Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 22 Aralık 2013 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Videolar, Yaşam

Geyve Boğazı Ağlıyor.

Geyve Boğazköy Köyünde Kum Ocağı ve Hes sorunu13Geyve Boğazköy Ağlıyor…

Sakarya ili Geyve boğazının kuzey girişinde bulunan ve doğal güzelliği ile adından söz ettiren Boğazköy Köyü son zamanlardaki Hes ve Kum ocağı çalışmaları ile adeta ağlıyor.

Köylülerin tepki göstermesine rağmen bir sonuç alınamayan bölgedeki çalışmalar sonucunda Boğazköy’ün eski görüntüsünden eser kalmadı.

Geyve ilçesi Boğazköy Köyünde bulunan kum ocaklarından kum çıkarmak için Sakarya Nehrine yapılan hunharca saldırı sonrası BOĞAZKÖY toprakları adeta çökerek tarım arazileri yok oluyor.

Boğazköy sakinlerinden Günay Ömür;Köyümüz yerlesim bölgesi ve etrafında bulunan kum ocaklarına her ne kadar tepki göstermeğe çalıştıysak da muvaffak olamadık, dedi

geyve boğazköy kum ocağı banner

Köy’ün Mezarı Oldu.
Kum ocakları netice itibarı ile köyümüz ve köylümüzün mezarı oldu. Mezar’dan bahsedince hemen ölmek gerekmez, bazı komşularımız arazilerinden ürün olarak faydalanamadıkları için arazilerini de kumculara satmak zorunda kaldılar, ama paralarının ne kadarını alabildiler oda bilinmez.
Hes Ayrı Bir Dert
Bu olayı atlatamadan köyümüze bir hidro elektrik santral olayı geldi. 20 dönüm civarında bir kamulaşma olayı gerçekleştirildi, devlet dönümüne onbeş bin TL. gibi bir rakamla yerleri satın aldı ve o zaman taklalar attık. Arazisinin tamamını satanlar rahatladıklarını sandılar arazilerinin bir kısmını satanlarda şükrettiler .

Nehir seviyesi 15-20 Mt. Düştü.
Ama bu gün Sakarya yatağı ova seviyesinden o kadar aşağıya düştü ki daha ne kadar düşeceği de belli değil, şimdi tarım arazilerimizin geri kalan yani kamulaştırılmayan yaklaşık 700 ( yedi yüz ) dönüm kadar kısmı dip suyunun 15- 20 metre kadar derinlere çekilmesinden sonra yıllık üretilen tarım mahsüllerini bırakın bu gün ağaç bile yetişmemektedir.
Dava Açmaya hazırlanıyorlar.

Köy Sakinlerinden Günay Ömür; köyümüz ovası tarım arazisinde yeri olan her arkadaşımız tapu fotokopilerini çıkartıp ses getirebilecek bir avukat’a vekalet verip mahkeme davası açmak için girişimler de bulunuyoruz.
Boğazköy Dedelerimizin Emaneti
Bizim arazilerimiz günümüze dedelerimizden gelmiş ve torunlarımıza kadar gidecektir diyen Ömür; Arazinin bu günkü değeri ile hesaplamayıp nesilden nesile devrederken alınabilecek tüm mahsüllerin gündeme getirilmesini hesaba katmak gerektiğini belirterek, eğer adalet varsa bu davayı BOĞAZKÖY’lümüzün kazanacağını düşünüyorum, dedi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

5081 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve Boğazköy Ağlıyor… için 3 Yorum

  1. yok dedi ki:

    çok güzel bi manzara oluşmuş orada bence

  2. MİSAFİR dedi ki:

    BU HES’LER BÖYLE DEVAM EDERSE GELECEK DAHA BETER OLACAK. GELECEK NESİLLERİN İŞİ ZOR. YEŞİLLİK KALMAYACAK. TAHIL, MEYVE VE SEBZEYİ İTHAL EDİP, TEK YADA DİLİMLER HALİNDE YİYECEKLER. KİMSE BU TEHLİKENİN FARKINDA DEĞİL. GELECEKTE BİR GÜN GELECEK. http://www.haber53.com/arsivsite/43464_hes-ler-dogaya-ciddi-zararlar-veriyor.html, http://www.giresunaktuel.com/yazar.asp?yaziID=4809, http://www.haberturk.com/polemik/haber/676816-hes-projeleri-buyuk-bir-doga-katliami-araci, BUNLAR GİBİ PEK ÇOK YAZI BULABİLİRSİNİZ. OKURSANIZ GÖRÜRSÜNÜZ.

  3. STK dedi ki:

    Sadece HES lermi, Boğazda bir taş ocağı var. Örenciğin üstünde. Tam bir doğa katliamı yaşanıyor. Yeşilin her tonunun yer aldığı GEYVE boğazı talan ediliyor. Hiç kimsenin sesi çıkmıyor. ALLAH bunun hesabını o çevrede yaşayan herkesten soracaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle