Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Ağustos 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet

GEYVE’DE ÜZÜM YETİŞTİRİCİLİĞİ

geyvede üzüm yetiştiriciliği 13Altın Sarımızın yanında artık Kömür Karamızda var..

Üzüm denince akla gelir İlçemiz Geyve..
Amerikan Karası ve çeşitlerinden, Müşkülesine, razakısından, hacıbalbal’ına kadar İlçemizin yetiştirdiği binbir çeşit şifa kaynağı üzümlerimiz yurdumuzun çeşitli bölgelerine Geyve ve cıvar köylerinden gidiyor.

Göletlerin yardımı ile yapılan sulama sistemi sayesinde üretim  miktarı bir kat daha artan Üzümümüz, özellikle Halidiye, Sekiharman, Hisarlık,ve Taşoluk , Umurbey Köyleri bölgesinden Anadolu’nun muhtelif vilayetlerine gönderilmektedir.

Meşhur altın sarısı yalı ( Müşküle) üzümünün yoğun olarak yetiştiği ilçemizde son zamanlarda Amerikan karası ( Michail palieri – red clobe ) adı altında yeni bir çeşidimiz daha piyasalarda alıcısını bulmaya başladı.

Normal üzüm sezonu öncesi bağ bozumu yapılan Amerikan Karası üzüm çeşitlerinin tüccar tarafından iyi ücretlere alıcı bulması üreticileri sevindiriyor.

Normal Yalı Üzümünün kilosunun 0,80-1,20 TL arasında seyrettiği köylerde Amerikan karası çeşitlerinden Michail palieri ve red clobe üzüm çeşitleri 1,40-1,80 TL arasında alıcı buluyor.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

3267 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

GEYVESPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle