Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Eylül 2013 | Alt Haberler, Gündem, Sağlık, Sakarya

Akyazı’da Sünnet Skandalı…

akyazı-devlet-hastanesinde-sünnet-skandalıAkyazı Devlet Hastanesi’nde yapılan toplu sünette skandal yaşandı. Lazer sistemi ile yapılan sünnette bir çocuğun organının yarısı daha sonra kesilmek zorunda kalındı.

28 Haziran’da 200 çocuğu Akyazı Devlet Hastanesi’nde sünnet yaptıran Akyazı Belediyesi çocukları eğlendirdikten sonra hastaneye götürdü.

Görevli olmadığı halde ilk kez lazerle sünnet yaptığı iddia edilen Başhekim Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yavuz T. 6 yaşındaki B.E’ nin erkeklik organının yarısının kesilmesine sebebiyet verdi.

Skandal olay Sakarya Akyazı Devlet Hastanesi’nde yaşandı. Akyazı Belediyesi’nin sünnet şöleni yapacağını öğrenen baba Y.B, 6 yaşındaki oğlu B.E ‘ daha güvenilir bir sünnet yapılacağını düşünerek belediyeye kaydını yaptırdı. Çocukları eğlendiren belediye toplu halde ailelerini de alarak Akyazı Devlet Hastanesi önüne kurdurttuğu çadırlarda ağırladı.

İddialara göre 3 görevli  doktor toplam 200 çocuğu hastane içinde sünnet etmeye başladılar 77. sırada olan B.E ise babasının kucağında sünnet masasına yatırıldı. Tam o sırada ise beyaz önlüklü olan ve yaka kartında Göğüs Hastalıkları Uzmanı Başhekim Yardımcısı Yavuz T., bende birkaç tane sünnet yapayım derken B.E’yi sünnet etti. Lazer yöntemiyle yapılan sünnetin uzun sürmesi üzerine acele olarak odaya Üroloji uzmanı çağrıldı, yapılan sünnetin ardından babaya ise “Sünnet biraz sıkıntılı geçti sizi burda bir akşam misafir edeceğiz” denildi. İkinci gün ise taburcu edilen B.E’nin penisinde morarma olduğunu tespit eden baba apar topar çocuğunu tekrar Akyazı Devlet Hastanesi’ne getirdi. Burada yapılan kontrollerde ise doktorlar buna “Bizim yapabileceğimiz bir şey yok sizin çocuğunuzu İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanık ünitesine gönderiyoruz” demeleri üzerine çocuğunu hastaneden alan baba kendi imkanları ile vakit kaybetmeden Kartal Yanık tedavi merkezine geldi Yanık tedavi merkezi doktorları ise “Biz böyle şeyle ilk kez karşılaştık içten yanık var morarma var bunun tedavisi Üroloji servisinde olur demesi üzerine aile çocuklarını aynı hastanede bulunan Üroloji servisine götürdüler Üroloji doktorları ise , babaya, sünnet normal yapılmış ama morarma için uzun tedavi gerekiyor diyerek yatış yapıldı.

“Çocuğumu deneme tahtası yaptılar”

Baba Y.B “Ben çocuğumu devlet hastanesinde sünnet yaptıracağım diye hiç aklama böyle bir skandal gelmedi benim çocuğumun şu anda hayatı karardı psikolojik olarak tamamen çöktü bunun sebebi göğüs hastalıkları uzmanı doktordur kendi görevi uzmanlık dalı olmadığı halde bede 3 kişiyi sünnet yapayım demesi ile başladı. Belediyenin sünnet şöleni olduğunu öğrendim. Hastanede hijyenik ortamda yapılacağını öğrendim hemen oğlumu kayıt yatırdım bana 77’ci sıra düştü, sabah saat 8.30 hastanede oldum. Saat 15.00’a kadar bekledim benim oğluma sıra geldi. Doktorlar yorgun olduğunu hissettim çocuğum psikolojik olarak sünnetten korktuğu için ağlıyordu ben fazla bakamadım o sırada içeri yaka kartında Göğüs Hastalıkları Uzmanı Başhekim Yardımcısı Yavuz T. girdi ve sünneti kendisi yaptı, ama bir aksilik olduğunu hissettim bizden önce girenler 5 dakika içinde çıkıyordu benim oğlumun sünneti uzun sürdü doktorlar panik halinde hemşireye bağırarak acilen Üroloji uzman doktorunun çağrılmasını istediler , bir müddet sonra ürolog geldi ve sünneti bitirdi, daha sonra Üroloji uzmanı bana sünnet biraz problemli geçti sizi bir gece misafir etmemiz gerek dedi biz bir gece hastanede kaldık, ertesi günü taburcu edildik, eve gittiğimde akşam oğlumun organında morarma oluştu tekrar hastaneye götürdüm ve bana burada yapılacak bir şey yok seni İstanbul Kartal Eğitim Hastanesi Yanık Ünitesi’ne yolluyoruz dediler acil olarak oraya gitmeniz gerekiyor dediler bana bir ambulans bile vermediler ve ben oğlumu alarak kendi imkanlarım ile götürdüm.

Yanık tedavisindeki doktorlar ise burada dıştan oluşmuş bir yanık yok sizin üroloji servisine gitmeniz gerekiyor dediler. Hafta sonu olduğundan Üroloji servisine gittik ve Ürolog doktorlar ise sünnet normal yapılmış ama morarmayı araştırmamız gerek dediler ve hemen yatış yaptılar.

İlerleyen günlerde ise teşhis tam olarak koyulamadı ama lazer sistemi ile yapılar sünnet sırasında organında yanma meydana geldiğini ve yanan derinin güçlendirilmesi için oksijen tedavisi uygulandı bu oksijen tedavisi ise başka bir hastanede yapıldı. Bu tedaviye ise tam 20 seans girdi oğlum ve hiçbir sonuç alınamadı daha sonra ise morarma normale dönmemesi üzerine penisinin bir kısmı kesildi.  Özelliğini kaybeden organın derisi de alındı ilerleyen günlerde başka deri nakli yapıldı. Üç kez ameliyat geçirdi ve benim çocuğum normale dönmedi. Bütün doktorlar ileride neler olacağını tam olarak söyleyemiyorlar. Yıllarca yapılacak olan bir tedavi süreci olduğunu söylüyorlar, Üroloji doktorları ise artık biz elimizden geleni yaptık maalesef oğlunuz 17 veya 18 yaşına geldiğinde plastik cerrahları tarafından penise eklem yapılacağını söylediler”

“Çocuğu boşuna götürdünüz, kendiliğinden iyileşirdi”

Acılı baba Y.B ise “Bana en çok benim çocuğumu bu hale sokan doktor beni telefonla aradı o çocuğu oraya boşuna götürdünüz evde kendiliğinden iyileşirdi demesi oldu. Benimle adeta dalga geçti benim davacı olacağımı öğrenince ise maddi manevi bana destek olacağını söyledi. Benim çocuğumun ilerdeki psikolojisini düşünmek bile istemiyorum benim çocuğumun psikolojisi bozuldu eve yabancı biri gelse doktor zannedip ağlayarak kaçıyor geceleri yatağından sıçrıyor ve saatlerce ağlıyor. 2 aydır neler çektiğimizi tüm yakınlarım biliyor bize bu acıyı yaşatan doktorun peşini asla bırakmayacağım. Türk yargısı bir karar vermezse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğim. Doktorlar sünnetin lazerle yapılmadığını söylüyorlar yalan söylüyorlar yanık kokusu dışarıda beklerken bile geliyordu” diye konuştu.

“Bizim konuşma yetkimiz yok”

Akyazı Devlet Hastanesi Başhekimi Savaş Taşkıran, “Bizim bu konu ile ilgili bilgi vermemiz yasak ama sünnet lazerle yapılmadı. Normal Koter sistemi ile yapıldı. Sünneti de her doktor yapabilir. Belki çocuğun anesteziye karşı alerjisi vardır bir insana arı sokar birşey olmaz ama bazıları da ölür konu tam araştırılma safhasında uzman raporları çıktıktan sonra belli olur. Aile, tepkilerinde çok haklı. biz hastane kurumu olarak kendilerini tedavi gördüğü hastanede ziyaret ettik” diye konuştu.

Kaynak: Habertürk

4660 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

GEYVESPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle