Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Eylül 2013 | Alt Haberler, Eğitim, Manşet, Sakarya

Özel Neva Okulları ” İlginize Teşekkürler Sakarya “

özel neva okulları 2Sakarya’da büyük barşı ile faaliyet gösteren Özel Neva Okulları Sakarya halkına teşekkür etti.

Sakarya’da büyük başarı ile birçok öğrencinin başarısında emeği olan Özel Neva Okulları Sakarya halkına teşekkür etti.

Özel Neva Okulları Müdürü Ali Çelik ile yapılan röportajda Özel Neva Okulları’nı bizlere tanıttı.

İşte Okul Müdürü Ali Çelik ile yapılan o röportaj ;

ÖZEL NEVA OKULLARI NE ZAMAN KURULMUŞTUR?

Özel Neva Okulları aslında bütünün parçalarından birisi bu manada soruyu belki EHDA Eğitim Kurumları ne zaman kuruldu diye açmak daha doğru olacaktır. EHDA Eğitim Kurumları 1993 yılında resmi işlemleri tamamlanan ve 1995 yılından itibaren de Sakarya’da eğitim-öğretim faaliyetleri alanında hizmet üreten en köklü kurumlardan biridir. Kurulduğu yıldan itibaren bir özel teşebbüs olmasına rağmen insana hizmeti her zaman ticari kaygıların üstünde tutmayı becerebilmiş ender kurumlardandır.   

BÜNYENİZDE BAŞKA HANGİ OKULLAR MEVCUTTUR?

EHDA Eğitim Kurumları bünyesinde okul öncesinden Anadolu lisesine kadar temel eğitimin tüm alanlarında sunulan bir hizmet yelpazesi vardır.  Bu bağlamda; Özel Neva Altınçocuk Anaokulu, Özel Neva İlkokulu, Özel Neva Ortaokulu, Özel Kerime Hatun Lisesi ve Özel Marifet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi bünyemizde hizmet üreten kurumlardır.  

KURUMUNUZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

EHDA Eğitim Kurumları mevcut haliyle iki kampüs alanında eğitim-öğretim faaliyetlerini devam ettirmektedir.  Yaklaşık 10.000 m2 kapalı alanda ders yapılmakta olup toplamda 12.000 m2’lik bir kampüs alanından bahsedebiliriz. Bu kampüs alanlarının bir tanesi Erenler ilçesi Yeşiltepe mahallesindeki yerleşkemizdir. Diğeri de şu anda içerisinde bulunduğumuz Serdivan Altınova kampüs alanımızdır. Gerek anaokulumuz, gerek ilköğretim kurumlarımız gerekse Kerime Hatun Lisemiz 19. Eğitim-öğretim yılında değerli Sakarya halkına, artan hizmet iştiyakıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Aramıza yeni katılan kardeş okulumuz Marifet Anadolu Sağlık Meslek lisemiz ise; “Sağlığa marifet kattık” sloganıyla üç yıldır geleceğin hemşirelerini yetiştirmeye devam ediyor. İleriye matuf yapacağımız atılımların tasarı ve planlaması yapılmakta ve bir kısmı da halen hayata geçirilmekte olup; devamı da inşaAllah Sakarya adına sürprizlerimiz olsun.

OKULUN KAPASİTESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? MEVCUT POTANSİYELİNİZ NELERDİR?

Sorunuza istinaden öncelikli olarak kendi okulumdan bahsederek başlayayım. Özel Neva İlk ve Orta Okulunun Toplamda kontenjanı 670 biz hâlihazırda ortaokulumuza ait kayıtlarımızı tamamen doldurmuş bulunuyoruz. Bununla ilgili olarak, tüm Sakaryalılara, göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. İlkokulda ise toplam açacağımız derslik sayısı sınıf bazında yaklaşık %85 civarında bir doluluk oranıyla eğitim-öğretim yılına hazırlanmış durumda. Öyle zannediyorum ki eylül ayında devam etmekte olan yoğun kayıtlarla bu oran daha da artacaktır.

OKULUNUZUN KADROSU HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Bir önceki yıl ile kıyaslandığında, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında insan kaynağı itibariyle yaklaşık %30’larda bir öğretmen ve personel büyümesine sahip olmuş bulunuyoruz. Bu hem kurumlarımız adına, hem de istihdam imkanı arayan öğretmen ve işgücü adına sevindirici bir olay. Biz her geçen gün büyüyen ve büyüme hedefine sahip bir kurumuz. Allahın izni ile işgücü açısından gaye ve hedefimiz, EHDA Eğitim Kurumları olarak bugün ve yarın, öğretmen ve genel işgücünün kendilerini huzur içinde hissederek çalışmak istedikleri, öncelikli kurumların başında yer almaktır.

Bugün için hamdediyoruz. Yaklaşık 50 öğretmenle 2013-2014 eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı içindeyiz. Kadromuz genç yaşlı ayırımına girmeden rahatlıkla söyleyebilirim dinamik bir kadro. Vizyon sahibi. Kendini yenileme noktasında en yenisinden en kıdemlisine kadar hepsi azim ve gayret sahibi.

OKULUNUZUN FELSEFESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Rahmetli Yahya Kemal, “Kökü mazide olan âtiyim” diye tanımlar kendini. Biz bu minval üzerine bir tanımlama yaptığımızda “Hikmet”  diye tanımladığımız “şey”in bununla ilintili olduğunu düşünüyoruz. Biz kurumlarımızda “varlığın değişmez yasasıyla” mütenasip bir bilgi, eylem ve söylemi tüm öğrencilerimize nakşetmeye çalışıyoruz. Çünkü biz eğitimin varlık ve hesaba çekilmeyle bağlantılı olarak hiyerarşi zincirinde en yukarılarda yer aldığına inanan bir kurumuz. Bütün bunların üstüne vatan ve millet sevgisini kuşanmış, değerlerine sahip çıkan, hesap vermeye ve sormaya göre yetiştirilmiş, çalışkan ve gayreti elden bırakmayan nesiller yetiştirmek bizler adına, bu ülke adına yapılabilecek en büyük iş ve yatırım.

OKULUNUZUN SAKARYA’YA KATTIĞI EKONOMİK KATKI NEDİR?

İster kendi okullarımız adına, ister tüm özel okullar ve diğer özel öğretim kurumları adına konuşmuş olalım. Yadsınamayacak bir vakıa var ortada. Yüzlerce öğretmen ve yüzlerce genel işgücü bu sektörde hizmet üretiyor. Bu hem ekonomiye katkı sağlıyor. Hem istihdam oluşturuyor. Ayrıca unutulmaması gereken bir başka mesele Milli Eğitim Bakanlığının yükünü de hafifletiyoruz. Sakarya’ya gelince bugün ondan fazla anaokulu, ilköğretim ve lise düzeyinde hizmet üreten özel öğretim kurumu var bunlar hem eğitime hem de ekonomiye, sayısal bir değer vermeden ifade edeyim, çok ciddi katma değer sağlıyorlar.

ÖNÜMÜZDEKİ YENİYILDA YATIRIM FAALİYETLERİNİZ HAKKINDA VE DAHA SONRAKİ YATIRIMLARINIZ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlayacağımız bir ilkokul binamız olacak. Bu bizim için çok önemli, gelen talepleri cevaplayabilmemiz için kontenjan artırımına ihtiyaç duyuyoruz. Yeni dersliklerimizi bir an önce devreye sokarak 2013-2014 ve diğer yıllarda eğitim kalitemizi daha da arttırmak istiyoruz. Bunun dışında inşası devam eden bir spor tesisi projemiz var onu bir an önce devreye sokmak istiyoruz. Malumunuz Sakarya’da yüzme havuzunu hem öğrencilerinin hem de ihtiyaç duyan insanımızın hizmetine sunan öncü kurum olduğumuzu düşünüyorum ve ayrıca şu anda profesyonel hocalar nezaretinde Türkiye Şampiyonları yetiştiriyoruz. En kısa sürede yeni binamız ve havuzlarımızı hizmete sunacağız inşallah.

SAKARYADAKİ MEVCUT EĞİTİM DURUMU HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRMİYİZ? EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ YENİ GELİŞMELER YENİ SINAV SİSTEMİ HAKKINDA GELİŞMELER NELERDİR?

Gerek özel okullarımız, gerekse devlet okulları kendi güçleri nispetinde hem kendi okullarının, hem de Sakarya’nın eğitim kalitesini ve seviyesini yükseltmeye çalışıyorlar. Ben inanıyorum ki, İstanbul ile Ankara arasında köprü olan Sakarya önümüzdeki yıllarda eğitimde çok daha iyi noktalara gelecektir. Eğitim sistemindeki yeni gelişmelere gelince öncelikle bu noktada spekülatif yorum ve yaklaşımlardan uzak durmam şahsımca önemli. Türk Milli Eğitim sistemi aşağı yukarı her on yılda bir değişikliklere maruz kalmış bir sistem burada önemli olan iyi niyetli ve cesurca atılan adımları desteklemek. Sayın Bakanımız bu manada öğrenci ve öğretmenlerimizin gönlüne su serpecek bir açıklama yaptı malumunuz. Sınav sayısının 36’ya çıktığını söylemek sisteme karşı iyi niyet içermeyen bir yaklaşım eğer tüm eğitimciler bunu öğrencilerine aşılayabilir ise zannediyorum uzun, meşakkatli ancak başarı ile neticelenecek bir yaklaşımı gözlemleme şansını yakalaya bileceğimizi umuyorum. 

ÖZEL NEVA OKULLARININ DİĞER ÖZEL OKULLARDAN NE GİBİ FARKLILIKLARI VARDIR? SİZİ DİĞER ÖZEL OKULLARDAN AYIRAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLER NELERDİR? 

Biz başka kurumların meseleye nasıl baktıklarını bilmiyoruz. Ancak biz kurumlarımızda insan olmanın fıtratına uygun bireyler yetiştirmeyi öncelikli amaçlarımız arasına koyuyor ve bu yolda adımlarımızı atıyoruz. Biz kurumsal ilke  olarak öğretmen, öğrenci ve tüm insan kaynağımıza “hırs”tan uzak bir kişilik kazandırmaya çalışıyoruz.. Hırs, Makyivelist bir insan modeli ortaya çıkarır ki, biz asla böyle bir insan modelini benimsemiyor, bu modelin aksine azmi ve gayreti kuşanabilmiş, doğru ve iyi gördüğünü “Çinde olsa bile” alma azmine sahip, insana  hizmetin erdemliliğini kuşanmış fertler yetiştirmeyi hedefliyor ve bunu önemsiyoruz. Asla yarışan atlar gibi ne bir kurum ne de öğrenci hedeflemedik bizim farkımız bu olsa gerektir.

MİSYONUNUZ VE VİZYONUNUZ NEDİR? NELERDİR?

Bu kavramlar bizim kurumsal kimliğimizi daha da müşahhaslaştıractır. Özetle; MİSYONUMUZ; Özel Neva İlköğretim Okulu hazırlamış olduğu ideal eğitim ortamında geleceğin dünyasına şekil verecek bilgili, dürüst, sorumluluk sahibi, özgüveni olan, ufku geniş, milli, manevi, ahlâki, kültürel ve insani değerlere bağlı; sevgi, saygı, şefkat ve yardımlaşma duygularına sahip nesiller yetiştirmek için vardır.
VİZYONUMUZ; Sevgi, saygı ve hoşgörüyü benimseyen üstün nitelikli eğitim kadrosu, öğrenci-veli memnuniyeti oluşturmaktaki kararlılığı, yetiştirmiş olduğu öğrencilerle ve oluşturduğu eğitim geleneği ile başarı denince akla ilk gelen okul olmak. 

OKULUNUZUN DERECELERİ HAKKINDA BİLGİLER NELERDİR?

Bizler uzun dönemdir. Akademik ama sanatkar, mütevazi ama asla korkak olmayan, rahmetli Necip Fazıl üstadın tabiri ile kim var diye sorulduğunda sağına ve soluna bakınmadan ben varım diye bilecek bir gençlik yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu manada gerek akademik anlamada gerekse kültürel, sanatsal ve hatta sportif faaliyetlerde Sakarya’nın söz sahibi kurumlarından biri olmanın onurunu yaşıyoruz. Örneğin geçen sene kort tenis turnuvasında Sakarya’yı biz temsil ettik, Türkiye şampiyonalarında. Yüzmede herhalde söze gerek bırakmayacak ender öğrencileri bünyemizde barındırıyoruz. Akademik olarak biz öğrenci alırken ön elemeye tabi tutmaksızın ve her öğrenciye gereken ilgiyi göstererek kazana bilecekleri en iyi yerleri kazandırıyoruz. Bunun akabinde her geçen gün artan bir değerle Sakarya’daki yerimizi daha da güçlendirdiğimize inanıyoruz. Ayrıca uluslar arası projelerle kendi vizyonumuzu ve öğrencilerimizin vizyonunu genişletiyoruz. Bunlar ilk aklıma gelenler

BİZİM AKLIMIZA GELEN SORULAR BUNLAR SİZİN EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Hepinize teşekkür ederken,  2013-20414 eğitim-öğretim yılının başta tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sonra da ülkemize hayırlar getirmesi dileğiyle.

3364 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle