Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Aralık 2013 | Gündem, Sakarya

Gazeteciler kalem bıraktı

gazeteciler-emniyet-binasi-onune-kalem-birakti-CHA-1235407-2-tEmniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile emniyet müdürlüklerine girişleri engellenen basın mensupları kalem bırakma eylemi ile genelgeyi protesto etti.

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde biraraya gelen Sakaryalı Gazetecilerin Sakarya Emniyet Müdürlüğü önünde yaptığı kalem bırakma eylemini terörle mücadele ekipleri de takip etti. 

Yaklaşık 30 gazetecinin katıldığı eylemde basın açıklamasını Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı ve Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur okudu. Matur açıklamasında, “Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22 Aralık tarihi itibariyle basın mensuplarının emniyet müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapmaları yasaklanmıştır. Demokrasilerde ‘Sen buraya giremezsin, bunu yazamazsın’ gibi dayatmalar yoktur. Gazeteciler toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi görür ve bu nedenle sade vatandaştan farklı olarak birçok kurum ve kuruluşa girebilir” dedi.

“Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır” diyen Matur açıklamasını şöyle tamamladı:

“Sansüre asla boyun eğmeyeceğiz. Basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere asla göz yummayacağız. Emniyet Müdürlüklerinin kapılarının basına kapatılmasını, gazetecilerin dolayısıyla halkımızın sağlıklı bilgiye erişiminin ortadan kaldırılmasını şiddetle kınıyoruz. Gazetecilerin bilgiye erişim hakkının gasp edilmesi nedeniyle avukatlarımız aracılığıyla genelgenin iptali için dava açacağımızı buradan duyuruyoruz. Bugün kalemlerimizi bırakıyor olmamız, bir yenilginin ifadesi değil, sansüre karşı oluşan tepkimizin göstergesidir.”

Matur açıklamasının ardından beraberindeki gazetecilerle birlikte Sakarya Emniyet Müdürlüğü önünde kalemlerini bıraktı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur açıklama yaparken çok sayıda meslektaşı da karşısında haberi en iyi şekilde vatandaşa aktarabilmenin telaşını yaşadı.

1416 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle