Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Ağustos 2012 | Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Yaşam

Geyve’de yaşayan Fatma Akar’ın, üç yıl önce bahçesindeki otları temizlemek için yaktığı anız, ormana sıçrayarak 37 hektar ormanı küle çevirdi. Yaşlı kadın, söndürme ve ağaçlandırma masraflarının tutarı olan yaklaşık 450 bin lirayı ödemeye mahkum edildi.

    1 yıl 8 ay ceza

Geyve Ilıca Köyü’nde yaşayan dört çocuk annesi Fatma Akar’ın (85), bahçesindeki otları temizlemek için yaktığı ateş başına büyük dertler açtı. Fatma Nine, 13 Ekim 2009’da Soğuksu Mahallesi’nde bulunan bahçesindeki otları ve diğer pislikleri toplayarak yaktı. Ateş rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Kısa sürede büyüyerek geniş alana yayılan yangın, helikopterler ve orman işletme müdürlüklerine ait arazözler ve dozerler kullanılarak söndürüldü. Yangında 37 hektarlık kızılçam ormanı kül oldu. Yangının ardından Akar hakkında dikkatsizlik sonucu orman yangınına sebebiyet verdiği gerekçesiyle, Geyve Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Suçlu bulunan Fatma Nine, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hapis cezasını erteleyerek yaşlı kadının cezası süresince denetime tabi tutulmasını kararlaştırdı.

Maaşa haciz

Akar’ın suçlu bulunması üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yangın söndürme ve ağaçlandırma giderlerinin yaşlı kadından tahsil edilmesi için Geyve Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Yargılama sonucunda mahkeme, Akar’ın sebep olduğu orman yangını nedeniyle 219 bin 237 lira ağaçlandırma gideri, 91 bin 566 lira helikopter gideri, 20 bin 696 lira arazöz ve makine gideri, 6 bin 449 lira dozer, greyder ve trayler gideri, bin 798 lira akaryakıt gideri ve 4 bin 633 lira iaşe gideri olmak üzere toplam 344 bin 379 lira tazminatı suç tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle kuruma ödemesine karar verdi. Tazminatın tutarı bugünün faiziyle birlikte 450 bin lirayı buldu. 15 yıl önce kaybettiği Kore gazisi eşinden kalan maaşla geçimini sağlayan Fatma Nine’nin mal varlığı bulunmadığı için maaşına haciz konuldu.

Beş parası yok

Hayatını kızlarının yanında sürdüren Fatma Nine, başına gelenler karşısında gözyaşlarını tutamıyor. Yangının nasıl çıktığını hatırlayamayan Fatma Nine, “Ne olduğunu anlayamadım. Ormanı yaktığım için ceza verdiler. Ne elimde, ne avucumda beş kuruş kalmadı. Hiçbir gelirim yok. Kızlarımın yanında duruyorum” dedi. Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz ise, yangına sebep olan kişilerden söndürme ve ağaçlandırma masraflarının talep edildiğini kaydederek şunları dedi, “Yangınlara karşı duyarlı olunması lazım. Gerekli tedbirler alınmadan yakılan bir anız komple bir ormanın yok olmasına neden olabiliyor. Bunun sonucunda yangına sebep olan kişi, mahkemece kusurlu bulunursa söndürme ve ağaçlandırma masrafları kendisinden isteniyor” dedi.

6650 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

85’lik Fatma Nine’ye 450 bin lira ceza! için 2 Yorum

  1. Hamza dedi ki:

    Adaletin Bu mu Dünya? Kimileri şehir merkezlerini patlatır,1,5 yaşındaki canları katleder, kimileri hainleri kucaklar mecliste vekillik yapar, onca vatan evladı şehit olur sözde vatan sağolsun deyip kenara çekilirler,kimseler hesap sormaz. Fatma Teyzemiz de 85 yaşında dikkatsizlik sonucu ormanı yaktı diye 450 bin TL ceza kesilir… Seçim öncesi kasten İstanbulu yakıp yıkanlar arabaları,bankaları,dükkanları ateşe verenler ne ceza aldı acaba. Ama biz inanıyoruz ki adaletin asıl Sahibi muhakkak bunların hesabını soracaktır..

    • emrah dedi ki:

      hamza kardeşim çok güzel konuşmuşunuz gerçekten adaletsiz bir dünya ama bnların hesabını allah soracak öteki tarafta bu devirde zenginler zenginliklerinin katlıyor fakirlerin de üç kuruş maaşına el konuluyor.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle