Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Ekim 2012 | Ekonomi, Fotoğraflar, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Yaşam

Turizmcilerin Geyve İlgisi…

Geyve İlçesine yapılan ‘Gezi Yazarları Turu’ndan sonra, Turizmcilerin İlçeye olan ilgisi arttı.

Yerel Kültür’den İlk  Tanıtım.

İlçemizde  unutulan, unutturulan kültürümüz, geleneklerimiz örf ve adetlerimizi yeniden yaşamak ve yaşatmak için güçlü bir oluşum ile kurulan Geyve Yerel Kültür Derneği  Başkanı ve Yazar Namık Cihan ile Geyvehaber.com Yazı İşleri Müdürü M.Hamdullah Ergin’in refakat ettiği geziye ; Bilsen Gürer ( Milta Turizm A.Ş. Tur Yetkilisi), Aynur Gürsoy ( Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Yön. Kur. Üyesi ), Müjgan Zaman ( SATSO Basın Danışmanı) dan oluşan heyet  katıldı.

Alifuatpaşa’da Kahvaltı

Konuk heyetin gezisi Alifuatpaşa Belediyesi Sosyal Tesislerindeki sabah kahvaltısı ile başladı. Kahvaltıya; İlçe Kaymakamı İdris Akbıyık, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Atilla Vardar, Kültür Merkezi Müdürü Raci Yılmaz, Alifuatpaşa Belediye Başkanı Ş.Erkan Çalık katıldı. Kahvaltıdan sonra, Kuvay-ı Milliye Müzesi ve Cebesoy Müzesi gezildi. Müze gezisi öncesi Kaymakam Akbıyık ve Belediye Başkanı Çalık heyetten ayrıldı. Konuklar Eski Sakarya Köprüsü hakkında bilgilendirildi.

Elvan Bey İmareti Büyüledi

Konuklar, kütüphane olarak kullanılan Elvan Bey Zaviyesinde incelemelerde bulundu.( Zaviye; 1451 yılında Elvan Bey oğlu Sinan Bey tarafından yaptırıldı. 1696 yılında Bostancı Başı Mustafa Ağa tarafından onarıldı.) Kulfalar Köyüne yapılan gezide konuklara, yörede yaşamış olan Ermeni ve Rum vatandaşlar ile ilgili bilgiler verildi.

Altın Sarısı Geyve Ayvası

‘ÇİNİ Tarım Ltd. Şti.’ tarafından desteklenen Çengel Köyü gesisinde Mustafa Güngör’e ait ayva bahçesi ziyaret edildi. Ayva toplayan işçiler ve bahçe sahibi ile görüşüldü.Yüksel Tan’a ait tesiste kereviz yıkayanlar izlendi. Mahmut Gökdağ’ın üzüm bağında üzüm toplandı ve bilgiler alındı.Yunus Gökdağ’ın evininde yöresel ürünlerden oluşan oluşan kahvaltı yapıldı.

Saraçlı Köyünde Kerpiç Evler

Konuklar ile, önceden methini duydukları Saraçlı köyü kerpiç evlerini görmek üzere Saraçlı Köyüne gidildi. Evlerde yaşayanlar ile görüşüldü ve hatıra fotoğrafları çekildi.

Ilıca’da İpek Yolu İncelemesi

Ilıca Köyü doğusunda bulunan tarihi ‘İpekyolu Kalıntıları’ gezildi. Yolun kısa tur veya tarihi turlara tanıtılması yönündeki fikirler ve öneriler dinlendi. Köy içindeki çeşmeden akan mineralli su incelendi.

“Tarzan Ali Tesisleri “her zamanki gibi Yine 1 Numara

Turizmcilerin 1 günlük Geyve gezisi, Geyve – Taraklı Yolu Soğuksu Mevkiindeki ‘Tarzan Alinin Yeri’nde birlikte yenilen akşam yemeği ile sona erdi.

Turizmcilerin Geyve’den  Beklentileri

Milta Tur Yetkilisi Bilsen Gürer, ilçede öncelikli neler yapılabilir konusunda kısa önerilerde bulundu: Köy evlerinin gecelik konaklamaya yeterli biçime dönüştürülmesi. Salça – tarhana yapımı zamanlarında hazırlanacak ortamlarda, büyük kentlerden getirilecek konukların kendilerin yapımlarda bulunmalarının sağlanması, Hasat zamanlarında foto maratonların düzenlenmesi. Hasat turlarının düzenlenmesi. Her şeyden önemlisi; yöre ürünlerinden hazırlanan yiyeceklerin gelen konukların beğenilerine sunulması. Örneğin ilçedeki hiçbir lokantada ayva kompostosu veya ayva tatlısı yok, ayvalı et yemeklerinin öğrenilmesi. Bu önerilerden bazıları.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

2831 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Yerel Kültür ve Basın’dan Geyve Tanıtımı için 1 yorum

  1. alirıza aşık dedi ki:

    süper hepinizi kutlarım boyle birşey düşündüyünüzden dolayı

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle