yoğurt oluyor. Bozuk sütler dev kazanlara dökülüp yeniden kutulanıyor.Peynirler tereyağlar,piyasadan tarihi geçen ürünleri toplayıp işleyip yeniden tüketiciye satıyorlar.Kamera ile tesbit edilen rezaletin görüntüleri. Zehir yiyoruz dedirtti.
Firma yetkilisi anlatmayı sürdürüyor. ” Küfünü pasını oraya döküp gayet merdiven altı bir iş yapıyoruz. işte halkımız niye kanser oluyor belli”
Vatandaşın sağlığı ile oynanan bu skandalın adresi Sakarya’daki bir süt ürünleri fabrikası. O fabrikada iddiaya göre pislik içerisinde geri dönüşüm yapılıyor. Son kullanma tarihi aylar öncesi geçmiş sütler süt tozu haline getiriliyor.
Özellikle vaktiyle satılamayan peynirler kırık peynir olarak tenekelenip yeniden piyasaya sürülüyor.
Yetkili anlatıyor.
“Paket kiloluk peynirler temizleniyor ve tanklara dökülüyor.Tarihi geçmiş ama, en az iki ay abartısız. Yeniden yeni tarih basıp gönderiyoruz. Kırık peynir mi evet”
Ürünleri ucuza satan marketler, bazı otellerin açık büfe kahvaltıları. Hatta okulların kantinleri. İddiaya göre hepsinde bu ürünlerden var.
Yetkili anlatıyor ” Patlamış eski süt var, bozuk süt var. Bu bozuk sütleri tekrar üretime göndereceğiz. Tarih 01/08/2012. İşte buradaki yoğurtlar açılacak, poşetlerin içine koyulacak. İşte bakın kaşar peynirleri, işte fare yemiş. Bakın burası da küflenmiş küflerini almışlar”
Sonra onları poşetin içine atıyorlar sonra satıma gönderiyorlar. Hem utanmazlık hem de denetimsizlik. Sahtekarlar hastalık saçmaya devam ediyor.
İşte o yetkilinin son sözleri
” Siz bu işi yaparken utanmıyormusunuz. Beni bu hale düşürenler utansın”
Görüntülerin yayınlanmasının ardından harekete geçen Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ekipleri tesise giderek incelemelerde bulundu. Bozuk ve son kullanma tarihi geçmiş ürünler toplatıldı. Firmanın üretim izinleri iptal edilerek gerekli cezai işlemler uygulandı.
Öte yandan telefonla ulaştığımız Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden bir yetkili ” Firmanın adı bakanlığımız tarafından açıklanacak. Tarafımızdan gerekli işlemler yapıldı. Üretim durduruldu. Bu firmaya daha önce de benzer cezalar yazıldı” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:http://www.sakaryasondakika.com/

4566 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle